Ju närmare jul vi kommer, desto fler julkonserter bjuds det på. Idag kunde man gå till Kristinakyrkan för att gästa en något annorlunda variant. En flickkör från Österrike gjorde ett stopp i Sverige och i Lindesberg. En imponerande konsert med ljuva toner, unga proffs och allt framfördes på tyska.
Klockan halv sju denna fredagsafton tar den österrikiska flickkören Kristinakyrkans scen i besittning. Det är många, både äldre och yngre, som tagit plats för att avnjuta den kulturella julkonserten. Det är inte några amatörer vi har framför oss, nej, det är en grupp unga, men ack så välövade och professionella förmågor. Programmet är en variation av körsång, solosång och instrumentala bitar på både orgel, dragspel och flöjt. Konserten är också uppdelad i olika teman, vilket inleds med en liten del av kören.
– De ska sjunga traditionella julsånger. De kommer direkt från Holland där de haft en väldigt fin konsert. Det är en flickkör från St. Ursula, ett gymnasium i Salzburg, berättar Gun-Britt Bikfalvy.

Thomas Olsson, präst vid Kristinakyrkan, inleder kvällen med några få ord:
– Ikväll blir det mycket sång och musik. Ett särskilt tack till Gun-Britt som ordnat allt. Varmt välkommen till kören, och varmt välkommen till allesammans.
Och just precis så är det, det är tack vare Gun-Britts tidigare samarbete och kontakt med kören som möjliggjort kvällen. Och efter många timmars förberedelser är det äntligen dags för kören att få börja och beröra publiken. Bakom dem brinner adventsljusen, julgranen är upptänd och det råder ett stillsamt lugn i kyrkan.
– De är fantastiska, och de har på sig dirndlklänningar, säger Gun-Britt, och mycket riktigt. Flickorna är uppklädda i österrikiska klänningar med förkläden och hela paketet.
Sången är vacker och även fast man kanske inte förstår just ett enda ord, känner man tydligt av julstämningen. En ung pojke, Christoph Klieber, spelar ackompanjerar på dragspel oh dirigenten Erich Wild sjunger till en början tillsammans med flickorna, vilket kryddar framträdandet med en baston. Det är först när det ges ett par av flickorna tillfälle att sjunga solo som man ökar förståelsen för deras musikaliska skicklighet och kunnighet. En av flickornas röster går över i en klassisk, ljus, ren och otroligt hög och mäktig stämma. Det är svårt att inte få gåshud, inte bara av hennes otroliga, glasklara röst, utan också av den känslan och den blicken hon har. Just då är scenen helt och hållet hennes.

Den ena flöjtisten, en medelåldersman vid namn Oliver Kraft, är en välkänd och mycket skicklig flöjtist. Tillsammans med sin elev, Teresa Lindner, spelar de flera stycken på tvärflöjt. De är mycket samspelta och Oliver Kraft har en gripande inlevelse när han spelar. Vid orgeln sitter Josef Grain och han spelar både ensam och tillsammans med flöjtisterna. Det är inte så mycket av de välkända jullåtarna som vi känner igen här i Sverige, och Lindesberg, men än dock kan man inte undgå att känna av den julkänslan som lägger sig likt en tunn dimma i lokalen.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.