Ju närmare jul vi kommer, desto fler julkonserter bjuds det på. Idag kunde man gå till Kristinakyrkan för att gästa en något annorlunda variant. En flickkör från Österrike gjorde ett stopp i Sverige och i Lindesberg. En imponerande konsert med ljuva toner, unga proffs och allt framfördes på tyska.
Klockan halv sju denna fredagsafton tar den österrikiska flickkören Kristinakyrkans scen i besittning. Det är många, både äldre och yngre, som tagit plats för att avnjuta den kulturella julkonserten. Det är inte några amatörer vi har framför oss, nej, det är en grupp unga, men ack så välövade och professionella förmågor. Programmet är en variation av körsång, solosång och instrumentala bitar på både orgel, dragspel och flöjt. Konserten är också uppdelad i olika teman, vilket inleds med en liten del av kören.
– De ska sjunga traditionella julsånger. De kommer direkt från Holland där de haft en väldigt fin konsert. Det är en flickkör från St. Ursula, ett gymnasium i Salzburg, berättar Gun-Britt Bikfalvy.

Thomas Olsson, präst vid Kristinakyrkan, inleder kvällen med några få ord:
– Ikväll blir det mycket sång och musik. Ett särskilt tack till Gun-Britt som ordnat allt. Varmt välkommen till kören, och varmt välkommen till allesammans.
Och just precis så är det, det är tack vare Gun-Britts tidigare samarbete och kontakt med kören som möjliggjort kvällen. Och efter många timmars förberedelser är det äntligen dags för kören att få börja och beröra publiken. Bakom dem brinner adventsljusen, julgranen är upptänd och det råder ett stillsamt lugn i kyrkan.
– De är fantastiska, och de har på sig dirndlklänningar, säger Gun-Britt, och mycket riktigt. Flickorna är uppklädda i österrikiska klänningar med förkläden och hela paketet.
Sången är vacker och även fast man kanske inte förstår just ett enda ord, känner man tydligt av julstämningen. En ung pojke, Christoph Klieber, spelar ackompanjerar på dragspel oh dirigenten Erich Wild sjunger till en början tillsammans med flickorna, vilket kryddar framträdandet med en baston. Det är först när det ges ett par av flickorna tillfälle att sjunga solo som man ökar förståelsen för deras musikaliska skicklighet och kunnighet. En av flickornas röster går över i en klassisk, ljus, ren och otroligt hög och mäktig stämma. Det är svårt att inte få gåshud, inte bara av hennes otroliga, glasklara röst, utan också av den känslan och den blicken hon har. Just då är scenen helt och hållet hennes.

Den ena flöjtisten, en medelåldersman vid namn Oliver Kraft, är en välkänd och mycket skicklig flöjtist. Tillsammans med sin elev, Teresa Lindner, spelar de flera stycken på tvärflöjt. De är mycket samspelta och Oliver Kraft har en gripande inlevelse när han spelar. Vid orgeln sitter Josef Grain och han spelar både ensam och tillsammans med flöjtisterna. Det är inte så mycket av de välkända jullåtarna som vi känner igen här i Sverige, och Lindesberg, men än dock kan man inte undgå att känna av den julkänslan som lägger sig likt en tunn dimma i lokalen.
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.