Lindlövens Tomas Östlund slutar som tränare för laget.-Jag har börjat på ett nytt jobb som är svårt att kombinera med uppdraget som tränare, kommenterar Tomas.
Tomas ”Osten” Östlund har gjort sitt och väljer nu att kliva åt sidan för att ge någon annan chansen att träna laget. Orsaken är tidsbrist då Tomas nyligen börjat ett nytt arbete på ett gruppboende i Kopparberg. Arbetstiderna gör det svårt att få tid för hockeyn.
-Men det känns också skönt att sluta nu, för det har slitit hårt de två senaste säsongerna. Vi har fått kriga på ordentligt och jag har tappat räkningen vad gäller sömnlösa nätter. Den stressen och pressen kommer jag inte att sakna, det skall bli skönt med sömn och ledighet, ler Tomas.
Dessutom ser han nu fram emot att få följa sina egna döttrar, 16 och 19 år gamla, som också är aktiva inom den lokala sporten.
-De spelar handboll och nu får jag mer tid att följa deras matcher. Det ser jag verkligen fram emot, säger han.
Så i framtiden kanske vi får se dig som handbollstränare istället?
-(Skratt) Nej, verkligen inte.
Lindlövens IF har redan ett par tänkbara ersättare för Tomas Östlund. Ledningen vill dock inte kommentera detta närmare förrän man vet med säkerhet vem det blir som tar över. Ett av namnen sägs dock vara högintressant. Man har gott hopp om att kunna presentera en ny tränare snart.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.