Lindlövens Tomas Östlund slutar som tränare för laget.-Jag har börjat på ett nytt jobb som är svårt att kombinera med uppdraget som tränare, kommenterar Tomas.
Tomas ”Osten” Östlund har gjort sitt och väljer nu att kliva åt sidan för att ge någon annan chansen att träna laget. Orsaken är tidsbrist då Tomas nyligen börjat ett nytt arbete på ett gruppboende i Kopparberg. Arbetstiderna gör det svårt att få tid för hockeyn.
-Men det känns också skönt att sluta nu, för det har slitit hårt de två senaste säsongerna. Vi har fått kriga på ordentligt och jag har tappat räkningen vad gäller sömnlösa nätter. Den stressen och pressen kommer jag inte att sakna, det skall bli skönt med sömn och ledighet, ler Tomas.
Dessutom ser han nu fram emot att få följa sina egna döttrar, 16 och 19 år gamla, som också är aktiva inom den lokala sporten.
-De spelar handboll och nu får jag mer tid att följa deras matcher. Det ser jag verkligen fram emot, säger han.
Så i framtiden kanske vi får se dig som handbollstränare istället?
-(Skratt) Nej, verkligen inte.
Lindlövens IF har redan ett par tänkbara ersättare för Tomas Östlund. Ledningen vill dock inte kommentera detta närmare förrän man vet med säkerhet vem det blir som tar över. Ett av namnen sägs dock vara högintressant. Man har gott hopp om att kunna presentera en ny tränare snart.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.
Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll av fordonet fattade patrullen misstanke om att mannen, som är i 20-årsåldern, var påverkad av narkotika.
I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), inte fick ha ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring. Under måndagen genomfördes mötet ändå, där Klockars representerade Moderaterna.
– I Lindesbergs kommun ska ingen nekas sina mänskliga rättigheter till information, säger Klockars i ett pressmeddelande.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
UPPDATERAD: Vid 15-tiden på tisdagen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till mellersta infarten med anledning av en trafikolycka med två personbilar inblandade. Enligt polisen rörde det sig om en sidokrock. Inga allvarligare personskador har rapporterats från platsen.
– Den ena bilen stod kvar på vägen, den andra låg i diket. En av de inblandade klagade på smärta i ena handen, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.