Lindlövens Tomas Östlund slutar som tränare för laget.-Jag har börjat på ett nytt jobb som är svårt att kombinera med uppdraget som tränare, kommenterar Tomas.
Tomas ”Osten” Östlund har gjort sitt och väljer nu att kliva åt sidan för att ge någon annan chansen att träna laget. Orsaken är tidsbrist då Tomas nyligen börjat ett nytt arbete på ett gruppboende i Kopparberg. Arbetstiderna gör det svårt att få tid för hockeyn.
-Men det känns också skönt att sluta nu, för det har slitit hårt de två senaste säsongerna. Vi har fått kriga på ordentligt och jag har tappat räkningen vad gäller sömnlösa nätter. Den stressen och pressen kommer jag inte att sakna, det skall bli skönt med sömn och ledighet, ler Tomas.
Dessutom ser han nu fram emot att få följa sina egna döttrar, 16 och 19 år gamla, som också är aktiva inom den lokala sporten.
-De spelar handboll och nu får jag mer tid att följa deras matcher. Det ser jag verkligen fram emot, säger han.
Så i framtiden kanske vi får se dig som handbollstränare istället?
-(Skratt) Nej, verkligen inte.
Lindlövens IF har redan ett par tänkbara ersättare för Tomas Östlund. Ledningen vill dock inte kommentera detta närmare förrän man vet med säkerhet vem det blir som tar över. Ett av namnen sägs dock vara högintressant. Man har gott hopp om att kunna presentera en ny tränare snart.
Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.
Natten till lördag har en parkerad bil brunnit på en adress i Gusselby. Enligt polisen skall bilen ha fått omfattande skador och ytterligare två fordon på samma plats har delvis skadats.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Under våren och sommaren har polisen genomfört en trygghetsundersökning i lokalpolisområde Lindesberg, vilket omfattar kommunerna Lindesberg, Nora och Ljusnarsberg. I ett inlägg på polisens Instagram meddelar man att resultatet från enkätundersökningen nu har sammanställts – och resultatet tolkas som positivt.
– Det glädjer mig och mina kollegor att se resultaten, som generellt visar en övervägande trygghet i samtliga delar av vårt lokalpolisområde, säger Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg.
Det var det kreativa sättet att uttrycka känslor genom blommor som gjorde att Linda Solvold föll pladask för hantverket. Nu har hon startat sin egen blombinderiverksamhet – Manoli Blomster – online med en tillhörande liten studio i Frövi stationshus.
– Det som är så fint med blommor är att man kan skänka andra glädje eller visa omtanke i svåra stunder med en bukett, förklarar Linda.
Idag presenterar Småföretagarnas Riksförbund sin årliga kartläggning som visar förutsättningarna för små och medelstora företag att verka i landets samtliga kommuner. SmåföretagarIndex 2025 visar att Lindesbergs kommun halkar ner till plats 246 av Sveriges 290 kommuner – en försämring med 64 placeringar jämfört med i fjol.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.