Lindlövens Tomas Östlund slutar som tränare för laget.-Jag har börjat på ett nytt jobb som är svårt att kombinera med uppdraget som tränare, kommenterar Tomas.
Tomas ”Osten” Östlund har gjort sitt och väljer nu att kliva åt sidan för att ge någon annan chansen att träna laget. Orsaken är tidsbrist då Tomas nyligen börjat ett nytt arbete på ett gruppboende i Kopparberg. Arbetstiderna gör det svårt att få tid för hockeyn.
-Men det känns också skönt att sluta nu, för det har slitit hårt de två senaste säsongerna. Vi har fått kriga på ordentligt och jag har tappat räkningen vad gäller sömnlösa nätter. Den stressen och pressen kommer jag inte att sakna, det skall bli skönt med sömn och ledighet, ler Tomas.
Dessutom ser han nu fram emot att få följa sina egna döttrar, 16 och 19 år gamla, som också är aktiva inom den lokala sporten.
-De spelar handboll och nu får jag mer tid att följa deras matcher. Det ser jag verkligen fram emot, säger han.
Så i framtiden kanske vi får se dig som handbollstränare istället?
-(Skratt) Nej, verkligen inte.
Lindlövens IF har redan ett par tänkbara ersättare för Tomas Östlund. Ledningen vill dock inte kommentera detta närmare förrän man vet med säkerhet vem det blir som tar över. Ett av namnen sägs dock vara högintressant. Man har gott hopp om att kunna presentera en ny tränare snart.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.