Nämnden hade ingen kännedom alls om Bergslagens Miljö- och Byggförvaltnings otillåtna konsultköp. Det hävdar ordförande Jerry Elvin idag. Han säger att ansvaret för att det har gått fel ligger bakåt i tiden och på Lindesbergs kommunledning.- Den centrala kommunledningen har deltagit i beslut att köpa in konsulttjänster för exempelvis att ta fram en fördjupat översiktsplan. Vid det beslutstillfället visste man att man gick förbi upphandlingslagen.
Det var igår det framkom att Lindesbergs kommun och framförallt BMB under 2013 har köpt konsulttjänster i strid med upphandlingslagen för drygt 3 miljoner kronor. Uppgifterna finns i den skrivelse kommunen skickat till Konkurrensverket. Kommunen riskerar nu att drabbas av böter på uppemot 300 000 kronor. Högsta politiska ansvaret för BMB har BMB-nämnden.
Ordförande Jerry Elvin (s) säger till LindeNytt att varken han eller Bergslagens Miljö- och Byggnämnd i övrigt har haft kännedom om att BMB köpt konsulttjänster för knappt tre miljoner kronor utan att upphandla. Under dagen har Elvin haft ett möte på BMB för att uppdatera sig i ärendet.
– Vi har sedan BMB bildades för 10 år sedan haft ett konsultavtal med en byggnadsinspektör som vid myndighetens bildande arbetade i Hällefors, förklarar Jerry Elvin. Detta avtal har löpt på år efter år och har aldrig upphandlats.
Elvin anser inte att han som ordförande borde ta ansvar för att konsultavtalet för byggnadsinpektören inte annonserats. Han menar inte heller att han vill ta ansvar för 2013 års avtal med konsulten.
– Detta bestämdes för 10 år sedan och jag kan inte ta ansvar för vad som sades och avtalades på den tiden. Vi har aldrig diskuterat detta konsultavtal i nämnden.
Jerry Elvin anser att ansvaret för upphandlingsfrågor i kommunen ligger på den centrala upphandlingschefen och om något gått snett ska bristerna letas där. Att BMB i flera fall underlåtit att upphandla överhuvudtaget förklarar han med de omständigheter som rådde vid den aktuella situationen.
– Ett exempel är den konsult som anlitats för att snickra ihop ett beslutsunderlag för den fördjupade översiktsplanen, säger Jerry Elvin. Beslutet att gå förbi upphandlingslagen i det läget togs av kommunledningen i Lindesberg tillsammans med flera aktörer, därför att det var så bråttom att handlägga ärendet. Hade vi följt lagen så hade vi tappat minst fyra månader.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.