Otrolig vändning gav storslagen seger

Från ett sjumålsunderläge i halvleksvilan, till en fyramålsseger. När den andra halvleken spelades igång, hade Rimbo svårt att ta sig förbi, LIF Lindesbergs uppskruvade spel. Hela 23 mål spelades in i den andra halvleken, där ett lättat LIF kunde räkna in två nya poäng.
– Det här var en riktig ”måstematch” som vi bara skulle vinna, säjer Asso Eliassi.

Svenska Handbollsförbundet har, efter coronavirusets spridning, ändrat på reglerna gällande den Allsvenska tabellen. Nedåtkvalen ställs in, medan det lägsta strecket förflyttar sig neråt. Något som innebär att enbart tabelljumbon och nästjumbon, kommer att flyttas ner till Division 1 vid seriens slut.

Inför söndagens match lägger sig LIF Lindesberg, precis ovanför dessa. Trots att det efter matchen mot Rimbo återstår fem matcher, är många av motståndarlagen i den högre delen av tabellen. Något som gjorde matchen mot Rimbo till en otroligt viktig måstematch.

Herman Bosson närmar sig spelform och hittades på bänken som en reservspelare. Hemmalaget visade däremot tidigt, att ett spel med sin målskytt kommer att användas mycket snålt.

– Tanken är att jag ska känna mig hundra procent, både psykiskt och fysiskt innan jag kommer upp i full spelarform. Jag är jättestolt över de framstegen jag har gjort så här långt. Jag vet inte hur länge jag kommer att vara borta från planen, det viktigaste för mig är att jag kan vara med att bidra med något när jag väl är tillbaka, säjer Herman Bosson om sin spelarstatus.

Väl i matchen hade LIF Lindesberg inget större flyt. Inget stämde för hemmalaget som efter trettio minuter av spel, lämnade planen med ett sjumålsunderläge.

Laget stärkte sig stort inför den andra halvleken. Anfall- och försvarsspelet skruvades upp till max, där LIF blev ostoppbara. Med 12-19 som en inledande ställning, kunde LIF snabbt göra en otrolig vändning till 18-20. 6-1 inom halvlekens första sex minuter.

Med Rimbos udda ”sju mot sex-spel” genom hela matchen, fick duon Max Broman och Algot Hane in flera enklare mål när formen väl var i topp.
I försvaret var Asso Eliassi till stor hjälp, där han fick stopp på flera av Rimbos framåtspel. Även målvakt Simon Ongeri fick en bra halvlek, med över tio räddningar under de sista trettio minuterna.

– Jag fick inte spela så mycket men det viktigaste var att det blev en seger. Jag är jättestolt över grabbarna idag, säjer Herman.

Asso Eliassi blev Matchens Lirare Foto: Hasse Persson

Matchreferat: ”Vi spelade helhjärtat under den andra halvleken”
LIF Lindesberg fick en tuff inledning, där målvaktslösa Rimbo spelade in matchens första två mål. Kvitteringen till 2-2 var inte långt borta, där Gustaf Ekström fick inleda hemmalagets målgörande med ett mål i öppen kasse.

Trots detta fortsatte Rimbo ett spel utan målvakt. Något som visade sig fungera för bortalaget, som efter tio minuter ökat ledningen till 3-7. Detta trots tre inledande räddningar, från målvakt Robert Mjörnander.

LIF Lindesberg hade problem i spelet, både bakåt och framåt, vilket gav Rimbo en stor hjälp med sin fortsatta målutökning.
Efter arton minuter in i halvleken kunde Rimbo spela in 6-12, genom sitt andra straffmål. Samtidigt som LIF fortsatt hade svårt att ta sig igenom Rimbos försvar, men även målvakt där man missade ett läge i en egen straff.

Bortalaget fortsatte att utöka, där ett sent mål från Rimbo kom i den sista sekunden. Avslutet från Rimbo gjordes för sent, vilket gjorde att målet uteblev.

Det var ett glatt Rimbo som lämnade planen efter den första halvleken, med ställningen 12-19. Stämningen i hemmalaget var däremot annorlunda, som hade en del att slipa på inför den avgörande halvleken.

– Vi visste att vi kunde bättre med vårat spel, framförallt bakåt, berättar Asso Eliassi om lagets tankar efter den första halvleken.

Rimbo fick ett sista frikast efter den första halvleken, ett skott som blockerades av LIF Foto: Hasse Persson

LIF inledde den andra halvleken i anfall, där man direkt visade skillnad i sitt spel. Redan under halvlekens första sex minuter, var LIF tillbaka i matchen. Med hjälp av ett mycket vassare försvar och målvakt Simon Ongeri i målet, började Rimbo känna av en tung press. Bara sex minuter in, hade LIF spelat in sex mål mot Rimbos två.

Algot Hane agerade stor målhjälte inledningsvis, medan Asso Eliassi gjorde ett stort arbete i bakåtspelet.

– Det var en otrolig lättnad när målen började spelas in. Man kunde höra från bänken att alla ställer sig upp och skriker när det började bli jämnt, vilket såklart hjälper otroligt mycket i spelet. Bara vi tror på vårat spel så vet vi att vi kommer att göra mål, säjer Matchens Lirare Asso Eliassi om halvlekens inledande minuter.

19-20 spelades senare in via Fabian Wallouch Lindholm, därefter blev matchen jämn.
Målbyten gjordes och det var inte förrän de sista tio minuterna, som LIF spelade sig till sin första ledning i matchen.

Simon Ongeri hade fortsatt stängt målet och bjöd på flera fina räddningar, medan Lindeförsvaret fortsatte att pressa Rimbo. Som började få svårt att sikta rätt.

Med 31-30 kom ett stort jubel från hemmabänken, efter att Asso Eliassi själv fick spela in spiken i kistan. Trots fem minuter kvar, blev Rimbo tyngre i stegen medan LIF blev lättare. Man försökte att spela sig tillbaka, men LIFs spel i den andra halvleken var för överlägset. Vilket ledde till en storslagen vändningsseger.

– Vi gjorde några förändringar i uppställningen där vi sätter Fatlum som högertvåa och mig som center, främst för att störa deras spel så det inte blir så flytande fram och tillbaka. Det löste sig bra och ledde till att vi kunde komma ikapp med sex mål på sex minuter. Därefter rullade det bara på, säjer Asso Eliassi om förändringarna i den andra halvleken.

– Rimbo är ett bra lag, de är tuffa att möta och slutar aldrig med sitt spel även om det går dåligt. Samtidigt kände vi att det här var en riktig ”måstematch”, som vi bara skulle vinna. Vi spelade helhjärtat under den andra halvleken och hade med oss stoltheten, vilket löste sig, säjer Asso Eliassi.

Efter en otrolig vändningsmatch, delades priset som Matchens Lirare ut. Priset i hemmalaget gick till Asso Eliassi. Som efter en match med ett tufft lagarbete, känner sig stolt att få ta emot priset.

– Det är jätteskönt att få ta emot priset som Matchens Lirare. Jag tycker att det är många i laget som, efter den här matchen, gjorde sig förtjänt att ta emot priset. Så det är klart man känner sig ärad.

Resultat LIF Lindesberg-Rimbo HK Roslagen
Slutresultat: 35-31 (12-19)
Matchvärd: Linde Energi
Publik: 374 personer genom Solidsport

Räddningar:
Simon Ongeri: 11 räddningar, 24 skott (45,8%)
Robert Mjörnander: 5 räddningar, 21 skott (23,8%)

Målgörare: Algot Hane (9), Max Broman (7), Fatlum Ahmeti (7), Axel Magnusson (4), Fabian Lindholm (3), Gustaf Ekström (2), Joakim Bååk (2), Asso Eliassi (1)

Matchens Lirare: Asso Eliassi

Läget i tabellen: Fem tuffa matcher återstår för LIF Lindesberg, som med ny seger går om Kärra i tabellen. Båda lagen innehar 14 poäng, där Kärra har spelat en match mer än LIF.
Fallet till den farliga placeringen som nästjumbo är fem poäng.

Nästa match: Söndag 28:e februari vs Amo HK i Amokabel Hallen med matchstart kl. 16.15

Publicerad 21 februari 2021 klockan 18:05

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Lennart "Lelle" Hermansson. Arkivfoto: Hasse Persson

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”

På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.

22 november 2025 klockan 11:37 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons



Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Varnar för plötslig ishalka

SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.

22 november 2025 klockan 11:27 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Här demonstrerar anhöriga och personal för äldreomsorgen

Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en ...

FotoFredag: Att jobba med naturligt ljus i skogen

Då har vintern anlänt och direkt när den första snön hade landat så började jag planera för ...

Rekordmånga utställare på årets julmarknad i Frövi

Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida...

Kommundirektör Henrik Arenvang med hedersgästens biljett. Foto: Camilla Lagerman

Nominera en eldsjäl som hedersgäst under Strålande Jul

Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.

20 november 2025 klockan 18:10 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Är äldreomsorgen i Lindesbergs kommun ett sjunkande skepp?

INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?

20 november 2025 klockan 14:12 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll ...
20 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Från Zinkgruvan till sjökanten – här har stenkonstverket landat
Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset. Ett 40 ton tungt konstverk, bestående av 39 stenar i ...
20 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

bildspel Här pågår kommunens tomteverkstad inför Strålande Jul
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är ...
19 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Föräldrar rasar efter falsklarmen: ”Testar det live på våra barn”

Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.

18 november 2025 klockan 16:34 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Lindesbergs kommun

Kommunens almanacka läggs ned – informationen finns kvar digitalt

Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.

18 november 2025 klockan 14:13 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nytt inrymningslarm på skola – orsaken okänd: ”Falsklarm”

Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det ...

Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år

På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, d...

Från vänster Emil Henrohn, Martin Stokke Mathiesen, Clara Henry. Sittande: Markus Virta Foto: Nadja Sjöström

Vedevågaren Markus just nu stekhet i musikalvärlden

Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.

17 november 2025 klockan 12:41 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen

Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en ...

Lindes första riksspelman fick kulturpriset ”Gudruns minne”

Musikläraren - och numera även riksspelman - Anna Johansson prisades under fredagskvä...

Flera fordon fick skador när parkerad bil började brinna

Natten till lördag har en parkerad bil brunnit på en adress i Gusselby. Enligt polisen skall bilen ...

bildspel Bildextra: Nu öppnar Main Event i arenan

För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya ...

FotoFredag: Med sorg i hjärtat

I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ...

Kommundirektör Henrik Arenvang och Anders Svensson från Rotary. Foto: Camilla Lagerman

Strålande Julfeber i Lindesberg – så kommer det märkas

Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.

14 november 2025 klockan 12:30 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Dubbelmatch i Lindehov: ”Två bra lag gästar oss”
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung ...
14 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel Här öppnar Nagomi Sushi i ny och större tappning
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ö...
13 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Språkcaféet på Hillstreet – där vänskap och språk växer fram
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ...
13 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-12

2025-11-12

2025-11-12

2025-11-11

2025-11-10

2025-11-10

2025-11-10

2025-11-10

2025-11-09

2025-11-08

2025-11-08

2025-11-07

2025-11-07

2025-11-07

2025-11-23 02:47