Ovanliga hundar träffades för träningsläger utanför Lindesberg

Under den gångna helgen samlades ett 40-tal hundar av rasen Chodský pes i Lindesberg, för några dagars träningsläger tillsammans med sina mattar och hussar. Förutom att träffa nya vänner kunde sällskapen testa en rad olika aktiviteter, som exempelvis sök, där den regerande svenska mästaren höll i träningen.
– Jag kan vara lite partisk, men det är en fantastisk ras att träna med, de sprider så mycket energi och glädje, säger Åsa Tiderman, rasklubbens grundare.

Deltagarna kom från Ystad i söder till Umeå i norr för att delta vid årets träningsläger, som var förlagt i Gusselby utanför Lindesberg för första gången.

– Vi har haft lägret i många år i Kungsör, men vi har växt ur det tyvärr. En av våra medlemmar bor i Lindesberg och hade koll på det här stället, att de inhyste SM-ekipage förra året och var väldigt hundvänliga, så då testar vi det. Sedan ligger det geografiskt bra, eftersom vi har deltagare från hela landet, och det är nära till Brukshundklubben, berättar klubbens ordförande Mia Holmbäck.

Mia Holmbäck är ordförande i rasklubben. Foto: Camilla Lagerman

Under träningslägret får deltagarna chansen att träffa nya vänner, men också en möjlighet att träna och testa nya aktiviteter tillsammans med sina hundar.

– Det här lägret är otroligt uppskattat, vår rasklubb är helt fantastisk, här är man bland vänner och alla accepterar och hjälper varandra. Här finns något för alla, säger Mia.

– Det är inte ett läger där prestationer räknas, utan det ska bara vara trevligt och roligt, flikar Åsa Tiderman in, klubbens grundare.

Den regerande svenska mästaren i sök, Erica Häggström, höll ett kurstillfälle. Foto: Camilla Lagerman

Även om Chodský pes är en relativt ny godkänd ras i hundsammanhang, finns det teorier om att den är flera hundra år gammal.

– Pes betyder hund och Chodský är en region i Tjeckien. Männen i den här regionen hade på 1100-talet i uppdrag av kejsaren att bevaka en handelsgräns. De kallades för hundhuvudfolket, för de hade ett hundhuvud på sina flaggor och vapen. Den här hunden har beskrivits hur lojal den var i arbetet, och på 80-talet var det en tjeckisk forskare som bestämde sig för att gå tillbaka och ta reda på vad som stod om den här typen av hund, och då sattes en rasstandard för Chodskýn, berättar Åsa.

Deltagarna fick även träna på hundmöten. Foto: Camilla Lagerman

Både Mia och Åsa har haft många hundar av varierande raser genom åren, men just Chodskýn har blivit en trogen följeslagare.

– De är en utmaning, samtidigt som de är en toppenkompis. Man kan göra allt, utöva samtliga bruksgrenar, eller ha den som bästa vän i livet – så länge man aktiverar den. Det krävs att den har uppgifter, annars hittar de gärna på egna, säger Mia.

– Jag har haft många hundar genom livet, men den här har jag haft fyra av och kommer garanterat ha fler. Precis som Mia säger har de mycket egna idéer, så man måste träna på samarbetet. Det gäller att paketera ihop det där egna tänket så att det går åt ungefär samma håll som man själv har tänkt sig, skrattar Åsa och avslutar:

– Jag kan vara lite partisk, men det är en fantastisk ras att träna med, de sprider så mycket energi och glädje.

Publicerad 21 augusti 2024 klockan 13:16

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Ung man misstänkt för rattfylleri i Lindesberg

Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll av fordonet fattade patrullen misstanke om att mannen, som är i 20-årsåldern, var påverkad av narkotika.

20 januari 2026 klockan 15:07 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Foto: Moderaterna

Moderaterna träffade regeringens samordnare för frivillig återvandring

I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), inte fick ha ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring. Under måndagen genomfördes mötet ändå, där Klockars representerade Moderaterna.
– I Lindesbergs kommun ska ingen nekas sina mänskliga rättigheter till information, säger Klockars i ett pressmeddelande.

20 januari 2026 klockan 12:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Hockeyklubb drabbad av andra inbrottet på två veckor

Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. ...

Vinterspår 2026 – rekordmånga utställare i årets upplaga

Den 7–8 mars är det dags för årets upplaga av Lindesbergs kommuns största kulturevenemang...

Artikel innehåller bildspel Rekordsumma för LIF Lindesbergs Publikkrona: ”Jättetacksamma”

LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var ...

Linde Volley avstår frivilligt sin plats i elitserien inför den kommande säsongen. I höst spelar laget i division 1. Foto: Hasse Persson.

Linde Volley avstår sin elitserieplats kommande säsong: ”En samlad bedömning”

Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.

16 januari 2026 klockan 21:32 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Sötchock

FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.

16 januari 2026 klockan 18:17 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Nu är ansökan öppen till Lindesbergs kommuns pris och stipendier
Nu har du möjlighet att söka eller nominera kandidater till Lindesbergs kommuns Byggnadspris, Kulturstipendium och Föreningsledarstipendium. Alla ...
16 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Vindkraftens pris i Nora och Lindesberg
INSÄNDARE/DEBATT: Lokalsamhället får bära stora obehag och stora kostnader. Till vems nytta?
16 januari 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Fri entré när det är dags för den årliga Publikkronan
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som g...
15 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: LindeNytt

Just nu: Riksväg 50 avstängd efter olycka

UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.

15 januari 2026 klockan 15:46 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Fredrik Norman

Uppmaningen: Var uppmärksam på barns lek i snöhögar och pågående snöröjning

Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter snöfallet som kom under onsdagsdygnet. För barn kan dessa verka lockande och inbjuda till lek, som att klättra eller gräva tunnlar. Det som kan uppfattas som oskyldigt kan dock snabbt bli farligt – därför går Lindesbergs kommun nu ut med en varning. Samtidigt uppmanas även fastighetsägare att underlätta arbetet med snöröjningen.

15 januari 2026 klockan 12:49 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Varnar för plötslig ishalka

Under fredagen väntas nederbörd i form av regn som kan orsaka plötslig ishalka i norra länsdelen. Lokalt i Lindesberg är det ...

Artikel innehåller bildspel Årets första hemmamatch ger tre poäng

Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för f...

En utvecklad primärvård kräver nytt styre

REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin <a href="https://lindenytt.com/nyheter/...

Arkivfoto: Fredrik Norman

Snö och kyla orsakar störningar i tågtrafiken

Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.

14 januari 2026 klockan 09:22 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Backa Studios nya film belyser konsekvenserna av psykisk ohälsa

Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm "Tyst faller snön" får världspremiär på Gö...

Trafikolycka vid mellersta infarten till Lindesberg

UPPDATERAD: Vid 15-tiden på tisdagen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till mellersta infarten ...

Ny snökanon att vänta: ”Är förberedda”

Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul ...

Artikel innehåller bildspel Plexikampen är igång för Guldsmedshytte SK

I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en ...

Primärvården måste utvecklas under år 2026

INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest...

JO kritiserar socialnämnden i Lindesbergs kommun: ”Olämpligt och osakligt”

Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, ...

Peter Springare representerade Örebropartiet. Foto: Camilla Lagerman

Örebropartiets ”riksdagsturné” gjorde stopp i Lindesberg

Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.

10 januari 2026 klockan 16:07 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Snöstorm och kungsörnar ringde in 2026
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som ...
9 januari 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Många drabbade av vattenläcka i Storå
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
9 januari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Trafikstörningar att vänta när dikeskörd lastbil bärgas
Vid 19-tiden på onsdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 50 strax norr om Fornaboda - vid Hällabacken. Inga personskador...
8 januari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-07

2026-01-07

2026-01-06

2026-01-04

2026-01-02

2026-01-02

2026-01-01

2025-12-31

2025-12-31

2025-12-30

2025-12-30

2025-12-29

2025-12-29

2025-12-29

2026-01-21 02:42