Sedan en tid tillbaka har Lindesbergs ansamling gräsänder tittat frågande på varandra åt två främlingar på besök i ån. Ett ovanligt andpar har nämligen slagit sig till ro mitt i gräsändernas tillhåll mellan broarna och tagit kommandot.
Flera tips om ett mycket vackert andpar kom till redaktionen under veckoslutet. När vi sent på fredagseftermiddagen beslutade oss att kolla upp det hela så tog det inte lång tid innan de två änderna dök upp för fotografering.
Andparet har redan visat Bottenåns gräsänder ”var näckrosen skall stå”. Åskådare har berättat hur hannen ihärdigt jagat bort gräsänderna då de kommit för nära.
När LindeNytt besöker platsen går dock allt lugnt till. Gräsänderna tycks redan inhyst stor respekt för paret och håller sig lite på avstånd.
Även om vi utrustat oss med lite bröd som lockbete, så inser vi snart att andparet är mycket socialt och inte direkt rädda av sig. Utan vidare kommer de simmande mot oss och låter sig fotograferas utan ”mutor”. Men besöket vid ån gav inte några svar på frågan om vad det är för fint besök vi fått denna vår. Känner du till arten?
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.