För ett par veckor sedan drog handbollslaget LIF Lindesberg igång ett stödprojekt för sina egna spelare. Ett projekt vars syfte är att ge spelarna ersättning för förlorad inkomst vid bortamatcher, och samtidigt möjliggöra en 100-procentig insats i de sista matcherna i elitserien.
Intresset att hjälpa laget har varit mycket stort. Till dags datum har så många som 142 privatpersoner och 12 företag skjutit till med extrabidrag till kassan. Den sammanlagda summan var vid fredagens kontrollräkning över 75 000 kronor. Målsättningen har varit att uppnå cirka 100 000 kronor, vilket man från LIF Lindesbergs sida idag ser goda chanser att uppnå.
Som privatperson finns två alternativ till donationer: 100 kr och 300 kr. Vid fredagens kontroll visade det sig att de flesta har valt att öppna plånboken rejält.
-Ja, det är faktiskt 136 personer av de 142 som har valt att ge 300 kronor till projektet, berättar Lars Andersson på LIF Lindesbergs kansli.
De 12 företagen har var och en skjutit till med 3000 kronor.
Stödprojektet har skapats för att handbollslaget ska kunna ge sitt yttersta de sista och direkt avgörande matcherna i elitseriespelet. Målsättningen är att stanna kvar i serien, helst utan att behöva kvala. För att öka lagets chanser vill man nu kunna möta motståndarna med ett utvilat lag – vilket inte är möjligt utan någon form av ”ersättningskassa”.
-Spelarna måste ju ta ledigt från sina arbeten och då måste vi kunna ersätta dem för det. På detta här sättet kan vi åka iväg på bortamatcherna med gott om tid för både vila och träning innan match, förklarade Henrik Arenvang vid en tidigare intervju i början av januari.
Här kan du se vilka som öppnat plånböckerna>>
Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. Nu startar man en kampanj för att visa vad skolan betyder för dem, och vad man går miste om vid en nerläggning.
– Om skolan försvinner finns det inget Vedevåg kvar, säger Vintra Arvidsson.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem gästkommuner att delta 2026 – och Lindesbergs kommun är en av dessa. På Kulturenheten är man sprudlande glada över att äntligen få vara en del av Skandinaviens största konstutställning, som hålls 13 juni till 6 september, och ser fram emot en konstsommar utöver det vanliga.
– Nu hoppas vi att fler vill kroka arm med oss för att locka folk till Lindesberg. Vi vill att det blir en riktigt härlig sommar, säger Sara Sporre.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Natten till måndag larmades räddningstjänsten till Spannarboda i östra kommundelen med anledning av en villabrand med kraftig rökutveckling. Två personer skall ha andats in stora mängder rök och avfördes till sjukhus med ambulans för kontroll.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Den man i 35-årsåldern som anhölls i september, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott, har nu dömts vid Örebro tingsrätt. Rätten dömde mannen till villkorlig dom samt 100 timmars samhällstjänst.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.