Organisationen rockar fett!, tyckte flera artister som under helgen var på besök i Lindesberg och vår för varje år växande musikfestival. Allt fungerade helt perfekt helt enkelt, och det snackades och jämfördes snart med andra festivaler. –Ja, vi fick mycket beröm för vår organisation. Några tyckte det var minst 10 ggr bättre än till exempel ”Arvika”. Det är klart skoj att få denna utmärkelse, kommenterar Marcus Israelsson, pressansvarig på AugustiBuller.
Antalet besökare blev i år lite lågt, tyckte Gabriel Hirsch, AugustiBullers pr-kille. –Ja, det kändes som så i alla fall. Men jag vistades i och för sig inte lika mycket ute på området som de andra arbetarna, så jag kan inte säga till hundra att det var lite folk.
Efter en snabb koll i protokollet, så konstaterar man att den senaste siffran visade att 2927 betalande besökare var på plats. -Utöver detta figurerar självfallet artisterna, press och andra som bara strosar runt utanför av nyfikenhet, förklarar Marcus.
På måndagen fanns ännu inte någon ekonomisk sammanställning klar, och därför vet man ännu inte om festivalen gick ihop rent ekonomiskt. –Förhoppningsvis hamnar vi ändå på ett litet plus, men det kan som sagt lika gärna bli tvärtom. Det är hårfint. Vi får helt enkelt vänta några dagar på resultatet, det är en hel del som måste räknas igenom.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.