Sedan i februari har Lions Club i Lindesberg samlat in pengar från privatpersoner, företag och föreningar i syfte att köpa två stycken hjärtstartare (defibrillatorer) att skänka till föreningslivet och Lindesbergs invånare. Insamlingen har blivit framgångsrik och nu skall den första placeras ut – i Arenahallen.
Initiativet tog Lions med anledning av att en defibrillator är en mycket billig livförsäkring om olyckan är framme. Sporthallar och idrottsanläggningar är självklara ”riskplatser”, vilket man fick bekräftat senast i vintras när hockeyspelaren Niklas Lihagen (Örebro) föll ihop livlös på isen under en match.
Även till synes fullt friska idrottsmän kan drabbas av hjärtstillestånd och när – inte om – något sådant inträffar är varje sekund livsavgörande.
-Det här är något som har hänt i våra trakter också har jag fått veta. Bland annat i Lindehov och på golfbanan. Därför kommer vi se till att en hjärtstartare finns till hands även på dessa två platser, berättar Lars Andersson.
Insamlingen har hittills resulterat en inköpt hjärtstartare och nummer två är inte långt borta. Den första skall placeras ut i Arenahallen. Stig Georgsson, HLR-instruktör, kommer att överlämna maskinen och dessutom se till att utbilda de föreningsledare och personal som kommer att verka i hallen. Denna utbildning kommer att vara helt gratis.
I samband med att maskinen överlämnas, kommer även en namntavla med alla bidragsgivare att sättas upp i hallens huvudentré.
-Vi är jättetacksamma för det stöd vi har fått, säger Lars Andersson. Det blev visserligen lite svårare än vi hade räknat med men det viktiga är att vi nådde målet, tillägger han.
Insamlingen pågår alltså fortfarande eftersom det saknas ett par tusenlappar innan nästa hjärtstartare kan köpas in. Den kommer att överlämnas till föreningarna Lindlövens IF och Linde Golfklubb.
-Tanken är att föreningarna skall ha den under respektive säsong. På våren och sommaren kommer den att placeras på golfbanan och under senhösten och vintern i Lindehov, förklarar Lars.
Dessa har bidragit hittills:
• Lindesbergs och Noras Hjärt- och Lungsjukas Förening
• LindeNytt
• Antoinette
• Bergslagens Sparbank
• Sparbanksstiftelsen Bergslagen
• Gunilla och Lars Andersson
• Gun och Bengt Eriksson
• Bengt Jansson
• Eva och Bengt-Göran Karlsson
• Anita och Kjell Melin
• Arne Öhman
• ATS Kraftservice
• Lindlövens IF
• MEJK
• Lindeskolans IF
• Thorins Begravningsbyrå
• Agneta och Hans ”Mulle” Lindkvist
• Linda Börjel
• Lars-Erik Jansson
• Josefina Brehmer
• Hugo Eriksson Bil
• Lindesbergs Församling
Ännu saknas ett par tusenlappar för att köpa in den andra hjärtstartaren. Vill du också hjälpa till? Lions insamlingskonto är följande: Bankgiro 489-7237
Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.
Natten till lördag har en parkerad bil brunnit på en adress i Gusselby. Enligt polisen skall bilen ha fått omfattande skador och ytterligare två fordon på samma plats har delvis skadats.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Under våren och sommaren har polisen genomfört en trygghetsundersökning i lokalpolisområde Lindesberg, vilket omfattar kommunerna Lindesberg, Nora och Ljusnarsberg. I ett inlägg på polisens Instagram meddelar man att resultatet från enkätundersökningen nu har sammanställts – och resultatet tolkas som positivt.
– Det glädjer mig och mina kollegor att se resultaten, som generellt visar en övervägande trygghet i samtliga delar av vårt lokalpolisområde, säger Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg.
Det var det kreativa sättet att uttrycka känslor genom blommor som gjorde att Linda Solvold föll pladask för hantverket. Nu har hon startat sin egen blombinderiverksamhet – Manoli Blomster – online med en tillhörande liten studio i Frövi stationshus.
– Det som är så fint med blommor är att man kan skänka andra glädje eller visa omtanke i svåra stunder med en bukett, förklarar Linda.
Idag presenterar Småföretagarnas Riksförbund sin årliga kartläggning som visar förutsättningarna för små och medelstora företag att verka i landets samtliga kommuner. SmåföretagarIndex 2025 visar att Lindesbergs kommun halkar ner till plats 246 av Sveriges 290 kommuner – en försämring med 64 placeringar jämfört med i fjol.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.