Sedan i februari har Lions Club i Lindesberg samlat in pengar från privatpersoner, företag och föreningar i syfte att köpa två stycken hjärtstartare (defibrillatorer) att skänka till föreningslivet och Lindesbergs invånare. Insamlingen har blivit framgångsrik och nu skall den första placeras ut – i Arenahallen.
Initiativet tog Lions med anledning av att en defibrillator är en mycket billig livförsäkring om olyckan är framme. Sporthallar och idrottsanläggningar är självklara ”riskplatser”, vilket man fick bekräftat senast i vintras när hockeyspelaren Niklas Lihagen (Örebro) föll ihop livlös på isen under en match.
Även till synes fullt friska idrottsmän kan drabbas av hjärtstillestånd och när – inte om – något sådant inträffar är varje sekund livsavgörande.
-Det här är något som har hänt i våra trakter också har jag fått veta. Bland annat i Lindehov och på golfbanan. Därför kommer vi se till att en hjärtstartare finns till hands även på dessa två platser, berättar Lars Andersson.
Insamlingen har hittills resulterat en inköpt hjärtstartare och nummer två är inte långt borta. Den första skall placeras ut i Arenahallen. Stig Georgsson, HLR-instruktör, kommer att överlämna maskinen och dessutom se till att utbilda de föreningsledare och personal som kommer att verka i hallen. Denna utbildning kommer att vara helt gratis.
I samband med att maskinen överlämnas, kommer även en namntavla med alla bidragsgivare att sättas upp i hallens huvudentré.
-Vi är jättetacksamma för det stöd vi har fått, säger Lars Andersson. Det blev visserligen lite svårare än vi hade räknat med men det viktiga är att vi nådde målet, tillägger han.
Insamlingen pågår alltså fortfarande eftersom det saknas ett par tusenlappar innan nästa hjärtstartare kan köpas in. Den kommer att överlämnas till föreningarna Lindlövens IF och Linde Golfklubb.
-Tanken är att föreningarna skall ha den under respektive säsong. På våren och sommaren kommer den att placeras på golfbanan och under senhösten och vintern i Lindehov, förklarar Lars.
Dessa har bidragit hittills:
• Lindesbergs och Noras Hjärt- och Lungsjukas Förening
• LindeNytt
• Antoinette
• Bergslagens Sparbank
• Sparbanksstiftelsen Bergslagen
• Gunilla och Lars Andersson
• Gun och Bengt Eriksson
• Bengt Jansson
• Eva och Bengt-Göran Karlsson
• Anita och Kjell Melin
• Arne Öhman
• ATS Kraftservice
• Lindlövens IF
• MEJK
• Lindeskolans IF
• Thorins Begravningsbyrå
• Agneta och Hans ”Mulle” Lindkvist
• Linda Börjel
• Lars-Erik Jansson
• Josefina Brehmer
• Hugo Eriksson Bil
• Lindesbergs Församling
Ännu saknas ett par tusenlappar för att köpa in den andra hjärtstartaren. Vill du också hjälpa till? Lions insamlingskonto är följande: Bankgiro 489-7237
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.