Nu på lördag genomförs 2018 års upplaga av Barnens Vasalopp – och i år blir arrangemanget större än någonsin.
Tidigare har loppet genomförts med Friluftsfrämjandet som ensam arrangören. Till årets upplaga har man gått samman med IFK Lindesberg och det här innebär att Barnens Vasalopp blir ett större event jämfört med tidigare. Dessutom öppnas dörren för att fler barn skall kunna delta i loppet.
– Tack vare IFK Lindesberg har vi möjlighet att låna ut skidor till de barn som inte har några egna – och det är ju jätteroligt, för jag tror att vi får med oss ännu fler barn i loppet nu när den här möjligheten finns. Men antalet skidor är naturligtvis begränsat, så det är bra att komma i god tid inför loppet, säger Mona Karlsson på Friluftsfrämjandet.
Tidigare har barnen haft ett och samma spår att staka sig fram i. Nu blir det dubbelt upp och med två olika längder. Det ”traditionella spåret” med en längd på 500 meter får nu sällskap av ett betydligt längre spår.
– Nytt för i år är att vi har två banlängder, ett på 500 meter och ett längre på 1,9 km. Nytt är också att vi för första gången kommer ha en speaker som ropar upp barnens namn vid målgång och det är IFK Lindesberg som vi har att tacka för det. Jag tror det blir väldigt roligt för barnen att få höra sina namn ropas ut, säger Mona.
Sedvanligt tilldelas alla barn som fullföljer loppet en prydlig medalj för bedriften.
Barnens Vasalopp arrangeras vid Fritidsbyn i Lindesberg. Starten går kl. 11.00, lördag 17 februari. Anmälan skall göras senast kl. 10.40.
Avgiften är 20 kr per deltagare.
Låna skidor kan också göras av Fritidsbanken i Lindesberg. Läs reportage här
Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och personer med kognitiv svikt. Men de kan även finnas med redan från det att en misstanke uppstår om kognitiv svikt.
– Tanken är att vi ska kunna finnas med under hela sjukdomsförloppet, som en trygg hand, så man inte riskerar att falla mellan stolarna, förklarar processledare Elene Jirvelius.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.