Nu på lördag genomförs 2018 års upplaga av Barnens Vasalopp – och i år blir arrangemanget större än någonsin.
Tidigare har loppet genomförts med Friluftsfrämjandet som ensam arrangören. Till årets upplaga har man gått samman med IFK Lindesberg och det här innebär att Barnens Vasalopp blir ett större event jämfört med tidigare. Dessutom öppnas dörren för att fler barn skall kunna delta i loppet.
– Tack vare IFK Lindesberg har vi möjlighet att låna ut skidor till de barn som inte har några egna – och det är ju jätteroligt, för jag tror att vi får med oss ännu fler barn i loppet nu när den här möjligheten finns. Men antalet skidor är naturligtvis begränsat, så det är bra att komma i god tid inför loppet, säger Mona Karlsson på Friluftsfrämjandet.
Tidigare har barnen haft ett och samma spår att staka sig fram i. Nu blir det dubbelt upp och med två olika längder. Det ”traditionella spåret” med en längd på 500 meter får nu sällskap av ett betydligt längre spår.
– Nytt för i år är att vi har två banlängder, ett på 500 meter och ett längre på 1,9 km. Nytt är också att vi för första gången kommer ha en speaker som ropar upp barnens namn vid målgång och det är IFK Lindesberg som vi har att tacka för det. Jag tror det blir väldigt roligt för barnen att få höra sina namn ropas ut, säger Mona.
Sedvanligt tilldelas alla barn som fullföljer loppet en prydlig medalj för bedriften.
Barnens Vasalopp arrangeras vid Fritidsbyn i Lindesberg. Starten går kl. 11.00, lördag 17 februari. Anmälan skall göras senast kl. 10.40.
Avgiften är 20 kr per deltagare.
Låna skidor kan också göras av Fritidsbanken i Lindesberg. Läs reportage här
Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad ”kompis-soffa” i anslutning till generationsparken på Strandpromenaden. Syftet är att skapa en plats där människor kan sätta sig om de vill prata med någon eller bara vill ha sällskap en stund. Soffan kommer att märkas kompis-soffa och kommer finnas på plats senare i år.
I mitten av november 2025 tog sig en man i 50-årsåldern in i köket på en restaurang i Lindesberg, där han misshandlade flera personer samt slog sönder inredning till ett värde av cirka 25 000 kronor. Nu dömer Örebro tingsrätt mannen till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning.
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun går därför ut med information för att förhindra ryktesspridning och minska oro hos allmänheten.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.