Nu på lördag genomförs 2018 års upplaga av Barnens Vasalopp – och i år blir arrangemanget större än någonsin.
Tidigare har loppet genomförts med Friluftsfrämjandet som ensam arrangören. Till årets upplaga har man gått samman med IFK Lindesberg och det här innebär att Barnens Vasalopp blir ett större event jämfört med tidigare. Dessutom öppnas dörren för att fler barn skall kunna delta i loppet.
– Tack vare IFK Lindesberg har vi möjlighet att låna ut skidor till de barn som inte har några egna – och det är ju jätteroligt, för jag tror att vi får med oss ännu fler barn i loppet nu när den här möjligheten finns. Men antalet skidor är naturligtvis begränsat, så det är bra att komma i god tid inför loppet, säger Mona Karlsson på Friluftsfrämjandet.
Tidigare har barnen haft ett och samma spår att staka sig fram i. Nu blir det dubbelt upp och med två olika längder. Det ”traditionella spåret” med en längd på 500 meter får nu sällskap av ett betydligt längre spår.
– Nytt för i år är att vi har två banlängder, ett på 500 meter och ett längre på 1,9 km. Nytt är också att vi för första gången kommer ha en speaker som ropar upp barnens namn vid målgång och det är IFK Lindesberg som vi har att tacka för det. Jag tror det blir väldigt roligt för barnen att få höra sina namn ropas ut, säger Mona.
Sedvanligt tilldelas alla barn som fullföljer loppet en prydlig medalj för bedriften.
Barnens Vasalopp arrangeras vid Fritidsbyn i Lindesberg. Starten går kl. 11.00, lördag 17 februari. Anmälan skall göras senast kl. 10.40.
Avgiften är 20 kr per deltagare.
Låna skidor kan också göras av Fritidsbanken i Lindesberg. Läs reportage här
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.