Nu på lördag genomförs 2018 års upplaga av Barnens Vasalopp – och i år blir arrangemanget större än någonsin.
Tidigare har loppet genomförts med Friluftsfrämjandet som ensam arrangören. Till årets upplaga har man gått samman med IFK Lindesberg och det här innebär att Barnens Vasalopp blir ett större event jämfört med tidigare. Dessutom öppnas dörren för att fler barn skall kunna delta i loppet.
– Tack vare IFK Lindesberg har vi möjlighet att låna ut skidor till de barn som inte har några egna – och det är ju jätteroligt, för jag tror att vi får med oss ännu fler barn i loppet nu när den här möjligheten finns. Men antalet skidor är naturligtvis begränsat, så det är bra att komma i god tid inför loppet, säger Mona Karlsson på Friluftsfrämjandet.
Tidigare har barnen haft ett och samma spår att staka sig fram i. Nu blir det dubbelt upp och med två olika längder. Det ”traditionella spåret” med en längd på 500 meter får nu sällskap av ett betydligt längre spår.
– Nytt för i år är att vi har två banlängder, ett på 500 meter och ett längre på 1,9 km. Nytt är också att vi för första gången kommer ha en speaker som ropar upp barnens namn vid målgång och det är IFK Lindesberg som vi har att tacka för det. Jag tror det blir väldigt roligt för barnen att få höra sina namn ropas ut, säger Mona.
Sedvanligt tilldelas alla barn som fullföljer loppet en prydlig medalj för bedriften.
Barnens Vasalopp arrangeras vid Fritidsbyn i Lindesberg. Starten går kl. 11.00, lördag 17 februari. Anmälan skall göras senast kl. 10.40.
Avgiften är 20 kr per deltagare.
Låna skidor kan också göras av Fritidsbanken i Lindesberg. Läs reportage här
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.