Sedan ett par veckor tillbaka har Lindesbergs kommun förberett trafikanterna i centrum på omställningen till 3-timmarsparkering och P-skiva. Nu har man bestämt att övergångsperioden lider mot sitt slut och att man från och med på måndag i nästa vecka måste använda P-skivan enligt de nya parkeringsföreskrifterna som gäller.
Pressmeddelande från Lindesbergs kommun
Från och med den 2014-09-15 kommer vi att införa parkeringsskiva i centrala Lindesberg innanför broarna), dagtid vardagar 8-18 och (vardag före söndag och helgdag 8-15). Med P-skivan finns möjlighet att parkera gratis i tre timmar på gatumark.
P-skivan ställs på det klockslag som gäller när man parkerar bilen och på baksidan av P-skivan står all information om hur skivan används.
P-skivor finns att hämta i de flesta butiker, bensinmackar, biblioteket, turistbyrån och kommunhuset. P-skiva behövs innanför broarna på all gatumark samt på övriga parkeringar som är skyltade med 3-timmarsparkering. Observera att de flesta matvarubutiker har egna parkeringar och där gäller den skyltning som finns.
Om man glömmer att lägga P-skivan väl synligt i fönstret riskerar man att få en parkeringsanmärkning vilket i så fall kostar 200 kr.
För att underlätta parkeringsproblematiken i centrum vädjar vi till de som arbetspendlar att nyttja de långtidsparkeringar som finns i närområdet.
Frågor besvaras av Merit Israelsson Näringsliv- och utveckling Telefon 0581 – 811 39
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln som grov.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.
Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll av fordonet fattade patrullen misstanke om att mannen, som är i 20-årsåldern, var påverkad av narkotika.
I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), inte fick ha ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring. Under måndagen genomfördes mötet ändå, där Klockars representerade Moderaterna.
– I Lindesbergs kommun ska ingen nekas sina mänskliga rättigheter till information, säger Klockars i ett pressmeddelande.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
Under fredagen väntas nederbörd i form av regn som kan orsaka plötslig ishalka i norra länsdelen. Lokalt i Lindesberg är det främst i norra kommundelen som varningen gäller, enligt den varning SMHI utfärdat på torsdagsförmiddagen.