Sedan ett par veckor tillbaka har Lindesbergs kommun förberett trafikanterna i centrum på omställningen till 3-timmarsparkering och P-skiva. Nu har man bestämt att övergångsperioden lider mot sitt slut och att man från och med på måndag i nästa vecka måste använda P-skivan enligt de nya parkeringsföreskrifterna som gäller.
Pressmeddelande från Lindesbergs kommun
Från och med den 2014-09-15 kommer vi att införa parkeringsskiva i centrala Lindesberg innanför broarna), dagtid vardagar 8-18 och (vardag före söndag och helgdag 8-15). Med P-skivan finns möjlighet att parkera gratis i tre timmar på gatumark.
P-skivan ställs på det klockslag som gäller när man parkerar bilen och på baksidan av P-skivan står all information om hur skivan används.
P-skivor finns att hämta i de flesta butiker, bensinmackar, biblioteket, turistbyrån och kommunhuset. P-skiva behövs innanför broarna på all gatumark samt på övriga parkeringar som är skyltade med 3-timmarsparkering. Observera att de flesta matvarubutiker har egna parkeringar och där gäller den skyltning som finns.
Om man glömmer att lägga P-skivan väl synligt i fönstret riskerar man att få en parkeringsanmärkning vilket i så fall kostar 200 kr.
För att underlätta parkeringsproblematiken i centrum vädjar vi till de som arbetspendlar att nyttja de långtidsparkeringar som finns i närområdet.
Frågor besvaras av Merit Israelsson Näringsliv- och utveckling Telefon 0581 – 811 39
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.