Ett ypperligt tillfälle att rensa kroppen från frustration – eller bara ha allmänt roligt. På söndag blir Loppholmarna spelplan för den lite udda sporten ”Jugger” och allmänheten bjuds in för att få prova på det hela eller bara se på när andra ger sig ut på slagfältet.
En lindrigt våldsam ickevåldssport som påminner om rugby men delvis har målats med medeltida färger av tyska herrar som har sett en australisk-amerikansk film från 1989 och bär titeln The Blood of Heroes. Något i den stilen kan man nog beskriva fenomenet Jugger.
Jugger, som började mer som ett spel men senare utvecklades till en sport, härstammar från både Tyskland och Australien, men det är i Tyskland sporten utvecklades till vad den är idag.
Sporten är relativt ny men har redan fäste i flertalet länder där Sverige är ett av dessa. Pionjärer i Jugger finns så nära som i grannkommunen Nora där Järnboås IF: Järnfalkar har sitt säte. Och nu kan det vara dags för Lindesberg att kliva in i sporten, som hittills bara har erövrat tre städer i landet: Järnboås, Stockholm och Örebro.
– Vi tyckte att det här kunde passa bra att testa i Lindesberg också. Det är med anledning av att det finns en relation mellan sporten och musik och musiker. Och Lindesberg är en musikstad, kommenterar Christer Pilblad på Studiefrämjandet som står som arrangör.
Prova-på-dagens syfte är kort och gott att försöka introducera sporten i Lindesberg alternativt finna nya spelare till redan etablerade lag.
– Fast sedan är det också en kul grej, även om man inte vill delta. Det passar alldeles utmärkt att ta med sig hela familjen ner och ha en söndagspicknick i gräset och bara titta på när Jugger spelas, tillägger Pilblad.
Juggerdagen på Loppholmarna
Söndag 6 okt. kl. 12-15
Läs mer om Jugger här
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!