Ett ypperligt tillfälle att rensa kroppen från frustration – eller bara ha allmänt roligt. På söndag blir Loppholmarna spelplan för den lite udda sporten ”Jugger” och allmänheten bjuds in för att få prova på det hela eller bara se på när andra ger sig ut på slagfältet.
En lindrigt våldsam ickevåldssport som påminner om rugby men delvis har målats med medeltida färger av tyska herrar som har sett en australisk-amerikansk film från 1989 och bär titeln The Blood of Heroes. Något i den stilen kan man nog beskriva fenomenet Jugger.
Jugger, som började mer som ett spel men senare utvecklades till en sport, härstammar från både Tyskland och Australien, men det är i Tyskland sporten utvecklades till vad den är idag.
Sporten är relativt ny men har redan fäste i flertalet länder där Sverige är ett av dessa. Pionjärer i Jugger finns så nära som i grannkommunen Nora där Järnboås IF: Järnfalkar har sitt säte. Och nu kan det vara dags för Lindesberg att kliva in i sporten, som hittills bara har erövrat tre städer i landet: Järnboås, Stockholm och Örebro.
– Vi tyckte att det här kunde passa bra att testa i Lindesberg också. Det är med anledning av att det finns en relation mellan sporten och musik och musiker. Och Lindesberg är en musikstad, kommenterar Christer Pilblad på Studiefrämjandet som står som arrangör.
Prova-på-dagens syfte är kort och gott att försöka introducera sporten i Lindesberg alternativt finna nya spelare till redan etablerade lag.
– Fast sedan är det också en kul grej, även om man inte vill delta. Det passar alldeles utmärkt att ta med sig hela familjen ner och ha en söndagspicknick i gräset och bara titta på när Jugger spelas, tillägger Pilblad.
Juggerdagen på Loppholmarna
Söndag 6 okt. kl. 12-15
Läs mer om Jugger här
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar som väntar när polisen i Lindesberg blickar framåt. Samtidigt visar årets trygghetsundersökning överlag ett positivt resultat.
– Man upplever en stor trygghet i kommunen generellt, och det är vi såklart väldigt glada för, säger Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.