Ett ypperligt tillfälle att rensa kroppen från frustration – eller bara ha allmänt roligt. På söndag blir Loppholmarna spelplan för den lite udda sporten ”Jugger” och allmänheten bjuds in för att få prova på det hela eller bara se på när andra ger sig ut på slagfältet.
En lindrigt våldsam ickevåldssport som påminner om rugby men delvis har målats med medeltida färger av tyska herrar som har sett en australisk-amerikansk film från 1989 och bär titeln The Blood of Heroes. Något i den stilen kan man nog beskriva fenomenet Jugger.
Jugger, som började mer som ett spel men senare utvecklades till en sport, härstammar från både Tyskland och Australien, men det är i Tyskland sporten utvecklades till vad den är idag.
Sporten är relativt ny men har redan fäste i flertalet länder där Sverige är ett av dessa. Pionjärer i Jugger finns så nära som i grannkommunen Nora där Järnboås IF: Järnfalkar har sitt säte. Och nu kan det vara dags för Lindesberg att kliva in i sporten, som hittills bara har erövrat tre städer i landet: Järnboås, Stockholm och Örebro.
– Vi tyckte att det här kunde passa bra att testa i Lindesberg också. Det är med anledning av att det finns en relation mellan sporten och musik och musiker. Och Lindesberg är en musikstad, kommenterar Christer Pilblad på Studiefrämjandet som står som arrangör.
Prova-på-dagens syfte är kort och gott att försöka introducera sporten i Lindesberg alternativt finna nya spelare till redan etablerade lag.
– Fast sedan är det också en kul grej, även om man inte vill delta. Det passar alldeles utmärkt att ta med sig hela familjen ner och ha en söndagspicknick i gräset och bara titta på när Jugger spelas, tillägger Pilblad.
Juggerdagen på Loppholmarna
Söndag 6 okt. kl. 12-15
Läs mer om Jugger här
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas FotoFredag har jag samlat ihop några nytagna bilder där alla har en gemensam nämnare: Naturen.
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
UPPDATERAD KL. 11.52. En lösdrivande båt upptäcktes på onsdagen ute på Stora Lindessjön. Initialt larmades räddningstjänsten om en befarad drunkning – något man snart kunde konstatera att så inte var fallet.
– Det rörde sig om en gummibåt. Räddningstjänsten har tagit med den in till land och har nu lämnat platsen, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen. Larmet inkom klockan 11.11.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.