Nu på söndag går startskottet för julhandeln i Lindesberg. Klockan 12 öppnar köpmännen sina butiker och något senare på dagen är det dags att kröna ljusets drottning – Bergslagens Lucia. Ovan ses kandidaterna till detta hedersuppdrag. På tal om ”ljus” har man också lovat att tända över 200 marschaller i stan och dessutom har fler av Kristinavägens lindar laddats med ljusslingor nu jämfört med föregående år.
Brinnande skulpturer, utlottning av riktigt feta presentkort, möte med Tomten, livemusik och mycket annat, har handlarna och medarrangörer utlovat alla som vill mysa och mingla under julhandelns första officiella dag. Söndagens program har en lång rad inslag för såväl gammal som ung. Ett av dessa är kröningen av Bergslagens Lucia, som går av stapeln i Järnvägsparken – eller ”Flugparken” som vi lite slarvigt kallar den. Lottningen sker med start klockan 16:00.
Nedan finns ett bildspel med Luciakandidaterna samt mer info om vad skyltsöndagen har att erbjuda.
Kl. 12:00. Köpmännen öppnar butikerna.
Kl. 13:00. Livemusik med David & Jesper i ”Flugparken”.
Kl. 14:00. Presentation av Luciakandidater i ”Flugparken”.
Kl. 16:00. Lottning / kröning av Lucia i ”Flugparken”.
Kl. 17:15. Eldskulpturer på Loppholmarna.
Under hela dagen sker andra inslag runt om i centrum, som att barnen får chansen att träffa självaste Tomten för att överlämna önskelistorna till honom. Glögg och pepparkakor finns att avnjuta på Varuhallstorget där man också kan ta en tur över Kungsgatans kullerstenar per häst och vagn. Ett stenkast bort, återigen i ”Flugparken”, arrangeras en liten julmarknad och i butikerna drar man igång ”Presentkortsaktiviteter” där kunderna har chansen att vinna riktigt fina presentkort laddade med mellan 200-5000 kr.
Det kanske viktigaste inslaget då – snön? Ja, det får ni ta med SMHI…
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.