Nu på söndag går startskottet för julhandeln i Lindesberg. Klockan 12 öppnar köpmännen sina butiker och något senare på dagen är det dags att kröna ljusets drottning – Bergslagens Lucia. Ovan ses kandidaterna till detta hedersuppdrag. På tal om ”ljus” har man också lovat att tända över 200 marschaller i stan och dessutom har fler av Kristinavägens lindar laddats med ljusslingor nu jämfört med föregående år.
Brinnande skulpturer, utlottning av riktigt feta presentkort, möte med Tomten, livemusik och mycket annat, har handlarna och medarrangörer utlovat alla som vill mysa och mingla under julhandelns första officiella dag. Söndagens program har en lång rad inslag för såväl gammal som ung. Ett av dessa är kröningen av Bergslagens Lucia, som går av stapeln i Järnvägsparken – eller ”Flugparken” som vi lite slarvigt kallar den. Lottningen sker med start klockan 16:00.
Nedan finns ett bildspel med Luciakandidaterna samt mer info om vad skyltsöndagen har att erbjuda.
Kl. 12:00. Köpmännen öppnar butikerna.
Kl. 13:00. Livemusik med David & Jesper i ”Flugparken”.
Kl. 14:00. Presentation av Luciakandidater i ”Flugparken”.
Kl. 16:00. Lottning / kröning av Lucia i ”Flugparken”.
Kl. 17:15. Eldskulpturer på Loppholmarna.
Under hela dagen sker andra inslag runt om i centrum, som att barnen får chansen att träffa självaste Tomten för att överlämna önskelistorna till honom. Glögg och pepparkakor finns att avnjuta på Varuhallstorget där man också kan ta en tur över Kungsgatans kullerstenar per häst och vagn. Ett stenkast bort, återigen i ”Flugparken”, arrangeras en liten julmarknad och i butikerna drar man igång ”Presentkortsaktiviteter” där kunderna har chansen att vinna riktigt fina presentkort laddade med mellan 200-5000 kr.
Det kanske viktigaste inslaget då – snön? Ja, det får ni ta med SMHI…
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.