Nu på söndag går startskottet för julhandeln i Lindesberg. Klockan 12 öppnar köpmännen sina butiker och något senare på dagen är det dags att kröna ljusets drottning – Bergslagens Lucia. Ovan ses kandidaterna till detta hedersuppdrag. På tal om ”ljus” har man också lovat att tända över 200 marschaller i stan och dessutom har fler av Kristinavägens lindar laddats med ljusslingor nu jämfört med föregående år.
Brinnande skulpturer, utlottning av riktigt feta presentkort, möte med Tomten, livemusik och mycket annat, har handlarna och medarrangörer utlovat alla som vill mysa och mingla under julhandelns första officiella dag. Söndagens program har en lång rad inslag för såväl gammal som ung. Ett av dessa är kröningen av Bergslagens Lucia, som går av stapeln i Järnvägsparken – eller ”Flugparken” som vi lite slarvigt kallar den. Lottningen sker med start klockan 16:00.
Nedan finns ett bildspel med Luciakandidaterna samt mer info om vad skyltsöndagen har att erbjuda.
Kl. 12:00. Köpmännen öppnar butikerna.
Kl. 13:00. Livemusik med David & Jesper i ”Flugparken”.
Kl. 14:00. Presentation av Luciakandidater i ”Flugparken”.
Kl. 16:00. Lottning / kröning av Lucia i ”Flugparken”.
Kl. 17:15. Eldskulpturer på Loppholmarna.
Under hela dagen sker andra inslag runt om i centrum, som att barnen får chansen att träffa självaste Tomten för att överlämna önskelistorna till honom. Glögg och pepparkakor finns att avnjuta på Varuhallstorget där man också kan ta en tur över Kungsgatans kullerstenar per häst och vagn. Ett stenkast bort, återigen i ”Flugparken”, arrangeras en liten julmarknad och i butikerna drar man igång ”Presentkortsaktiviteter” där kunderna har chansen att vinna riktigt fina presentkort laddade med mellan 200-5000 kr.
Det kanske viktigaste inslaget då – snön? Ja, det får ni ta med SMHI…
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.