Skolavslutningsveckan innebär alltid något litet extra för eleverna på Brotorpskolan i Lindesberg. Årets temadag gick ut på att bege sig in i Astrid Lindgrens sagovärld – och barnen stormtrivdes trots att vildvittrorna försökte skrämma slag på dem.
Under onsdagsförmiddagen förvandlades skogen vid Fritidsbyn till ”Mattisskogen” och befolkades däruti av rumpnissar, vildvittror och rövardottern själv: Ronja. Idag var det nämligen dags för Brotorpskolans stora temadag som arrangeras i samband med skolavslutningen varje år.
Skolans lärarkår hade klätt ut sig till en rad skojiga karaktärer ur Astrid Lindgrens sagor och spred ut sig över skogen för att möta barnen under deras resa och jakt på guldpengar. Resan var nämligen upplagd som en liten tävling där barnen hade chansen att vinna guldpengar vid varje station och tävlingsmoment. Efter att ha stött på en rad olika sagofigurer, kom barnen fram till målet där Pippi Långstrump med pappa Kapten Efraim Långstrump tog emot dem, lyfte dem över sina axlar och kastade dem minst 10-15 meter upp i luften. Nåväl… i sagornas värld kanske.
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppställningen. Den forne mellovinnaren John Lundvik ersätts av en annan mellovinnare, Martin Stenmarck.
– John Lundvik har dessvärre fått förhinder, vi vet inte riktigt vad som har hänt, men Martin Stenmarck ersätter honom, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Under söndagen kunde LindeNytt rapportera att en butik i Gusselbyområdet (Aspa) drabbats av en stöld av hästsadlar. Då var omfattningen fortfarande okänd och likaså godsvärdet. På måndagen bekräftas dock att stölden har varit mycket omfattande med ett godsvärde på närmare en miljon kronor.
SLUTREPLIK: Daniel Badman – du skriver att det är viktigt att diskussionen vilar på fakta, så låt oss ta för oss av fakta.
SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både ställa frågor och kräva tydliga svar. Samtidigt är det viktigt att diskussionen vilar på fakta och på hur våra kommuner faktiskt påverkas framöver.
REPLIK: Hej Daniel Badman, Green Power Sweden – och alla berörda Lindebor. Intressant att du väljer att höra av dig just inför folkomröstningen, och efter vi skrev vår text för att stödja Lindeborna.
Strax före klockan åtta på fredagsmorgonen larmades räddningstjänsten ut till en befarad villabrand utanför Lindesberg. Väl på plats kunde man snart konstatera att det inte rörde sig om någon brand – utan ett väderfenomen.
På måndagskvällen bjöd Rotary, i samarbete med Linde Bergslags Församling och Polisen, in till en föreläsning med ett allvarligt tema, våld i nära relation. Det blev en kväll med skrämmande statistik, men också en hoppfullhet att det går att få stopp på våldet – om man hjälps åt.
– Mäns våld mot kvinnor börjar med pojkars våld mot flickor, säger Peter Rung.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.