Faluns lirare kommer inte att minnas Lindesberg som ett trevligt resmål. Det ska Lindlövens tränare Tomas Östlund göra sitt yttersta för. Inför helgens viktiga möte mellan Lindlöven och Falun, ser Östlund med glädje i sina papper att laget är intakt och utan skador.
Söndagsmatchen på hemmaplan kan komma att bli en nyckelmatch i serien. Lindlöven leder just nu med ett relativt betryggade avstånd och lyckas man att dryga ut ledningen ytterligare, genom en vinst samtidigt som tvåan i tabellen tappar, så kan Löven få ett riktigt bekvämt läge i de resterande fyra matcherna.
-Vi tar ändå en match i taget och tar inte ut något i förskott. Det är viktigt att vara fokuserad till 100 procent på varje uppgift, varje match. Annars kan det kosta, förklarar Tomas.
Men bakom den sammanbitna attityden hör man att glädjen sprudlar ändå, och det vore väldigt underligt om det inte var så. Som tränare för ett lag som aldrig tidigare varit högre än division 1 – som i sig är mycket starkt – finns nu för första gången chans för spel i en högre serie.
-Ja, vad jag kan minnas är det så. Åtminstone i modern tid, och vi har ju som mål att nå playoff och så här långt ser det väldigt, väldigt bra ut, säger Tomas.
Bra såg det också ut på läktaren senaste hemmamatchen. Publiksiffran var 380 och det bör tilläggas att handbollen hade match samma dag, vilket naturligtvis påverkar publiksiffrorna.
-Därför räknar vi med att publiksiffran ska fördubblas på söndag, det behöver killarna där ute på isen och de är verkligen värda allt stöd de kan få i kampen, vädjar Östlund.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.