Faluns lirare kommer inte att minnas Lindesberg som ett trevligt resmål. Det ska Lindlövens tränare Tomas Östlund göra sitt yttersta för. Inför helgens viktiga möte mellan Lindlöven och Falun, ser Östlund med glädje i sina papper att laget är intakt och utan skador.
Söndagsmatchen på hemmaplan kan komma att bli en nyckelmatch i serien. Lindlöven leder just nu med ett relativt betryggade avstånd och lyckas man att dryga ut ledningen ytterligare, genom en vinst samtidigt som tvåan i tabellen tappar, så kan Löven få ett riktigt bekvämt läge i de resterande fyra matcherna.
-Vi tar ändå en match i taget och tar inte ut något i förskott. Det är viktigt att vara fokuserad till 100 procent på varje uppgift, varje match. Annars kan det kosta, förklarar Tomas.
Men bakom den sammanbitna attityden hör man att glädjen sprudlar ändå, och det vore väldigt underligt om det inte var så. Som tränare för ett lag som aldrig tidigare varit högre än division 1 – som i sig är mycket starkt – finns nu för första gången chans för spel i en högre serie.
-Ja, vad jag kan minnas är det så. Åtminstone i modern tid, och vi har ju som mål att nå playoff och så här långt ser det väldigt, väldigt bra ut, säger Tomas.
Bra såg det också ut på läktaren senaste hemmamatchen. Publiksiffran var 380 och det bör tilläggas att handbollen hade match samma dag, vilket naturligtvis påverkar publiksiffrorna.
-Därför räknar vi med att publiksiffran ska fördubblas på söndag, det behöver killarna där ute på isen och de är verkligen värda allt stöd de kan få i kampen, vädjar Östlund.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.