Faluns lirare kommer inte att minnas Lindesberg som ett trevligt resmål. Det ska Lindlövens tränare Tomas Östlund göra sitt yttersta för. Inför helgens viktiga möte mellan Lindlöven och Falun, ser Östlund med glädje i sina papper att laget är intakt och utan skador.
Söndagsmatchen på hemmaplan kan komma att bli en nyckelmatch i serien. Lindlöven leder just nu med ett relativt betryggade avstånd och lyckas man att dryga ut ledningen ytterligare, genom en vinst samtidigt som tvåan i tabellen tappar, så kan Löven få ett riktigt bekvämt läge i de resterande fyra matcherna.
-Vi tar ändå en match i taget och tar inte ut något i förskott. Det är viktigt att vara fokuserad till 100 procent på varje uppgift, varje match. Annars kan det kosta, förklarar Tomas.
Men bakom den sammanbitna attityden hör man att glädjen sprudlar ändå, och det vore väldigt underligt om det inte var så. Som tränare för ett lag som aldrig tidigare varit högre än division 1 – som i sig är mycket starkt – finns nu för första gången chans för spel i en högre serie.
-Ja, vad jag kan minnas är det så. Åtminstone i modern tid, och vi har ju som mål att nå playoff och så här långt ser det väldigt, väldigt bra ut, säger Tomas.
Bra såg det också ut på läktaren senaste hemmamatchen. Publiksiffran var 380 och det bör tilläggas att handbollen hade match samma dag, vilket naturligtvis påverkar publiksiffrorna.
-Därför räknar vi med att publiksiffran ska fördubblas på söndag, det behöver killarna där ute på isen och de är verkligen värda allt stöd de kan få i kampen, vädjar Östlund.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.