Faluns lirare kommer inte att minnas Lindesberg som ett trevligt resmål. Det ska Lindlövens tränare Tomas Östlund göra sitt yttersta för. Inför helgens viktiga möte mellan Lindlöven och Falun, ser Östlund med glädje i sina papper att laget är intakt och utan skador.
Söndagsmatchen på hemmaplan kan komma att bli en nyckelmatch i serien. Lindlöven leder just nu med ett relativt betryggade avstånd och lyckas man att dryga ut ledningen ytterligare, genom en vinst samtidigt som tvåan i tabellen tappar, så kan Löven få ett riktigt bekvämt läge i de resterande fyra matcherna.
-Vi tar ändå en match i taget och tar inte ut något i förskott. Det är viktigt att vara fokuserad till 100 procent på varje uppgift, varje match. Annars kan det kosta, förklarar Tomas.
Men bakom den sammanbitna attityden hör man att glädjen sprudlar ändå, och det vore väldigt underligt om det inte var så. Som tränare för ett lag som aldrig tidigare varit högre än division 1 – som i sig är mycket starkt – finns nu för första gången chans för spel i en högre serie.
-Ja, vad jag kan minnas är det så. Åtminstone i modern tid, och vi har ju som mål att nå playoff och så här långt ser det väldigt, väldigt bra ut, säger Tomas.
Bra såg det också ut på läktaren senaste hemmamatchen. Publiksiffran var 380 och det bör tilläggas att handbollen hade match samma dag, vilket naturligtvis påverkar publiksiffrorna.
-Därför räknar vi med att publiksiffran ska fördubblas på söndag, det behöver killarna där ute på isen och de är verkligen värda allt stöd de kan få i kampen, vädjar Östlund.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.