En viltolycka med älg inträffade i trakterna av Rya på söndagseftermiddagen.
Enligt polisen skall ingen person ha kommit till skada i olyckan.
– Men älgen blev liggande på vägen och fick avlivas, uppger Tommy Lindh, presstalesperson för polisen region Bergslagen.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
En man i 35-årsåldern greps på lördagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en kvinna han har en nära relation med.
– Mannen blev senare anhållen misstänkt för misshandel, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I en ladugård från 1800-talet i Lysfalla har Lindesnickar’n Kenneth Andersson funnit sitt nya tillhåll. Med tålmodigt arbete och varsam hand har den gamla ladan genomgått en omfattande renovering under ett års tid och förvandlats till en fullfjädrad snickeriverkstad med allt som hör därtill. Här finns även möjlighet att utöka den kursverksamhet som Kenneth har bedrivit under många år. Tillsammans med sin kollega Anders Svensson satsar han nu på en ny kurs i sågverkshantering.
– Anders bidrar med stor erfarenhet, så det här har blivit väldigt lyckat, säger Kenneth Andersson och visar upp två rejäla stockar som väntar på att bli kursmaterial.
FOTOKRÖNIKA: När jag nyligen var ute och åkte en vända, så kom jag fram till en plats där jag hörde väldigt mycket aktivitet bland småfåglar. Intressant, tänkte jag och parkerade bilen och bara njöt av alla fåglar och ljud.
Två personer försökte på torsdagen att stjäla kött från en livsmedelsbutik på industriområdet i Lindesberg. Stölden genomskådades dock av personalen, som följde efter paret – vilket sedermera ledde till att polisen kunde identifiera dem.
– Det är rubricerat som ringa stöld, kommenterar Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Nerikes Brandkår har larmats ut till riksväg 50 där ett oljeutsläpp har skett från en lastbil. Enligt SOS Alarm har saneringsarbetet påbörjats – vilket innebär att trafiken påverkas.
Svenska Brukshundklubben är en frivillig försvarsorganisation som har i uppdrag av Försvarsmakten att utbilda patrullhundar till Hemvärnet. Varje år hålls ett antal kurser i landet, bland annat i Lindesberg, där Charlotte Lundell är kurschef tillsammans med sin Pandora som får agera instruktörshund.
– Hon tycker det är jättekul att åka iväg, men får inte göra så mycket, så när hon får vara med och visa blir hon väldigt stolt, skrattar Charlotte.
INSÄNDARE/DEBATT: Den pågående processen för att stänga Vedevågs skola är exemplarisk för dagens kommunpolitik, där barnens utbildning får stå för notan när kommunstyrelsens inte kan få ihop en budget. I budgetförhandlingar förvandlas människors vardag till siffror i ett matteproblem där variablerna kan flyttas omkring hursomhelst. Siffran för Vedevågs skola i denna ekvation är 5.4 miljoner kr.