Försäljningen av Palmgrenska huset (gamla nämndhuset) är nu inne i slutfasen. Sedan i januari har en handfull intressenter hört av sig, men bara en av dessa har lagt ett bud på fastigheten. Den gamla 1800-tals kåken skulle kunnat vara jämnad med marken idag om inte Lindesbergs stadsarkitekt dragit i handbromsen i tid. Först sa kommunen att Palmgrenska hade ett högt kulturellt värde, men månaderna senare var värdet lika med noll och man såg inget hinder i att riva fastigheten.
–Det är näst intill kriminellt att riva ett sådant hus, jag förstår inte hur man kan resonera som man gjorde då, säger Måns Hallén. Enligt honom är huset i utmärkt kondition. Det står rakt i nocken och har inga sättningar. –Det skulle göra sig utmärkt som bostäder, eller som kontor för ett antal företag. Det finns som sagt många lösningar för en person med lite företagsanda att få fart på kåken.
Har lagt bud
Tomas Eriksson på Svensk Fastighetsförmedling kommer under nästa vecka att träffa samtliga intressenter och med största sannolikhet kommer då ett avgörande att komma. Man vill ännu inte säga hur mycket som bjudits på huset eftersom inte alla intresserade hunnit lagt sitt bud. Det som bjudits ligger runt 150 000 kronor, vilket som för övrigt var prislappen i fjol när affären var aktuell. –De flesta som nu tittar på fastigheten har pratat om att göra bostäder. Läget är ju mycket bra och i detaljplanen står att man även kan bygga gårdshus samt erbjuda hyresgäster bryggplatser. Mycket tyder på att vi har en ny fastighetsägare inom 14 dagar, säger Tomas Eriksson.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.