Försäljningen av Palmgrenska huset (gamla nämndhuset) är nu inne i slutfasen. Sedan i januari har en handfull intressenter hört av sig, men bara en av dessa har lagt ett bud på fastigheten. Den gamla 1800-tals kåken skulle kunnat vara jämnad med marken idag om inte Lindesbergs stadsarkitekt dragit i handbromsen i tid. Först sa kommunen att Palmgrenska hade ett högt kulturellt värde, men månaderna senare var värdet lika med noll och man såg inget hinder i att riva fastigheten.
–Det är näst intill kriminellt att riva ett sådant hus, jag förstår inte hur man kan resonera som man gjorde då, säger Måns Hallén. Enligt honom är huset i utmärkt kondition. Det står rakt i nocken och har inga sättningar. –Det skulle göra sig utmärkt som bostäder, eller som kontor för ett antal företag. Det finns som sagt många lösningar för en person med lite företagsanda att få fart på kåken.
Har lagt bud
Tomas Eriksson på Svensk Fastighetsförmedling kommer under nästa vecka att träffa samtliga intressenter och med största sannolikhet kommer då ett avgörande att komma. Man vill ännu inte säga hur mycket som bjudits på huset eftersom inte alla intresserade hunnit lagt sitt bud. Det som bjudits ligger runt 150 000 kronor, vilket som för övrigt var prislappen i fjol när affären var aktuell. –De flesta som nu tittar på fastigheten har pratat om att göra bostäder. Läget är ju mycket bra och i detaljplanen står att man även kan bygga gårdshus samt erbjuda hyresgäster bryggplatser. Mycket tyder på att vi har en ny fastighetsägare inom 14 dagar, säger Tomas Eriksson.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.