Försäljningen av Palmgrenska huset (gamla nämndhuset) är nu inne i slutfasen. Sedan i januari har en handfull intressenter hört av sig, men bara en av dessa har lagt ett bud på fastigheten. Den gamla 1800-tals kåken skulle kunnat vara jämnad med marken idag om inte Lindesbergs stadsarkitekt dragit i handbromsen i tid. Först sa kommunen att Palmgrenska hade ett högt kulturellt värde, men månaderna senare var värdet lika med noll och man såg inget hinder i att riva fastigheten.
–Det är näst intill kriminellt att riva ett sådant hus, jag förstår inte hur man kan resonera som man gjorde då, säger Måns Hallén. Enligt honom är huset i utmärkt kondition. Det står rakt i nocken och har inga sättningar. –Det skulle göra sig utmärkt som bostäder, eller som kontor för ett antal företag. Det finns som sagt många lösningar för en person med lite företagsanda att få fart på kåken.
Har lagt bud
Tomas Eriksson på Svensk Fastighetsförmedling kommer under nästa vecka att träffa samtliga intressenter och med största sannolikhet kommer då ett avgörande att komma. Man vill ännu inte säga hur mycket som bjudits på huset eftersom inte alla intresserade hunnit lagt sitt bud. Det som bjudits ligger runt 150 000 kronor, vilket som för övrigt var prislappen i fjol när affären var aktuell. –De flesta som nu tittar på fastigheten har pratat om att göra bostäder. Läget är ju mycket bra och i detaljplanen står att man även kan bygga gårdshus samt erbjuda hyresgäster bryggplatser. Mycket tyder på att vi har en ny fastighetsägare inom 14 dagar, säger Tomas Eriksson.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Vid 19-tiden på onsdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 50 strax norr om Fornaboda – vid Hällabacken. Inga personskador har rapporterats i samband med händelsen – dock flaggar Trafikverket för att bärgningsarbetet kommer få mycket stor påverkan på trafiken längs vägsträckan.
– Den står inte trafikfarligt, men det kommer naturligtvis att bli störningar i samband med att lastbilen skall bärgas, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.