Försäljningen av Palmgrenska huset (gamla nämndhuset) är nu inne i slutfasen. Sedan i januari har en handfull intressenter hört av sig, men bara en av dessa har lagt ett bud på fastigheten. Den gamla 1800-tals kåken skulle kunnat vara jämnad med marken idag om inte Lindesbergs stadsarkitekt dragit i handbromsen i tid. Först sa kommunen att Palmgrenska hade ett högt kulturellt värde, men månaderna senare var värdet lika med noll och man såg inget hinder i att riva fastigheten.
–Det är näst intill kriminellt att riva ett sådant hus, jag förstår inte hur man kan resonera som man gjorde då, säger Måns Hallén. Enligt honom är huset i utmärkt kondition. Det står rakt i nocken och har inga sättningar. –Det skulle göra sig utmärkt som bostäder, eller som kontor för ett antal företag. Det finns som sagt många lösningar för en person med lite företagsanda att få fart på kåken.
Har lagt bud
Tomas Eriksson på Svensk Fastighetsförmedling kommer under nästa vecka att träffa samtliga intressenter och med största sannolikhet kommer då ett avgörande att komma. Man vill ännu inte säga hur mycket som bjudits på huset eftersom inte alla intresserade hunnit lagt sitt bud. Det som bjudits ligger runt 150 000 kronor, vilket som för övrigt var prislappen i fjol när affären var aktuell. –De flesta som nu tittar på fastigheten har pratat om att göra bostäder. Läget är ju mycket bra och i detaljplanen står att man även kan bygga gårdshus samt erbjuda hyresgäster bryggplatser. Mycket tyder på att vi har en ny fastighetsägare inom 14 dagar, säger Tomas Eriksson.
Över 100 av de anställda på Baettr i Guldsmedshyttan närvarade tillsammans med media under måndagen, när man genomförde den allra sista gjutningen innan företaget stänger sin verksamhet på orten.
– Som för alla andra är det sorg i hjärtat man har, bara sorg, säger fabrikschef Torbjörn Lantz.
Många är trötta inom vården och politikerna vägrar att lyssna på hur vi önskar att ha det, och vad som funkar för det är vi som är på golvet så här kommer en liten text till bland annat dom som sitter och styr.
Under onsdagen fick polisen ett samtal från allmänheten som hade uppfattat höga smällar i Lindesberg. Efter att polisen undersökt saken kunde man konstatera att det troligtvis rört sig om så kallade avgassmällar från en A-traktor. Nu uppmanar man allmänheten att ta kontakt om man upplever detta igen samt att man noterar fordonets registreringsnummer.
– Det här skapar otrygghet och vi vill gärna få in information så att vi kan jobba vidare med det här, säger Henrik Andersson, kommunpolis i Lindesberg.
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från hela kommunen kom på besök för att bekanta sig med skolans olika program, och kanske få en klarare bild av vad de vill läsa under sin kommande gymnasietid. I år kunde man även presentera det helt nya Industritekniska programmet, som olika företagsrepresentanter stolt visade upp.
Det väntar ett spännande och varierande läslov för barn och ungdomar under vecka 44 – fyllt med allt från spökjakter och skattjakter till vattenaktiviteter, högstadiedisco, klättring och pyssel. Tack vare ett samarbete mellan kommun, föreningsliv, studieförbund, bibliotek och badhuset har ett innehållsrikt program tagits fram som passar alla åldrar.
– Föreningslivet gör ett fantastiskt jobb, och vi har också tagit ett omtag kring studieförbunden för att synliggöra deras verksamheter. Alla har verkligen lagt extra krut i år, vilket är jätteroligt, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Minoritetsstyret i Lindesberg lade under tisdagen fram ett förslag till Kommunstyrelsens beredande om att i tre steg höja friskvårdsbidraget för kommunens anställda. Målsättningen är att på tre år kunna höja bidraget från dagens 1200 kronor till 2000 kronor per år.
– Vi ser en satsning på kommunens personals hälsa som en prioritet, säger man i ett pressmeddelande.
Senast 1 januari 2027 måste elnätsbolagen införa en effektavgift – efter beslut från Energimarknadsinspektionen. Syftet är att skapa incitament för kunder att sprida ut sin elanvändning över dygnet och på så sätt öka nyttjandegraden i nätet – något som kan påverka elräkningen. Detta var något Villaägarnas Riksförbund ville lyfta och bjöd in bland annat det lokala energibolaget Linde energi för att sprida ljus över vad som är på gång för kunderna i nätet.
Badhuset Energikällan genomför nu en omfattande renovering av vattenreningsanläggningen som påverkar bassängernas tillgänglighet, vissa verksamheter och aktiviteter. På grund av spruckna kakelplattor på botten av äventyrsbadet går man nu ut med uppdaterad information om tidsplaneringen.