Ombyggnaden och renoveringsarbetet som omvandlar Palmgrenska Huset från gamla kontorslokaler till moderna lägenheter håller tidsplanen. Hyresgästerna kommer att få flytta in i huset fr.o.m. den första mars 2003. Börje Björk på Westervik Kompaniet har inte haft några som helst problem att få de 14 lägenheterna uthyrda. Och då har man inte ens annonserat ut lägenheterna i den nya bostadsfastigheten. –Vi har faktiskt till och med en lång kö på lägenheterna. Om jag inte minns helt fel är det 65 personer som står på tur för en lägenhet, säger Börje.
Redan idag har huset fått ny puts och uppsnyggad fasad. Så snart arbetsställningen tas bort ska lägenheterna utrustas med balkonger.
– Samtliga lägenheter utom en liten 1:a längst upp kommer att få balkonger. Vanliga balkonger, inte franska, tillägger han.
Även om de ordinarie lägenheterna redan är bokade, så finns det fortfarande en chans att få bo i Palmgrenska – men då krävs lite anpassning. På bottenvåningen finns nämligen två lokaler lediga. Dessa är tänkt att kunna nyttjas som kombinerad bostad och arbetsplats för någon med sådana önskemål. Dock meddelar Westervik Kompaniet att de kan brukas som vanlig bostad också.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?