Ganska oväntat kom idag besked om att Palmgrenska Huset är till salu, kort efter att hyresgästerna flyttat in i den nyrenoverade fastigheten. De nya ägarna Westervik Kompaniet har alltså valt att låta fastigheten gå till en annan ägare. För knappt en halvtimme sedan lades objektet ut på Svensk Fastighetsförmedlings hemsida och kunde bekräfta fastighetsägarnas önskan om att överlåta Palmgrenska till någon annan. Vi har tyvärr inte lyckats nå någon person på Westervik Kompaniet för en kommentar. Priset man begär i utgångsläget är nio miljoner sjuhundratusen kronor. Mer info>>
Halva centrum ska säljas
Nere i centrum är just nu väldigt många fastigheter till salu. Mer eller mindre halva centrum ska säljas. Bland annat är det Brynmarks fastigheter på Kristinavägen som annonseras ut. I fastigheten finns butiker som Mogrens Skor, Videohuset. Även nästa fastighet med Gösta Eriksson Ur o Guld och Bergslagens El & Kylservice inhysta ska nu säljas. På motsatta sidan råder samma tendenser och försäljning av Birger Janssons fastigheter är på gång. Där finns idag bland annat leksaksaffären och Bokia. Även hela kvarteret Köpmangatan/Kungsgatan är idag till salu där bland annat klädbutikerna Qvinns och Jo Män finns. Tidigare i veckan kunde vi berätta om Byggfirman Birger Janssons planer på att sälja John Anderssons jugendvilla på 750 kvm byggd 1902 med massor av historia i väggarna. Nu senast är det Palmgrenska som önskar ägarbyte. Mer information om priser och hur det ser ut i kvarteren finns på Hemnets hemsida. Klicka här>>
UPPDATERAD: Vid 15-tiden på tisdagen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till mellersta infarten med anledning av en trafikolycka med två personbilar inblandade. Enligt polisen rörde det sig om en sidokrock. Inga allvarligare personskador har rapporterats från platsen.
– Den ena bilen stod kvar på vägen, den andra låg i diket. En av de inblandade klagade på smärta i ena handen, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.