Ganska oväntat kom idag besked om att Palmgrenska Huset är till salu, kort efter att hyresgästerna flyttat in i den nyrenoverade fastigheten. De nya ägarna Westervik Kompaniet har alltså valt att låta fastigheten gå till en annan ägare. För knappt en halvtimme sedan lades objektet ut på Svensk Fastighetsförmedlings hemsida och kunde bekräfta fastighetsägarnas önskan om att överlåta Palmgrenska till någon annan. Vi har tyvärr inte lyckats nå någon person på Westervik Kompaniet för en kommentar. Priset man begär i utgångsläget är nio miljoner sjuhundratusen kronor. Mer info>>
Halva centrum ska säljas
Nere i centrum är just nu väldigt många fastigheter till salu. Mer eller mindre halva centrum ska säljas. Bland annat är det Brynmarks fastigheter på Kristinavägen som annonseras ut. I fastigheten finns butiker som Mogrens Skor, Videohuset. Även nästa fastighet med Gösta Eriksson Ur o Guld och Bergslagens El & Kylservice inhysta ska nu säljas. På motsatta sidan råder samma tendenser och försäljning av Birger Janssons fastigheter är på gång. Där finns idag bland annat leksaksaffären och Bokia. Även hela kvarteret Köpmangatan/Kungsgatan är idag till salu där bland annat klädbutikerna Qvinns och Jo Män finns. Tidigare i veckan kunde vi berätta om Byggfirman Birger Janssons planer på att sälja John Anderssons jugendvilla på 750 kvm byggd 1902 med massor av historia i väggarna. Nu senast är det Palmgrenska som önskar ägarbyte. Mer information om priser och hur det ser ut i kvarteren finns på Hemnets hemsida. Klicka här>>
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.