Palmgrenska Huset har varit till salu sedan i mars 2003. Enligt mäklaren som fått uppdraget att sälja fastigheten, så har det funnits ett antal spekulanter under årens lopp, men alltså ingen som har varit i närheten att göra affär.
Ungefär samtidigt som hyresgästerna flyttade in i den nyrenoverade fastigheten för cirka fyra år sedan, så klargjorde också ägarna för en mäklarfirma i staden att man ville överlåta den till någon annan. Man önskade helt enkelt att sälja huset så snart som möjligt. Begärt pris då var knappt tio miljoner kronor. Med tiden har prisläget justerats och enligt senaste uppgift så begärdes 11,5 miljoner kronor.
Nu pekar mycket på att Palmgrenska faktiskt kommer att få en ny ägare och att det kan ske så snabbt som inom loppet av några dagar. Sedan en tid tillbaka har två mycket intresserade spekulanter diskuterat ärendet och vad man prata om är en trepartsaffär. Spekulant 1 vill åt fastigheten. Spekulant 2 vill åt tomten intill fastigheten. Den som önskar köpa tomten är Egeryds Fastigheter i Örebro men den andre spekulanten är fortfarande ett frågetecken. De knapphändiga uppgifter vi tagit del av, säger dock att det inte är något företag inom Lindesbergs kommun.
Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och personer med kognitiv svikt. Men de kan även finnas med redan från det att en misstanke uppstår om kognitiv svikt.
– Tanken är att vi ska kunna finnas med under hela sjukdomsförloppet, som en trygg hand, så man inte riskerar att falla mellan stolarna, förklarar processledare Elene Jirvelius.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.