Roine Viklund från Svenska Industriminnesföreningen överräckte priset för Årets industriminne till museichef Mikael Tiderman och museipedagogen Pernilla Hjelt. Foto: Jennie Einarsson

Pappersbruksmuseet prisades under pompa och ståt: ”Stolt och glad”

I fredags höll Svenska industriminnesföreningen prisutdelning för utmärkelsen Årets industriminne, som i år tilldelades Frövifors pappersbruksmuseum. Under en stämningsfull ceremoni på museet mottog museichef Mikael Tiderman och museipedagogen Pernilla Hjelt gjutjärnsplaketten.
– Det är så roligt att vi har kunnat utveckla den här platsen på så kort tid till vad museet har blivit och jag är väldigt stolt och glad över arbetet som vi utför, sade Mikael Tiderman.

Det var i våras som museichef Mikael Tiderman nåddes av den glädjande nyheten att man utsett Frövifors Pappersbruksmuseum till Årets industriminne av Svenska industriminnesföreningen. Priset som har delats ut sedan 1995 har till syfte att ”uppmärksamma vårt industriella kulturarv och viktiga insatser som görs för att vårda och förmedla detta”.

Under en stämningsfull ceremoni på fredagen i Frövifors Pappersbruksmuseum räcktes priset över av Roine Viklund från Svenska Industriminnesföreningen efter att ha läst upp motiveringen.

Utöver gjutjärnsplaketten fick Mikael Tiderman och Pernilla Hjelt från Frövifors Pappersbruksmuseum även en mobil från Kultur- och fritidsenheten i Lindesberg och en bukett blommor från Länsstyrelsen i Örebro län. Foto: Jennie Einarsson

Delar av motiveringen löd:

”I museets maskinhall står maskinerna kvar så som de lämnades när den nya fabriken invigdes år 1980.

Frövifors pappersbruksmuseum har förmått att vidga sin berättelse och göra den aktuell och angelägen. Papperstillverkningen vid bruket har därmed satts in i en historisk och samhällelig kontext. I museets lokaler förmedlas kunskap om träråvarans väg till färdig produkt, om papprets historia och tillverkningens industrialisering, om pappersarbetarnas vardag, om papper som förpackningsmaterial och om papper som material för kreativt konstskapande. Människan står hela tiden i centrum för upplevelsen och förmedlingen.

Genom lokala, regionala och nationella samarbeten och en mångfald av aktiviteter har Frövifors Pappersbruksmuseum utvecklats till en mötesplats som bidrar till social hållbarhet för Fröviborna och utgör en attraktion för hela landet.”

– Återigen vill jag bara uttrycka ett stort grattis och bra jobbat! Det var på tiden att ni fick det här priset, avslutade Roine.

Prisutdelningen avslutades med en trumpetfanfar. Foto: Jennie Einarsson

Märkbart rörda tog museichef Mikael Tiderman och museipedagogen Pernilla Hjelt emot priset av det tyngre slaget.

– Jag vill rikta ett stort tack till mina kollegor som sitter här i lokalen och Pernilla för det arbetet som vi faktiskt utför här. Det är så roligt att vi har kunnat utveckla den här platsen på så kort tid till vad museet har blivit och jag är väldigt stolt och glad över arbetet som vi utför.
Om man ska se lite orosmoln på horisonten, vilket jag ändå vill lyfta vid ett sånt här tillfälle så är det stärkandet av ekonomin för den här verksamheten vi driver som en stiftelse. Vår ambition är ett långsiktigt bevarande inför framtiden och här behöver ekonomin stärkas upp. Det är en pusselläggning varje år att få ekonomin att gå ihop, det ska vi inte sopa under mattan. Det är någonting som vi kommer behöva jobba mycket med, sade Mikael Tiderman och fortsatte:

– Då är det så himla fint när man får ett telefonsamtal från Roine, som säger att vi har blivit utsedda till Årets industriminne. Det är fantastiskt roligt och uppmuntrande för oss också som jobbar med den här verksamheten till att kämpa vidare och fortsätta driva en verksamhet som vi tycker är så otroligt viktig och som vi brinner så väldigt mycket för, så vi är otroligt glada och stolta. Jag vill rikta ett stort tack till Svenska industriminnesföreningen för att vi har blivit beviljade den här fina utmärkelsen. Sen vill jag också rikta ett tack till nyhetskanalen LindeKultur för att de har skickat in den fina nomineringen, avslutade Mikael Tiderman.

Publicerad 10 september 2023 klockan 21:19

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Den åttaåriga valacken Certainly (Inringad i rött) går i mål som trea, vilket även är Fornabodatränaren Jimmi Ehlers första placering på fransk mark. Den franska hästen Hippie du Breil vann loppet med bara en tiondel före Certainly. Foto: Skärmdump från Atg Live/Equidia Pro

Jimmi Ehlers blir trea i Frankrikedebuten: ”Jättelopp”

Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.

29 december 2025 klockan 20:41 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons


Förskolan Tallbacken i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Dagiskaos när personalen försov sig – föräldrarna möttes av nedsläckt förskola

När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.

29 december 2025 klockan 13:44 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Utan vision förlorar kommunen både skolor och framtidstro

INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och ...

FotoFredag: Vilken är din favorit från fotoåret 2025

Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning - hoppas att julen har varit bra. I denna veckas...

Foto: Allmiljö i Umeå AB

Personalen nekas julledigt när sophämtningen prioriteras

Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.

22 december 2025 klockan 14:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö

Ingen höjning av VA- och avfallstaxor 2026

Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.

22 december 2025 klockan 13:14 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Tillfällig stängning av flera bassänger på Badhuset Energikällan
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. ...
19 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

350 marschaller brann för Ukraina och Rotarys insamling till landets befolkning
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. ...
19 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

FotoFredag: God Jul!
Denna vecka blir det ingen fotokrönika - istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
19 december 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) klippte glitterbandet under invigningen av Fallen Rocks. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Fallen Rocks invigt: ”Det är ett konstverk men även vår historia”

Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.

18 december 2025 klockan 20:18 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Elever på Vedevågs skola tar nu upp kampen för att bevara skolan. Foto: Camilla Lagerman

Vedevågs elever tar upp kampen om skolan: ”Vill få fram vårt ord”

Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. Nu startar man en kampanj för att visa vad skolan betyder för dem, och vad man går miste om vid en nerläggning.
– Om skolan försvinner finns det inget Vedevåg kvar, säger Vintra Arvidsson.

18 december 2025 klockan 14:49 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen

För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gå...

Nu finns Strålande Jul att streama på TV4

Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme ...

Wajihs fina initiativ uppmärksammas av TV4

Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till ...

Genrebild. Foto: Ida Lindkvist

Rotarys insamling uppe i 110 000 kronor – ikväll tänds Lindesberg igen

Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.

17 december 2025 klockan 11:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

LindeNytt överlevde tack vare ert stöd och nya samarbeten

Pandemiår, tillfälligt reducerat mediestöd, krig i Europa, elkris och lågkonjunktur. Många har ...

OpenArt Links länkar samman kommunerna – Lindesberg med i jubileumssatsningen

Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem g...

Ungdom påkörd på övergångsställe – förare misstänkt för brott

En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergå...

Rusning efter capricebiljetter – snudd på slutsålt

För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören...

Konstverket ”Fallen Rocks” invigs i Lindesberg

Torsdagen den 18 december klockan 14.00 sker den officiella invigningen av Lindesbergs senaste konstverk, ...

Nya avgiftshöjningar väntar – så mycket höjer Linde energi elnätsavgifterna

Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari ...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Två till sjukhus efter brand i villa i natt

Natten till måndag larmades räddningstjänsten till Spannarboda i östra kommundelen med anledning av en villabrand med kraftig rökutveckling. Två personer skall ha andats in stora mängder rök och avfördes till sjukhus med ambulans för kontroll.

15 december 2025 klockan 09:18 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Frövi judos damer svenska mästare för NIONDE året i rad
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit...
13 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Motorburet Luciatåg spred ljus i Frövi
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. ...
12 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: På jakt efter tomtetåget i Nora
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gå...
12 december 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-12

2025-12-12

2025-12-12

2025-12-11

2025-12-10

2025-12-10

2025-12-10

2025-12-10

2025-12-09

2025-12-09

2025-12-09

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-30 04:13