Almarna och kastanjeträden i Flugparken är döende och måste ersättas med nya träd ganska snart. Den bedömningen gör stadsträdgårdsmästare Arne Tschentscher på Bergslagens Kommunalteknik.- Det är kort resttid på träden och min bedömning är att träden måste ersättas med nya inom en femårsperiod, säger han.
Träden i Flugparken sjunger på sista refrängen. Rötan och tidens tand har haft ett framgångsrikt samarbete att sätta punkt för trädens existens i stadens centrum. Samtliga träd i parken är i sådant skick att man nu måste börja planera för en ny era av grönska. Stadsträdgårdsmästare Arne Tschentscher har konstaterat att träden försämras i sådan takt och att man bör vidta åtgärder inom en femårsperiod.
– Hade träden levt i naturen så hade de säkert kunnat leva längre, men i stadsmiljö kan man inte resonera så. Det finns alltid risker med gamla träd och särskilt när rötan etablerat sig och växer inne i stammarna, förklarar Arne.

Trädkronorna har kapats för att minska belastningen och riskerna att grenarna knäcks.
För ett år sedan nådde den fruktade almsjukan Lindesberg. Svampsjukdomen, som primärt sprids av almsplintborren, var ingen glad nyhet för stadsträdgårdsmästaren.
– Flugparkens trädbestånd består av alm och kastanj. Eftersom bägge dessa trädslag är drabbade av sjukdomar så ser jag inte någon anledning med att ersätta dagens bestånd med samma trädslag. Inte heller linden är lämplig, trots ortnamnet Lindesberg, ler Arne.
Istället tror stadsträdgårdsmästaren att man bör finna svaret i ett trädslag som härstammar från sydöstra Europa och sydvästra Asien. En Corylus colurna. Detta hokuspokus blir översatt till begripligt tal: Turisk hassel, eller trädhassel som den också kallas.
– Jag är bara lite orolig för att vi befinner oss i fel klimatzon för detta trädslag. Vi har gjort en provplantering av trädhassel i Nora och Frövi så inom ett par års tid bör jag veta om det går att plantera detta träd som ersättning för almarna och kastanjeträden i Flugparken, säger Arne Tschentscher.
Enligt honom har trädhassel planterats med framgång så nära som i Örebroregionen.
– Trädet är väldigt lämpligt att plantera i stadsmiljö då den klarar torra, dränerade platser. Dessutom är det väldigt vackert och skiftar i färg på hösten och trädets nötter hänger kvar och liknar nästan ”julpynt”, skrattar Arne Tschentscher.
Fotnot: Grovt räknat skulle en nyplantering av 20 träd kosta kommunen minst 150 000 kronor.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.