De nytillverkade båtbryggorna blev en tvistefråga mellan kommunen och Linde Båtklubb. Nu har dock parterna kommit överens om en lämplig plats att lägga bryggorna och enligt planen kommer arbetet vara slutfört innan månadsskiftet.
Båtklubbens vilja att skapa en båthamn nedanför Oscarsparken gick inte att göra verklighet av. Bryggorna fick ej förekomma i direkt närhet till kyrkbryggan, enligt stadsarkitektens direktiv. Mats Larsson på BMB har fått i uppdrag att lösa den här frågan och en rad andra gällande sjön: t ex badplatserna.
Han berättar att bägge parter tagit i hand på att bryggorna kommer att användas på olika platser och för olika syften istället.
-Vi kommer att använda ett antal bryggor och skapa en 20 meter lång båtbrygga cirka 40 meter söder om kyrkbryggan. Det finns en stentrappa där som gör platsen lämplig. Resten av bryggorna kommer att användas på olika badplatser, säger Mats.
Vattenskidor och kommunala bad
De mycket populära badplatserna Lingon och Mjölk och Pälsärmen kommer nu att bli kommunala badplatser. Dessa ska snyggas till samt utrustas med toaletter. Här kommer dessutom ett antal av de nya bryggorna att läggas ut.
-Förutom badbryggor lägger vi ett par längre ut som även kommer att kunna användas som startbrygga för vattenskidåkning, säger Mats.
Vattenskidåkning är nämligen inte helt förbjudet i Lindesjön. Reglerna som sedan 1989 promt pekar med ilsket finger om att vattenskidor och vindsurfing är otillåtet, har nämligen sina begränsningar.
-Jag har tagit fram beslutet från -89 och det finns bara en muntlig beskrivning om var förbudet råder. Eftersom det här är så väldigt otydligt måste vi ta fram en karta som visar zonen där förbudet råder eftersom större delen av sjön faktiskt ligger öppen för vattenskidor, förklarar Mats.
Enligt honom är det tillåtet att åka vattenskidor om man håller sig 50 meter från strandkanten.
Vad gäller vindsurfing är ambitionen dock att häva förbudet helt och hållet.
-Ja, jag kan inte förstå varför man satt förbud mot att surfa överhuvudtaget, kommenterar han.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att förnya sina pass i god tid för att undvika långa köer.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.
Räddningstjänsten har larmats ut till Nammo i Lindesberg med anledning av en brand. Enligt SOS Alarm, som svarar för Räddningsregion Bergslagen, skall en mindre brand uppstått som sedan har eskalerat med stor spridningsrisk. Branden skall dock vara under kontroll, enligt senaste lägesrapport.
– Det skall ha börjat som en mindre brand med spridningsrisk. Man behövde därför kalla på förstärkning, men rapporterar nu från platsen att situationen är statisk, berättar larmoperatör.
Larmet inkom strax före klockan 13 på fredagen.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!