De nytillverkade båtbryggorna blev en tvistefråga mellan kommunen och Linde Båtklubb. Nu har dock parterna kommit överens om en lämplig plats att lägga bryggorna och enligt planen kommer arbetet vara slutfört innan månadsskiftet.
Båtklubbens vilja att skapa en båthamn nedanför Oscarsparken gick inte att göra verklighet av. Bryggorna fick ej förekomma i direkt närhet till kyrkbryggan, enligt stadsarkitektens direktiv. Mats Larsson på BMB har fått i uppdrag att lösa den här frågan och en rad andra gällande sjön: t ex badplatserna.
Han berättar att bägge parter tagit i hand på att bryggorna kommer att användas på olika platser och för olika syften istället.
-Vi kommer att använda ett antal bryggor och skapa en 20 meter lång båtbrygga cirka 40 meter söder om kyrkbryggan. Det finns en stentrappa där som gör platsen lämplig. Resten av bryggorna kommer att användas på olika badplatser, säger Mats.
Vattenskidor och kommunala bad
De mycket populära badplatserna Lingon och Mjölk och Pälsärmen kommer nu att bli kommunala badplatser. Dessa ska snyggas till samt utrustas med toaletter. Här kommer dessutom ett antal av de nya bryggorna att läggas ut.
-Förutom badbryggor lägger vi ett par längre ut som även kommer att kunna användas som startbrygga för vattenskidåkning, säger Mats.
Vattenskidåkning är nämligen inte helt förbjudet i Lindesjön. Reglerna som sedan 1989 promt pekar med ilsket finger om att vattenskidor och vindsurfing är otillåtet, har nämligen sina begränsningar.
-Jag har tagit fram beslutet från -89 och det finns bara en muntlig beskrivning om var förbudet råder. Eftersom det här är så väldigt otydligt måste vi ta fram en karta som visar zonen där förbudet råder eftersom större delen av sjön faktiskt ligger öppen för vattenskidor, förklarar Mats.
Enligt honom är det tillåtet att åka vattenskidor om man håller sig 50 meter från strandkanten.
Vad gäller vindsurfing är ambitionen dock att häva förbudet helt och hållet.
-Ja, jag kan inte förstå varför man satt förbud mot att surfa överhuvudtaget, kommenterar han.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors julmarknad, som arrangerades under dagarna två. Med blott en vecka kvar till första advent passade besökarna på att ladda upp med julstämning – trots att ”julvädret” lyste med sin frånvaro. I en mysig maskinhall kunde besökarna testa sin lycka på chokladhjulet, som sköttes av ett gäng smånissar.
– Vi har jätteroligt, och sen får vi fika som tack för hjälpen, berättar Jennifer, Edwin, Nathalie, Annie och Tage.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.
Då har vintern anlänt och direkt när den första snön hade landat så började jag planera för fotografering ute i skogen.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset. Ett 40 ton tungt konstverk, bestående av 39 stenar i olika bergarter och storlekar, som tillsammans bildar en labyrint. Stenarna härstammar från Zinkgruvan och var ursprungligen tänkta att installeras i Askersund, men har till sist hamnat i Lindesberg.
– Det blev verkligen en jättefin plats som passar väldigt bra. Lindesberg är en klassisk bergslagsmiljö med både nuvarande och historisk gruvdrift, säger Lotta Sartz från föreningen Bergskraft Bergslagen.
Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes – men varför är fortfarande okänt.
– Vi vet inte ännu vad som har utlöst larmet, men det bedöms som ett falsklarm och skolan är öppen som vanligt igen, uppger Michael Tybell, förvaltningschef för barn- och utbildningsförvaltningen.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.