I förra veckan offentliggjorde den tidigare ordföranden för Folkpartiet Lindesberg, Göran Gustavsson, att han lämnar partiet för att ansluta till Moderaterna istället. Den nya ledningen i Folkpartiet menar att Gustavssons beslut kom som en blixt från klar himmel.- Vi blev förvånade när vi i förra veckan fick vetskap om Görans beslut att lämna partiet, kommenterar nye ordföranden Henrik Edlund i ett pressmeddelande på måndagen.
Henrik Edlund valdes som ny ordförande efter Göran Gustavsson vid Folkpartiets årsmöte den 12 februari. Gustavsson hade redan innan mötet flaggat för att partiet skulle må bra av ett skifte på ordförandeposten.
– Valet resulterade i en kraftfull tillbakagång i antalet röster och därmed ett mindre politiskt inflytande. En ordförande för ett politiskt parti har särskilt ansvar för partiets utveckling och att lyckas attrahera väljarna inför ett val, uttalade sig Göran i LindeNytt i förra veckan.
Att han inte önskade befatta sig med ordförandeposten längre, det var ingen överraskning för övriga partikamrater. Dock kom hans besked att lämna partiet helt oväntat.
– Vi blev förvånade när vi i förra veckan fick vetskap om Görans beslut att lämna partiet, eftersom han inte aviserade något om detta på årsmötet. Men vi tackar Göran för hans insatser i Folkpartiet Lindesberg och önskar honom lycka till i sitt fortsatta politiska värv, säger Henrik Edlund, ny ordförande i Folkpartiet Lindesberg.
”Vid Folkpartiet Lindesbergs årsmöte på Lindegården 12 februari valdes nya ledamöter in i styrelsen. Henrik Edlund valdes som ny ordförande efter Göran Gustavsson, som därefter också har valt att lämna partiet, och Margareta Andergard valdes in som ny ordinarie ledamot.
Det sker en föryngring inom Folkpartiet Lindesberg i och med att Margareta Andergard nyligen valts in som ersättare i kommunfullmäktige och att nya medlemmar i föreningen kommer nomineras till de förtroendeuppdrag som Göran haft för partiet men som han nu lämnar. Föreningen har också ett gott samarbete med Liberala ungdomsförbundet i länet och särskilt med deras lokalavdelning i Bergslagen”, skriver partiet i ett pressmeddelande idag, måndag.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj 2025. På grund av ett överklagande har projektet blivit försenat och beslutet vilar nu hos Mark- och miljödomstolen. På det kommunala fastighetsbolaget finns ändå goda förhoppningar om att snart kunna sätta spaden i marken.
– Vi står startklara med entreprenörer så fort vi får besked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten – vi ska ha parkeringsavgift – det vill kommunstyrelsen.