I förra veckan offentliggjorde den tidigare ordföranden för Folkpartiet Lindesberg, Göran Gustavsson, att han lämnar partiet för att ansluta till Moderaterna istället. Den nya ledningen i Folkpartiet menar att Gustavssons beslut kom som en blixt från klar himmel.- Vi blev förvånade när vi i förra veckan fick vetskap om Görans beslut att lämna partiet, kommenterar nye ordföranden Henrik Edlund i ett pressmeddelande på måndagen.
Henrik Edlund valdes som ny ordförande efter Göran Gustavsson vid Folkpartiets årsmöte den 12 februari. Gustavsson hade redan innan mötet flaggat för att partiet skulle må bra av ett skifte på ordförandeposten.
– Valet resulterade i en kraftfull tillbakagång i antalet röster och därmed ett mindre politiskt inflytande. En ordförande för ett politiskt parti har särskilt ansvar för partiets utveckling och att lyckas attrahera väljarna inför ett val, uttalade sig Göran i LindeNytt i förra veckan.
Att han inte önskade befatta sig med ordförandeposten längre, det var ingen överraskning för övriga partikamrater. Dock kom hans besked att lämna partiet helt oväntat.
– Vi blev förvånade när vi i förra veckan fick vetskap om Görans beslut att lämna partiet, eftersom han inte aviserade något om detta på årsmötet. Men vi tackar Göran för hans insatser i Folkpartiet Lindesberg och önskar honom lycka till i sitt fortsatta politiska värv, säger Henrik Edlund, ny ordförande i Folkpartiet Lindesberg.
”Vid Folkpartiet Lindesbergs årsmöte på Lindegården 12 februari valdes nya ledamöter in i styrelsen. Henrik Edlund valdes som ny ordförande efter Göran Gustavsson, som därefter också har valt att lämna partiet, och Margareta Andergard valdes in som ny ordinarie ledamot.
Det sker en föryngring inom Folkpartiet Lindesberg i och med att Margareta Andergard nyligen valts in som ersättare i kommunfullmäktige och att nya medlemmar i föreningen kommer nomineras till de förtroendeuppdrag som Göran haft för partiet men som han nu lämnar. Föreningen har också ett gott samarbete med Liberala ungdomsförbundet i länet och särskilt med deras lokalavdelning i Bergslagen”, skriver partiet i ett pressmeddelande idag, måndag.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.