I förra veckan offentliggjorde den tidigare ordföranden för Folkpartiet Lindesberg, Göran Gustavsson, att han lämnar partiet för att ansluta till Moderaterna istället. Den nya ledningen i Folkpartiet menar att Gustavssons beslut kom som en blixt från klar himmel.- Vi blev förvånade när vi i förra veckan fick vetskap om Görans beslut att lämna partiet, kommenterar nye ordföranden Henrik Edlund i ett pressmeddelande på måndagen.
Henrik Edlund valdes som ny ordförande efter Göran Gustavsson vid Folkpartiets årsmöte den 12 februari. Gustavsson hade redan innan mötet flaggat för att partiet skulle må bra av ett skifte på ordförandeposten.
– Valet resulterade i en kraftfull tillbakagång i antalet röster och därmed ett mindre politiskt inflytande. En ordförande för ett politiskt parti har särskilt ansvar för partiets utveckling och att lyckas attrahera väljarna inför ett val, uttalade sig Göran i LindeNytt i förra veckan.
Att han inte önskade befatta sig med ordförandeposten längre, det var ingen överraskning för övriga partikamrater. Dock kom hans besked att lämna partiet helt oväntat.
– Vi blev förvånade när vi i förra veckan fick vetskap om Görans beslut att lämna partiet, eftersom han inte aviserade något om detta på årsmötet. Men vi tackar Göran för hans insatser i Folkpartiet Lindesberg och önskar honom lycka till i sitt fortsatta politiska värv, säger Henrik Edlund, ny ordförande i Folkpartiet Lindesberg.
”Vid Folkpartiet Lindesbergs årsmöte på Lindegården 12 februari valdes nya ledamöter in i styrelsen. Henrik Edlund valdes som ny ordförande efter Göran Gustavsson, som därefter också har valt att lämna partiet, och Margareta Andergard valdes in som ny ordinarie ledamot.
Det sker en föryngring inom Folkpartiet Lindesberg i och med att Margareta Andergard nyligen valts in som ersättare i kommunfullmäktige och att nya medlemmar i föreningen kommer nomineras till de förtroendeuppdrag som Göran haft för partiet men som han nu lämnar. Föreningen har också ett gott samarbete med Liberala ungdomsförbundet i länet och särskilt med deras lokalavdelning i Bergslagen”, skriver partiet i ett pressmeddelande idag, måndag.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.