I förra veckan offentliggjorde den tidigare ordföranden för Folkpartiet Lindesberg, Göran Gustavsson, att han lämnar partiet för att ansluta till Moderaterna istället. Den nya ledningen i Folkpartiet menar att Gustavssons beslut kom som en blixt från klar himmel.- Vi blev förvånade när vi i förra veckan fick vetskap om Görans beslut att lämna partiet, kommenterar nye ordföranden Henrik Edlund i ett pressmeddelande på måndagen.
Henrik Edlund valdes som ny ordförande efter Göran Gustavsson vid Folkpartiets årsmöte den 12 februari. Gustavsson hade redan innan mötet flaggat för att partiet skulle må bra av ett skifte på ordförandeposten.
– Valet resulterade i en kraftfull tillbakagång i antalet röster och därmed ett mindre politiskt inflytande. En ordförande för ett politiskt parti har särskilt ansvar för partiets utveckling och att lyckas attrahera väljarna inför ett val, uttalade sig Göran i LindeNytt i förra veckan.
Att han inte önskade befatta sig med ordförandeposten längre, det var ingen överraskning för övriga partikamrater. Dock kom hans besked att lämna partiet helt oväntat.
– Vi blev förvånade när vi i förra veckan fick vetskap om Görans beslut att lämna partiet, eftersom han inte aviserade något om detta på årsmötet. Men vi tackar Göran för hans insatser i Folkpartiet Lindesberg och önskar honom lycka till i sitt fortsatta politiska värv, säger Henrik Edlund, ny ordförande i Folkpartiet Lindesberg.
”Vid Folkpartiet Lindesbergs årsmöte på Lindegården 12 februari valdes nya ledamöter in i styrelsen. Henrik Edlund valdes som ny ordförande efter Göran Gustavsson, som därefter också har valt att lämna partiet, och Margareta Andergard valdes in som ny ordinarie ledamot.
Det sker en föryngring inom Folkpartiet Lindesberg i och med att Margareta Andergard nyligen valts in som ersättare i kommunfullmäktige och att nya medlemmar i föreningen kommer nomineras till de förtroendeuppdrag som Göran haft för partiet men som han nu lämnar. Föreningen har också ett gott samarbete med Liberala ungdomsförbundet i länet och särskilt med deras lokalavdelning i Bergslagen”, skriver partiet i ett pressmeddelande idag, måndag.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.