I förra veckan offentliggjorde den tidigare ordföranden för Folkpartiet Lindesberg, Göran Gustavsson, att han lämnar partiet för att ansluta till Moderaterna istället. Den nya ledningen i Folkpartiet menar att Gustavssons beslut kom som en blixt från klar himmel.- Vi blev förvånade när vi i förra veckan fick vetskap om Görans beslut att lämna partiet, kommenterar nye ordföranden Henrik Edlund i ett pressmeddelande på måndagen.
Henrik Edlund valdes som ny ordförande efter Göran Gustavsson vid Folkpartiets årsmöte den 12 februari. Gustavsson hade redan innan mötet flaggat för att partiet skulle må bra av ett skifte på ordförandeposten.
– Valet resulterade i en kraftfull tillbakagång i antalet röster och därmed ett mindre politiskt inflytande. En ordförande för ett politiskt parti har särskilt ansvar för partiets utveckling och att lyckas attrahera väljarna inför ett val, uttalade sig Göran i LindeNytt i förra veckan.
Att han inte önskade befatta sig med ordförandeposten längre, det var ingen överraskning för övriga partikamrater. Dock kom hans besked att lämna partiet helt oväntat.
– Vi blev förvånade när vi i förra veckan fick vetskap om Görans beslut att lämna partiet, eftersom han inte aviserade något om detta på årsmötet. Men vi tackar Göran för hans insatser i Folkpartiet Lindesberg och önskar honom lycka till i sitt fortsatta politiska värv, säger Henrik Edlund, ny ordförande i Folkpartiet Lindesberg.
”Vid Folkpartiet Lindesbergs årsmöte på Lindegården 12 februari valdes nya ledamöter in i styrelsen. Henrik Edlund valdes som ny ordförande efter Göran Gustavsson, som därefter också har valt att lämna partiet, och Margareta Andergard valdes in som ny ordinarie ledamot.
Det sker en föryngring inom Folkpartiet Lindesberg i och med att Margareta Andergard nyligen valts in som ersättare i kommunfullmäktige och att nya medlemmar i föreningen kommer nomineras till de förtroendeuppdrag som Göran haft för partiet men som han nu lämnar. Föreningen har också ett gott samarbete med Liberala ungdomsförbundet i länet och särskilt med deras lokalavdelning i Bergslagen”, skriver partiet i ett pressmeddelande idag, måndag.
En vecka har gått sedan den massiva polisinsatsen ägde rum vid Brotorpsskolan i Lindesberg, efter att skolans inrymningslarm aktiverats. Dagen efter insatsen kunde man konstatera att larmet startades av misstag, och att ingen hotbild fanns. Nu hoppas man att loggar ska bringa klarhet i vad som egentligen hänt.
Det väntar ett spännande och varierande läslov för barn och ungdomar under vecka 44 – fyllt med allt från spökjakter och skattjakter till vattenaktiviteter, högstadiedisco, klättring och pyssel. Tack vare ett samarbete mellan kommun, föreningsliv, studieförbund, bibliotek och badhuset har ett innehållsrikt program tagits fram som passar alla åldrar.
– Föreningslivet gör ett fantastiskt jobb, och vi har också tagit ett omtag kring studieförbunden för att synliggöra deras verksamheter. Alla har verkligen lagt extra krut i år, vilket är jätteroligt, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
En del av Torphyttevägen i området Brodalen kommer stängas för genomfartstrafik vid tre tillfällen under oktober. Det första tillfället sker redan i morgon, tisdag.
Senast 1 januari 2027 måste elnätsbolagen införa en effektavgift – efter beslut från Energimarknadsinspektionen. Syftet är att skapa incitament för kunder att sprida ut sin elanvändning över dygnet och på så sätt öka nyttjandegraden i nätet – något som kan påverka elräkningen. Detta var något Villaägarnas Riksförbund ville lyfta och bjöd in bland annat det lokala energibolaget Linde energi för att sprida ljus över vad som är på gång för kunderna i nätet.
Klockan 12:45 på onsdagseftermiddagen hamnade Lisa Nilsson och Klara Sahlén mitt i ett kaos av gråtande, chockade och skräckslagna barn, som hade sökt skydd hos Mejk. På ren instinkt tog de, och deras kollegor, hand om barnen och gav dem en trygg famn i väntan på deras oroliga föräldrar.
– Jag blev som en robot, jag ville bara få hem barn, förklarar Lisa.
INSÄNDARE/DEBATT: Som föräldrar till barn på både Lindbackaskolan & Brotorpsskolan vill vi rikta ett stort tack. Till Lärare på Brotorp som tog beslut när larmet gick på rasten att ta sig från skolan direkt och samla våra barn på Mejk.
Polisens insats i Lindesberg pågår fortfarande efter det tidigare inrymningslarmet på Brotorpsskolan. Man väljer dock att häva inrymningen nu och låta samtliga elever gå hem.
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.