Tre ägg fanns gömda någonstans i Lindesberg och det var bara för barnen att leta fram förstoringsglaset och Sherlock Holmes-mössan och ge sig. Det sista ägget hittades strax innan halv fyra och innehållet var ”äggstremt” gott.
Det var klockan 13.00 som LindeNytt släppte ledtrådarna för den spännande äggletarjakten. Tre påskägg fanns gömda någonstans i Lindesberg och det var barnens, upp till årskurs 6, uppgift att hitta dem. Redan någon minut efter 13-slaget befann sig de första barnen på plats och letade i buskar och vrår, under och över stenar. Men det dröjde innan det första ägget hittades av sin blivande ägare. Det först när LindeNytt släppte ledtråd nummer två som letandet bringade frukt. Eller godis, i det här fallet.
15.06 kunde Emelie Stenfeldt nöjt meddela att hon hittat det allra första ägget. I rabatten vid Café Oscars uteservering.
– Det var jättesvårt, jag tänkte ge upp, berättar Emelie, 6 år. I ägget hittar hon ett kilo godis att hämta ut på 37:an, och därtill både tandborste och tandkräm från Lindhe Tandläkarpraktik, för vad passar inte bättre än lite munhygien efter att ha gett tänderna en redig sockerchock…

Emelie hittade det första ägget. Foto: Ida Lindkvist
Redan 15.08 påträffas det andra ägget i ordningen, som är ordentlig gömd i lekparken nedanför församlingshemmet, också där i rabatten har ägget fått vila under lite jord, men kikade fram tillräckligt för att William Sundkvist skulle få syn på det.
– Det var roligt fast det tog tid. Det var jättesvårt, konstaterar William som letar ägg tillsammans med klasskompisarna Wilmer Rydell och Erik Larsson. De hade ingen riktig plan för sitt sökande men Wilmer tillägger:
– Vi försökte kolla allt vi såg, allt som var färgat!

Lyckan är total! Foto: Ida Lindkvist
De nioåriga grabbarna har redan innan gjort upp hur man ska hantera ett eventuellt ägghittande.
Wilmer berättar:
– Vi ska dela upp godiset!
Äggletande! Foto: Ida Lindkvist
Och då återstod bara Loppholmarna som sista stället att genomsöka, vilket också gjordes med ihärdighet och genuint engagemang. Föräldrar i vasskanten, barn på cykel, springa, smyga, klättra, krypa; ja, varianterna var många. Klockan 15.23 hörs nästa glada rop, det sista ägget är till sist funnet! Det är grabbgänget som återigen har lyckan med sig, men det här ägget fanns av Wilmer. Ett ägg som var lite ”äggstra” roligt att hitta; förutom att däri fanns ett kilo godis, tandkräm med tillhörande borste, kunde killarna också glädjas över två biobiljetter till Lindesbergs Biograf.
– 2 kilo godis, det ska vi äta!, säger Erik med glittrande ögon.

Wilmer visar var han hittade påskägget. Foto: Ida Lindkvist
– Det är bara att klämma i sig!, intygar Wilmer och fortsätter: det känns jättebra! Det var några som följde efter oss men vi letade lite bättre.
Att två biljetter blir svårt att dela på tre killar, är ingenting som bekymrar det här glada gänget.
– Vi köper en till så vi kan gå tillsammans, säger William resolut och Erik och Wilmer håller förstås med.

Killarna diskuterar hur man delar 2 kg godis på tre. Foto: Ida Lindkvist
De bestämmer sig för att de ska gå förbi 37:an på hemvägen och införskaffa förnödenheter till helgen, och sedan dela upp det sinsemellan.
– 2 kilo godis för tre pojkar, ler William överväldigad.
Äggjaktens sponsorer: 37:an, Lindhe Tandläkarpraktik och Lindesbergs Biograf.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.