Tre ägg fanns gömda någonstans i Lindesberg och det var bara för barnen att leta fram förstoringsglaset och Sherlock Holmes-mössan och ge sig. Det sista ägget hittades strax innan halv fyra och innehållet var ”äggstremt” gott.
Det var klockan 13.00 som LindeNytt släppte ledtrådarna för den spännande äggletarjakten. Tre påskägg fanns gömda någonstans i Lindesberg och det var barnens, upp till årskurs 6, uppgift att hitta dem. Redan någon minut efter 13-slaget befann sig de första barnen på plats och letade i buskar och vrår, under och över stenar. Men det dröjde innan det första ägget hittades av sin blivande ägare. Det först när LindeNytt släppte ledtråd nummer två som letandet bringade frukt. Eller godis, i det här fallet.
15.06 kunde Emelie Stenfeldt nöjt meddela att hon hittat det allra första ägget. I rabatten vid Café Oscars uteservering.
– Det var jättesvårt, jag tänkte ge upp, berättar Emelie, 6 år. I ägget hittar hon ett kilo godis att hämta ut på 37:an, och därtill både tandborste och tandkräm från Lindhe Tandläkarpraktik, för vad passar inte bättre än lite munhygien efter att ha gett tänderna en redig sockerchock…

Emelie hittade det första ägget. Foto: Ida Lindkvist
Redan 15.08 påträffas det andra ägget i ordningen, som är ordentlig gömd i lekparken nedanför församlingshemmet, också där i rabatten har ägget fått vila under lite jord, men kikade fram tillräckligt för att William Sundkvist skulle få syn på det.
– Det var roligt fast det tog tid. Det var jättesvårt, konstaterar William som letar ägg tillsammans med klasskompisarna Wilmer Rydell och Erik Larsson. De hade ingen riktig plan för sitt sökande men Wilmer tillägger:
– Vi försökte kolla allt vi såg, allt som var färgat!

Lyckan är total! Foto: Ida Lindkvist
De nioåriga grabbarna har redan innan gjort upp hur man ska hantera ett eventuellt ägghittande.
Wilmer berättar:
– Vi ska dela upp godiset!
Äggletande! Foto: Ida Lindkvist
Och då återstod bara Loppholmarna som sista stället att genomsöka, vilket också gjordes med ihärdighet och genuint engagemang. Föräldrar i vasskanten, barn på cykel, springa, smyga, klättra, krypa; ja, varianterna var många. Klockan 15.23 hörs nästa glada rop, det sista ägget är till sist funnet! Det är grabbgänget som återigen har lyckan med sig, men det här ägget fanns av Wilmer. Ett ägg som var lite ”äggstra” roligt att hitta; förutom att däri fanns ett kilo godis, tandkräm med tillhörande borste, kunde killarna också glädjas över två biobiljetter till Lindesbergs Biograf.
– 2 kilo godis, det ska vi äta!, säger Erik med glittrande ögon.

Wilmer visar var han hittade påskägget. Foto: Ida Lindkvist
– Det är bara att klämma i sig!, intygar Wilmer och fortsätter: det känns jättebra! Det var några som följde efter oss men vi letade lite bättre.
Att två biljetter blir svårt att dela på tre killar, är ingenting som bekymrar det här glada gänget.
– Vi köper en till så vi kan gå tillsammans, säger William resolut och Erik och Wilmer håller förstås med.

Killarna diskuterar hur man delar 2 kg godis på tre. Foto: Ida Lindkvist
De bestämmer sig för att de ska gå förbi 37:an på hemvägen och införskaffa förnödenheter till helgen, och sedan dela upp det sinsemellan.
– 2 kilo godis för tre pojkar, ler William överväldigad.
Äggjaktens sponsorer: 37:an, Lindhe Tandläkarpraktik och Lindesbergs Biograf.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.