Under hösten har uppgifter från boende i Gusselby hävdat att varg har observerats vid flera tillfällen i och utanför byn. På Länsstyrelsen kan dock uppgifterna ej bekräftas – men samtidigt avfärdar man inte ett eventuellt faktum att varg uppehåller sig i trakten just nu.- Det är den tiden på året som ungdjur, valpar, rör på sig och då ökar också chansen att se djuren nära samhällen, förklarar Mariana Skoglund, avdelningschef Art och vilt, Länsstyrelsen i Örebro län.
Vargobservationerna ringas in på flera håll i Gusselbytrakten. Den senaste uppgifterna LindeNytt tagit del av, är att varg har uppehållit sig i ett bostadsområde nära järnvägen. En uppgift som Länsstyrelsen alltså varken kan bekräfta eller dementera.
– Vi har inte fått några observationer rapporterade från området, men det behöver naturligtvis inte betyda att uppgifterna inte stämmer, påpekar Mariana Skoglund på Länsstyrelsen.
En förklaring till att de eventuella observationer som gjorts ej har rapporterats, kan vara att det idag är så vanligt förekommande att det inte längre har samma dignitet som tidigare.
– Det är inte helt omöjligt att det är så, säger Skoglund.
Mariana Skoglund berättar att det just nu är ”extra stor chans” att se varg nära bebyggelse. Detta beror på att valparna rör på sig och att nyfikenheten är större än erfarenheten att hålla sig borta från människor.
– Vargen är ju också ganska bekväm av sig och rör sig gärna längs vägar och stigar precis som vi människor och då ökar risken att de kommer in i bostadsområden. De gör inte av med mer energi än de absolut måste och tar alltid den enklaste vägen. Vad gäller ungdjuren så har de inte heller någon erfarenhet ännu av människor, varför de av ren nyfikenhet råkar komma lite för nära ibland, säger Mariana Skoglund, avdelningschef Art och vilt på Länsstyrelsen i Örebro län.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.