Under hösten har uppgifter från boende i Gusselby hävdat att varg har observerats vid flera tillfällen i och utanför byn. På Länsstyrelsen kan dock uppgifterna ej bekräftas – men samtidigt avfärdar man inte ett eventuellt faktum att varg uppehåller sig i trakten just nu.- Det är den tiden på året som ungdjur, valpar, rör på sig och då ökar också chansen att se djuren nära samhällen, förklarar Mariana Skoglund, avdelningschef Art och vilt, Länsstyrelsen i Örebro län.
Vargobservationerna ringas in på flera håll i Gusselbytrakten. Den senaste uppgifterna LindeNytt tagit del av, är att varg har uppehållit sig i ett bostadsområde nära järnvägen. En uppgift som Länsstyrelsen alltså varken kan bekräfta eller dementera.
– Vi har inte fått några observationer rapporterade från området, men det behöver naturligtvis inte betyda att uppgifterna inte stämmer, påpekar Mariana Skoglund på Länsstyrelsen.
En förklaring till att de eventuella observationer som gjorts ej har rapporterats, kan vara att det idag är så vanligt förekommande att det inte längre har samma dignitet som tidigare.
– Det är inte helt omöjligt att det är så, säger Skoglund.
Mariana Skoglund berättar att det just nu är ”extra stor chans” att se varg nära bebyggelse. Detta beror på att valparna rör på sig och att nyfikenheten är större än erfarenheten att hålla sig borta från människor.
– Vargen är ju också ganska bekväm av sig och rör sig gärna längs vägar och stigar precis som vi människor och då ökar risken att de kommer in i bostadsområden. De gör inte av med mer energi än de absolut måste och tar alltid den enklaste vägen. Vad gäller ungdjuren så har de inte heller någon erfarenhet ännu av människor, varför de av ren nyfikenhet råkar komma lite för nära ibland, säger Mariana Skoglund, avdelningschef Art och vilt på Länsstyrelsen i Örebro län.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.