Under hösten har uppgifter från boende i Gusselby hävdat att varg har observerats vid flera tillfällen i och utanför byn. På Länsstyrelsen kan dock uppgifterna ej bekräftas – men samtidigt avfärdar man inte ett eventuellt faktum att varg uppehåller sig i trakten just nu.- Det är den tiden på året som ungdjur, valpar, rör på sig och då ökar också chansen att se djuren nära samhällen, förklarar Mariana Skoglund, avdelningschef Art och vilt, Länsstyrelsen i Örebro län.
Vargobservationerna ringas in på flera håll i Gusselbytrakten. Den senaste uppgifterna LindeNytt tagit del av, är att varg har uppehållit sig i ett bostadsområde nära järnvägen. En uppgift som Länsstyrelsen alltså varken kan bekräfta eller dementera.
– Vi har inte fått några observationer rapporterade från området, men det behöver naturligtvis inte betyda att uppgifterna inte stämmer, påpekar Mariana Skoglund på Länsstyrelsen.
En förklaring till att de eventuella observationer som gjorts ej har rapporterats, kan vara att det idag är så vanligt förekommande att det inte längre har samma dignitet som tidigare.
– Det är inte helt omöjligt att det är så, säger Skoglund.
Mariana Skoglund berättar att det just nu är ”extra stor chans” att se varg nära bebyggelse. Detta beror på att valparna rör på sig och att nyfikenheten är större än erfarenheten att hålla sig borta från människor.
– Vargen är ju också ganska bekväm av sig och rör sig gärna längs vägar och stigar precis som vi människor och då ökar risken att de kommer in i bostadsområden. De gör inte av med mer energi än de absolut måste och tar alltid den enklaste vägen. Vad gäller ungdjuren så har de inte heller någon erfarenhet ännu av människor, varför de av ren nyfikenhet råkar komma lite för nära ibland, säger Mariana Skoglund, avdelningschef Art och vilt på Länsstyrelsen i Örebro län.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.