Nu på lördag startar hockeyskolan i Lindesberg igen – men det är inte under det vanliga namnet ”Björnligan” man flaggar för starten. Från och med i år ingår nämligen Lindlövens IF i succésatsningen ”Tre Kronors Hockeyskola” och det innebär ett rejält lyft för ungdomsidrotten.
Redan i år har över 200 ungdomsföreningar hakat på och fler lär följa deras exempel. Genom Tre Kronors Hockeyskola får man en mycket bredare satsning än tidigare, och dessutom till en mindre kostnad för föräldrarna.
-Det beror på att vi nu får ta del av det statliga bidraget genom Idrottslyftet, vilket inte var möjligt förr med vår egna hockeyskola Björnligan. Det här innebär många fördelar för oss själva, barnen och deras föräldrar, säger Patrik Norrlund som är huvudansvarig för satsningen i Lindesberg.
I princip innebär det ekonomiska stödet att avgifterna subventioneras.
-Ja, det kommer bara att kosta 200 kr att delta nu, påpekar Patrik.
Tre Kronors Hockeyskola innebär också att föräldrarna blir delaktiga på ett annat sätt än tidigare. Man erbjuder nämligen en särskild ”utbildning” för dem som så önskar.
-Vad det handlar om är hur man som förälder ska agera för att hjälpa sina barn i idrottsutövandet. Hur man stöttar barnen på bästa sätt helt enkelt. Och det handlar inte bara om hockey, för även om barnen kommer hit och provar på så är det inte helt säkert att det blir just ishockey man fortsätter med när hockeyskolan är över. Det viktiga är ändå att aktivera barn och ungdomar i idrott eftersom det är något de mår väldigt bra av att hålla på med och då är föräldrarnas stöd jätteviktigt, säger Patrik Norrlund.
Hockeyskolan hålles varje lördag fram till jul med start 11 okt. Inskrivning sker vid ankomst, ingen föranmälan krävs, och man kan när som helst under kurstiden haka på resterande tid.
För mer info: www.lindloven.com
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.