Nu på lördag startar hockeyskolan i Lindesberg igen – men det är inte under det vanliga namnet ”Björnligan” man flaggar för starten. Från och med i år ingår nämligen Lindlövens IF i succésatsningen ”Tre Kronors Hockeyskola” och det innebär ett rejält lyft för ungdomsidrotten.
Redan i år har över 200 ungdomsföreningar hakat på och fler lär följa deras exempel. Genom Tre Kronors Hockeyskola får man en mycket bredare satsning än tidigare, och dessutom till en mindre kostnad för föräldrarna.
-Det beror på att vi nu får ta del av det statliga bidraget genom Idrottslyftet, vilket inte var möjligt förr med vår egna hockeyskola Björnligan. Det här innebär många fördelar för oss själva, barnen och deras föräldrar, säger Patrik Norrlund som är huvudansvarig för satsningen i Lindesberg.
I princip innebär det ekonomiska stödet att avgifterna subventioneras.
-Ja, det kommer bara att kosta 200 kr att delta nu, påpekar Patrik.
Tre Kronors Hockeyskola innebär också att föräldrarna blir delaktiga på ett annat sätt än tidigare. Man erbjuder nämligen en särskild ”utbildning” för dem som så önskar.
-Vad det handlar om är hur man som förälder ska agera för att hjälpa sina barn i idrottsutövandet. Hur man stöttar barnen på bästa sätt helt enkelt. Och det handlar inte bara om hockey, för även om barnen kommer hit och provar på så är det inte helt säkert att det blir just ishockey man fortsätter med när hockeyskolan är över. Det viktiga är ändå att aktivera barn och ungdomar i idrott eftersom det är något de mår väldigt bra av att hålla på med och då är föräldrarnas stöd jätteviktigt, säger Patrik Norrlund.
Hockeyskolan hålles varje lördag fram till jul med start 11 okt. Inskrivning sker vid ankomst, ingen föranmälan krävs, och man kan när som helst under kurstiden haka på resterande tid.
För mer info: www.lindloven.com
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.