Pehr Andersson: ”Med rätt metoder kan man öka bilens värde med flera tusen”

Hur sköter du din bil egentligen? Visst tvättar du den med jämna mellanrum, men är du medveten om att du samtidigt skadar lacken om du inte gör det rätt från första början. Många gör inte det, och i slutändan kan notan bli väldigt hög. Hos Rekondspecialisten på Kristinavägen känner man till allt som handlar om bilvård och även vad många bilägare gör fel i då de tror sig sköta bilen med omsorg men istället skadar sin bil.
-Visst, det är ganska vanligt att bilägare skadar lackeringen på bilen på grund av att man gör fel från första början. Att tvätta bilen är inte bara att ta svampen och skrubba – det är en metod som istället skadar bilen, säger Pehr Andersson.
-Det som händer då är att man skrapar runt damm och grus vilket skadar lacken oerhört mycket. Istället bör man först lägga på avfettning, sen spola för att sedan åter lägga på avfettning. Då får man bort allt damm och kan sedan gå på med svampen, berättar Pehr.
Men när bilen väl är ren krävs rätt skydd för lacken – då bibehåller man värdet i dyrgripen.

Hos Rekondspecialisten hamnar många exemplar som är i behov av ett ansiktslyft efter många år av bristande underhåll, eller att de helt enkelt har skadats naturligt av väder och vind. I detta stadiet hjälper det inte längre med den vård gemene man kan erbjuda i sitt garage. Nu är det en fråga om hantverk för att få bort repor, återskapa lystern på interiören och så vidare. LindeNytt har fått äran att följa arbetet med en riktigt nedgången bil hos Pehr Andersson för att se om det verkligen ligger något i vad denne rekondspecialist säger.
Tidigare denna vecka rullade en hårt sargad Volkswagen in i rekondhallen. Vi dokumenterade bilen och dess till synes dåliga skick för att senare jämföra före- och efterresultatet.

En arbetsdag – en värdeökning på 10 000 kr
-Det är sällan jag får bilar i så här dåligt skick, men visst händer det. Det jag ska göra med bilen är att återskapa glansen i lacken, även invändigt är bilen mycket smutsig och matt i tyger och instrumenten. Vi får se hur det blir när jag är klar, sa Pehr i tisdags.
Dagen efter är vi åter hos Rekondspecialisten för att följa upp hans arbete.
-Det är ju en helt ny bil, utbrast jag själv och lät som en reklamgubbe i TV-shop när jag får se bilen.
Pehr skrattar lite försiktigt åt min reaktion och säger blygsamt: ”Ja, det blev en viss skillnad”.

Bilen jag själv fotograferat en dag tidigare är inte längre täckt med avlagringar av damm och smuts. Smårepor som mattar ner lacken är ett minne blott. Interiören ser mer eller mindre ut som ny i jämförelse med tidigare. Imponerande.
-Det tog en arbetsdag att göra, men å andra sidan har bilens värde ökat med säkert 10 000 kronor. Kostnaden för en genomgång av detta slag är lite högre än i genomsnittsfallen, men med tanke på värdeökningen är det en rejäl vinst, inte en utgift, menar Pehr.

Före-efter-bild invändigt>>

Publicerad 2 maj 2003 klockan 14:25

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Foto: Fialotta Bratt, Valmyndigheten

Hur följer du valet? Uppdatera oss!

Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com

12 september 2026 klockan 19:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Ny budgetform för minskad barn- och ungdomsbrottslighet

INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.

12 september 2026 klockan 16:47 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Du kan välja att stoppa nedmonteringen av Lindesbergs lasarett!

INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i...

Svek Lindesbergs sossar sin ideologi?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att ...

Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus

REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta ...

Foto: Camilla Lagerman

Den friske har tusen önskningar – den sjuke har bara en

INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?

11 september 2026 klockan 13:17 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Molndramatik

FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.

11 september 2026 klockan 12:20 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Vad vill Moderaterna med barn och utbildning i Lindesberg?
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och ...
11 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Lindesberg inte drabbat av rösthaveriet
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.
11 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

LindeNytts partiutfrågning – Sista Minuten
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas ...
10 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindesbergs lasarett. Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Får vi kvar ett Akutsjukhus i Lindesberg om läkarutbildning inte kan erbjudas?

INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.

10 september 2026 klockan 09:27 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall på besök i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson

Minister besökte Lindesberg: ”Ökat intresse för politik”

Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.

8 september 2026 klockan 15:39 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Därför stängs återvinningen i Södra Måle på fredag

Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun ...

Respons till ”när blev tydlighet ett problem i äldreomsorgen”

REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan ...

Riktningen måste synas i varje beslut

REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer ...

Eira Fuglstad är ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun. Foto: Jennie Einarsson

Eira ska utveckla kulturen i kommunen: ”Känns jättekul”

Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.

7 september 2026 klockan 12:58 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Valmyndighetens uppmaning efter rösthaveriet

Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster ...

Vem visar vägen för Lindesbergs kommun?

INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. ...

FotoFredag: Naturens färger

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har ...

Oklart om Lindesberg berörs av tekniskt fel som riskerar underkänna förtidsröster

Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare ...

Antalet som förtidsröstar ökar: Birgitta och Arne tänker inte vänta till valdagen

Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där ...

Lindeskolans elever bjöd in till politisk debatt

Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på ...

Foto: Camilla Lagerman

Långdragen debatt om skolans framtid i kommunen

Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.

2 september 2026 klockan 14:13 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Pristräd invigt – har nu fått sina två första löv
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. ...
1 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Efter anklagelserna – klubben lägger ner del av verksamheten
Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela...
1 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Socialdemokraterna kommer stänga akutkirurgin
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V ...
1 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-31

2026-08-31

2026-08-31

2026-08-31

2026-08-29

2026-08-28

2026-08-28

2026-08-28

2026-08-27

2026-08-26

2026-08-26

2026-08-26

2026-08-25

2026-08-25

2026-09-12 20:31