Pehr Andersson: ”Med rätt metoder kan man öka bilens värde med flera tusen”

Hur sköter du din bil egentligen? Visst tvättar du den med jämna mellanrum, men är du medveten om att du samtidigt skadar lacken om du inte gör det rätt från första början. Många gör inte det, och i slutändan kan notan bli väldigt hög. Hos Rekondspecialisten på Kristinavägen känner man till allt som handlar om bilvård och även vad många bilägare gör fel i då de tror sig sköta bilen med omsorg men istället skadar sin bil.
-Visst, det är ganska vanligt att bilägare skadar lackeringen på bilen på grund av att man gör fel från första början. Att tvätta bilen är inte bara att ta svampen och skrubba – det är en metod som istället skadar bilen, säger Pehr Andersson.
-Det som händer då är att man skrapar runt damm och grus vilket skadar lacken oerhört mycket. Istället bör man först lägga på avfettning, sen spola för att sedan åter lägga på avfettning. Då får man bort allt damm och kan sedan gå på med svampen, berättar Pehr.
Men när bilen väl är ren krävs rätt skydd för lacken – då bibehåller man värdet i dyrgripen.

Hos Rekondspecialisten hamnar många exemplar som är i behov av ett ansiktslyft efter många år av bristande underhåll, eller att de helt enkelt har skadats naturligt av väder och vind. I detta stadiet hjälper det inte längre med den vård gemene man kan erbjuda i sitt garage. Nu är det en fråga om hantverk för att få bort repor, återskapa lystern på interiören och så vidare. LindeNytt har fått äran att följa arbetet med en riktigt nedgången bil hos Pehr Andersson för att se om det verkligen ligger något i vad denne rekondspecialist säger.
Tidigare denna vecka rullade en hårt sargad Volkswagen in i rekondhallen. Vi dokumenterade bilen och dess till synes dåliga skick för att senare jämföra före- och efterresultatet.

En arbetsdag – en värdeökning på 10 000 kr
-Det är sällan jag får bilar i så här dåligt skick, men visst händer det. Det jag ska göra med bilen är att återskapa glansen i lacken, även invändigt är bilen mycket smutsig och matt i tyger och instrumenten. Vi får se hur det blir när jag är klar, sa Pehr i tisdags.
Dagen efter är vi åter hos Rekondspecialisten för att följa upp hans arbete.
-Det är ju en helt ny bil, utbrast jag själv och lät som en reklamgubbe i TV-shop när jag får se bilen.
Pehr skrattar lite försiktigt åt min reaktion och säger blygsamt: ”Ja, det blev en viss skillnad”.

Bilen jag själv fotograferat en dag tidigare är inte längre täckt med avlagringar av damm och smuts. Smårepor som mattar ner lacken är ett minne blott. Interiören ser mer eller mindre ut som ny i jämförelse med tidigare. Imponerande.
-Det tog en arbetsdag att göra, men å andra sidan har bilens värde ökat med säkert 10 000 kronor. Kostnaden för en genomgång av detta slag är lite högre än i genomsnittsfallen, men med tanke på värdeökningen är det en rejäl vinst, inte en utgift, menar Pehr.

Före-efter-bild invändigt>>

Publicerad 2 maj 2003 klockan 14:25

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Julius Johansson och Rasmus Ström besiktar elnätet från ovan. Foto: Jennie Einarsson

De spanar av 180 mil ledningsnät från helikopter

På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.

8 april 2026 klockan 16:20 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Roderick Bergkvist och Hannez Eriksson med sin medaljskörd. Saknas på bilden gör Amir Naoum. Foto: Camilla Lagerman

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning

Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.

8 april 2026 klockan 12:18 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Traditionen lever vidare – Manskören Harmoni räddar Valborgsfirandet

Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inst...

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag

Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte ...

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”

Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det ...

På måndag går LIF Lindesberg in för säsongens tuffaste uppgift. IFK Ystad HK gästar Lindesberg Arena och är minst lika sugna på att stanna kvar i Allsvenskan som LIF Lindesberg vill göra comeback. Arkivfoto: Hasse Persson

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”

På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.

5 april 2026 klockan 07:52 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

På söndag kan WSK Lindesberg ta klivet uppåt till Division 1. Arkivfoto: Timmy Lundegård

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan

Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.

4 april 2026 klockan 12:29 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår - Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta ...
3 april 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

LINDLÖVEN TILL FINAL!
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och ...
2 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Färgglad påsk i Lindesberg – ny dekoration i rondellen
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs ...
2 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Bilar vandaliserade vid akutmottagningen i Lindesberg

Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.

2 april 2026 klockan 10:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Bild från gårdagens mål av Isak Jonsson. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden

Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.

31 mars 2026 klockan 22:48 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Nystart för Gåvoboden – skapar mötesplats i Vedevåg

Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i ...

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon

Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från ...

Polisen i Lindesberg utreder uppmärksammad ”äggjakt”

Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad "äggjakt". ...

Jesper Broeng gjorde Lindlövens enda mål i den första semifinalsmatchen mot Boden i torsdags. Till måndagens möte är han på hemmaisen för att förhindra Boden från att sätta punkt för Lindlövens säsong. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven vill förhindra Bodens finalplaner: ”Går fort i hockey”

Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.

29 mars 2026 klockan 22:14 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Stor innebandyfest i arenan som gav glädje: ”Jätteroligt!”

WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men ...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Smash Into Pieces

Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i ...

Artikel innehåller bildspel Här överlämnar eleverna sin tavla till idolerna

På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fj...

Fler elever behöver klara matematiken i skolan

INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle f...

Här förbereds för 90 nya bostäder vid vattnet

Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det ...

Artikel innehåller bildspel Ny kvalseger för LIF Lindesberg – nu väntar slutkval

Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det ...

Årets pristagare och unga företagare. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Lindeskolans unga företagare prisades vid årets pitchtävling

Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.

25 mars 2026 klockan 16:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nytt hot upptäcktes på Lindbackaskolan – ingen anmälan gjordes
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik fr...
25 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Föreningar kan inte ta över Sandströms – kommunen utreder tre alternativ
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man ...
25 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

34,5 miljoner i plusresultat för kommunen: ”Jag känner mig optimistisk”
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den ...
24 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-24

2026-03-23

2026-03-23

2026-03-20

2026-03-20

2026-03-20

2026-03-19

2026-03-18

2026-03-17

2026-03-16

2026-03-16

2026-03-13

2026-03-13

2026-03-12

2026-04-09 01:43