Hur sköter du din bil egentligen? Visst tvättar du den med jämna mellanrum, men är du medveten om att du samtidigt skadar lacken om du inte gör det rätt från första början. Många gör inte det, och i slutändan kan notan bli väldigt hög. Hos Rekondspecialisten på Kristinavägen känner man till allt som handlar om bilvård och även vad många bilägare gör fel i då de tror sig sköta bilen med omsorg men istället skadar sin bil.
-Visst, det är ganska vanligt att bilägare skadar lackeringen på bilen på grund av att man gör fel från första början. Att tvätta bilen är inte bara att ta svampen och skrubba – det är en metod som istället skadar bilen, säger Pehr Andersson.
-Det som händer då är att man skrapar runt damm och grus vilket skadar lacken oerhört mycket. Istället bör man först lägga på avfettning, sen spola för att sedan åter lägga på avfettning. Då får man bort allt damm och kan sedan gå på med svampen, berättar Pehr.
Men när bilen väl är ren krävs rätt skydd för lacken – då bibehåller man värdet i dyrgripen.
Hos Rekondspecialisten hamnar många exemplar som är i behov av ett ansiktslyft efter många år av bristande underhåll, eller att de helt enkelt har skadats naturligt av väder och vind. I detta stadiet hjälper det inte längre med den vård gemene man kan erbjuda i sitt garage. Nu är det en fråga om hantverk för att få bort repor, återskapa lystern på interiören och så vidare. LindeNytt har fått äran att följa arbetet med en riktigt nedgången bil hos Pehr Andersson för att se om det verkligen ligger något i vad denne rekondspecialist säger.
Tidigare denna vecka rullade en hårt sargad Volkswagen in i rekondhallen. Vi dokumenterade bilen och dess till synes dåliga skick för att senare jämföra före- och efterresultatet.
En arbetsdag – en värdeökning på 10 000 kr
-Det är sällan jag får bilar i så här dåligt skick, men visst händer det. Det jag ska göra med bilen är att återskapa glansen i lacken, även invändigt är bilen mycket smutsig och matt i tyger och instrumenten. Vi får se hur det blir när jag är klar, sa Pehr i tisdags.
Dagen efter är vi åter hos Rekondspecialisten för att följa upp hans arbete.
-Det är ju en helt ny bil, utbrast jag själv och lät som en reklamgubbe i TV-shop när jag får se bilen.
Pehr skrattar lite försiktigt åt min reaktion och säger blygsamt: ”Ja, det blev en viss skillnad”.
Bilen jag själv fotograferat en dag tidigare är inte längre täckt med avlagringar av damm och smuts. Smårepor som mattar ner lacken är ett minne blott. Interiören ser mer eller mindre ut som ny i jämförelse med tidigare. Imponerande.
-Det tog en arbetsdag att göra, men å andra sidan har bilens värde ökat med säkert 10 000 kronor. Kostnaden för en genomgång av detta slag är lite högre än i genomsnittsfallen, men med tanke på värdeökningen är det en rejäl vinst, inte en utgift, menar Pehr.
Före-efter-bild invändigt>>
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.