Hur sköter du din bil egentligen? Visst tvättar du den med jämna mellanrum, men är du medveten om att du samtidigt skadar lacken om du inte gör det rätt från första början. Många gör inte det, och i slutändan kan notan bli väldigt hög. Hos Rekondspecialisten på Kristinavägen känner man till allt som handlar om bilvård och även vad många bilägare gör fel i då de tror sig sköta bilen med omsorg men istället skadar sin bil.
-Visst, det är ganska vanligt att bilägare skadar lackeringen på bilen på grund av att man gör fel från första början. Att tvätta bilen är inte bara att ta svampen och skrubba – det är en metod som istället skadar bilen, säger Pehr Andersson.
-Det som händer då är att man skrapar runt damm och grus vilket skadar lacken oerhört mycket. Istället bör man först lägga på avfettning, sen spola för att sedan åter lägga på avfettning. Då får man bort allt damm och kan sedan gå på med svampen, berättar Pehr.
Men när bilen väl är ren krävs rätt skydd för lacken – då bibehåller man värdet i dyrgripen.
Hos Rekondspecialisten hamnar många exemplar som är i behov av ett ansiktslyft efter många år av bristande underhåll, eller att de helt enkelt har skadats naturligt av väder och vind. I detta stadiet hjälper det inte längre med den vård gemene man kan erbjuda i sitt garage. Nu är det en fråga om hantverk för att få bort repor, återskapa lystern på interiören och så vidare. LindeNytt har fått äran att följa arbetet med en riktigt nedgången bil hos Pehr Andersson för att se om det verkligen ligger något i vad denne rekondspecialist säger.
Tidigare denna vecka rullade en hårt sargad Volkswagen in i rekondhallen. Vi dokumenterade bilen och dess till synes dåliga skick för att senare jämföra före- och efterresultatet.
En arbetsdag – en värdeökning på 10 000 kr
-Det är sällan jag får bilar i så här dåligt skick, men visst händer det. Det jag ska göra med bilen är att återskapa glansen i lacken, även invändigt är bilen mycket smutsig och matt i tyger och instrumenten. Vi får se hur det blir när jag är klar, sa Pehr i tisdags.
Dagen efter är vi åter hos Rekondspecialisten för att följa upp hans arbete.
-Det är ju en helt ny bil, utbrast jag själv och lät som en reklamgubbe i TV-shop när jag får se bilen.
Pehr skrattar lite försiktigt åt min reaktion och säger blygsamt: ”Ja, det blev en viss skillnad”.
Bilen jag själv fotograferat en dag tidigare är inte längre täckt med avlagringar av damm och smuts. Smårepor som mattar ner lacken är ett minne blott. Interiören ser mer eller mindre ut som ny i jämförelse med tidigare. Imponerande.
-Det tog en arbetsdag att göra, men å andra sidan har bilens värde ökat med säkert 10 000 kronor. Kostnaden för en genomgång av detta slag är lite högre än i genomsnittsfallen, men med tanke på värdeökningen är det en rejäl vinst, inte en utgift, menar Pehr.
Före-efter-bild invändigt>>
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.