Pehr Andersson erbjuder bilägare specialistvård, ömhet och en gnutta kärlek till deras fordon. Något som bilägarna ofta inte har tid eller ork att själva ge sina bilar. Samhällets stress och höga tempo gör det många gånger omöjligt att hinna med att ge bilen den omsorg som krävs för att hålla den i gott skick. Just detta fenomen drar Pehr Andersson nu nytta utav. Lämna in bilen på vägen till jobbet och hämta den när du slutar för dagen. Så annonserar RekondSpecialisten sin affärsidé.
Från den 21 oktober kommer den nya bilvårdsfirman att vara officiellt öppnad. Och man arbetar redan från start med att vara så serviceinriktad som möjligt, samtidigt som man håller priserna nere. Det ska inte vara dyrt att få bilen tvättad, menar Pehr Andersson. –Jag erbjuder allt inom bilvård och mindre servicearbeten som t ex bromsar etc. Tanken är att alla ska ha råd, säger Pehr och pratar lite prisjämförelser. Det framgår snart att en riktig handtvätt inte kostar mycket mer än det man idag betalar för en maskintvätt.
-Resultatet av en tvätt genomförd för hand är att den blir ordentligt gjord. Det blir ju rent även på trånga platser där maskinen går bet, förklarar Pehr Andersson.
RekondSpecialisten huserar i OKQ8s verkstadslokaler och går därför in i det servicekoncept som OKQ8 står för. Idén till en bilrekond är dock något han finslipat under flera års tid. –Idén har funnits länge, men det var först nu som allt klaffade. Lokalen är ju mycket bra både arbetsmässigt och lägesmässigt. Jag tror och hoppas på att idén ska fungera, säger Pehr.
Efter att ha pratat en stund med Pehr får man klart för sig att bilvården skiljer sig mycket från den s k vård de flesta ger en timme åt på söndagarna. En vaxning till exempel ska inte ta 30-40 minuter. Det tar en hel dag om det ska bli bra, hävdar Pehr.
Specialisten talar
”Visste du att en vaxning tar en hel dag och det ska vara mer än blankt och snyggt. Efter att man tagit bort alla skavanker i lacken, grovarbetet, med slipmaskinen så ska det arbetas in ett bra vax innan man slutligen lägger på ett bra lackskydd. Först då har man fått en fin lyster i lacken samtidigt som man skyddar den.”
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.