Pehr Andersson erbjuder bilägare specialistvård, ömhet och en gnutta kärlek till deras fordon. Något som bilägarna ofta inte har tid eller ork att själva ge sina bilar. Samhällets stress och höga tempo gör det många gånger omöjligt att hinna med att ge bilen den omsorg som krävs för att hålla den i gott skick. Just detta fenomen drar Pehr Andersson nu nytta utav. Lämna in bilen på vägen till jobbet och hämta den när du slutar för dagen. Så annonserar RekondSpecialisten sin affärsidé.
Från den 21 oktober kommer den nya bilvårdsfirman att vara officiellt öppnad. Och man arbetar redan från start med att vara så serviceinriktad som möjligt, samtidigt som man håller priserna nere. Det ska inte vara dyrt att få bilen tvättad, menar Pehr Andersson. –Jag erbjuder allt inom bilvård och mindre servicearbeten som t ex bromsar etc. Tanken är att alla ska ha råd, säger Pehr och pratar lite prisjämförelser. Det framgår snart att en riktig handtvätt inte kostar mycket mer än det man idag betalar för en maskintvätt.
-Resultatet av en tvätt genomförd för hand är att den blir ordentligt gjord. Det blir ju rent även på trånga platser där maskinen går bet, förklarar Pehr Andersson.
RekondSpecialisten huserar i OKQ8s verkstadslokaler och går därför in i det servicekoncept som OKQ8 står för. Idén till en bilrekond är dock något han finslipat under flera års tid. –Idén har funnits länge, men det var först nu som allt klaffade. Lokalen är ju mycket bra både arbetsmässigt och lägesmässigt. Jag tror och hoppas på att idén ska fungera, säger Pehr.
Efter att ha pratat en stund med Pehr får man klart för sig att bilvården skiljer sig mycket från den s k vård de flesta ger en timme åt på söndagarna. En vaxning till exempel ska inte ta 30-40 minuter. Det tar en hel dag om det ska bli bra, hävdar Pehr.
Specialisten talar
”Visste du att en vaxning tar en hel dag och det ska vara mer än blankt och snyggt. Efter att man tagit bort alla skavanker i lacken, grovarbetet, med slipmaskinen så ska det arbetas in ett bra vax innan man slutligen lägger på ett bra lackskydd. Först då har man fått en fin lyster i lacken samtidigt som man skyddar den.”
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ett stort avtryck hos eleverna. Det numera ikoniska uttrycket ”Lindeskolan äger” myntade han, vilket nu är en självklarhet hos alla på skolan. Att Hörnberg nu gör sin sista termin är en stor förlust för skolan, menar representanter från elevkåren.
– Den personen som har haft störst inflytande för den här familjära känslan är ju Staffan, han är ändå högst uppsatt men tar sig alltid tid för eleverna, säger Daniel Flodstrom, elevkårens ordförande.
Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som kulturutvecklare i hemstaden Nora. Under åren har hon varit en drivande kultursekreterare och hållit i mängder av kulturprojekt i kommunen, såsom Vinterspår, nationaldagsfirandet och mycket mer.
– Det känns lite sorgligt, lite overkligt men också spännande att få göra något nytt – att få möta nya människor och en ny plats, säger Sara Sporre.
Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett förslag om att minska den politiska organisationen i kommunfullmäktige från 45 ledamöter och 29 ersättare till 41 ledamöter och 27 ersättare. Förslaget fick dock inte gehör från något annat parti.
– Kostnaden är inte det primära, det handlar om några tusenlappar, men signalvärdet att vi också utvecklar och anpassar den politiska organisationen enligt den övriga förändringen och utvecklingen vi ser i kommunen och Sverige, förklarar Tomas Klockars
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.
Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta skriver man på sin hemsida.
– Fråga alltid efter legitimation om du känner dig det minsta osäker, skriver man.
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.