Sedan någon vecka tillbaka har det karaktäristiska trumpetandet ljudit över Lindessjön, ett ljud som avslöjar att Kanadagässen har återvänt – och nu gör vad de gör mycket effektivt på Loppholmen: skitar ner.- Vi har just nu inga pengar att använda för de åtgärder som behövs mot gässen, förklarar Jesper Almlöf på Näringsliv och utveckling.
Just nu kan inga åtgärder vidtas mot t ex Kanadagäss, bäver, grävling och rådjur som söker sig in bland människor, i direkt stadsmiljö eller i bostadsområden utanför stadskärnan, och måste skjutas av. Detta beror på att man helt enkelt inte har pengar avsatt för ändamålet skyddsjakt.
Sedan ett år har Näringsliv och utveckling beslutsrätten när det kommer till just skyddsjakt på t ex gäss och rådjur, som är vanligast förekommande i sådan grad att åtgärder ständigt måste vidtas.
– Jag vet inte hur det här skall lösas just nu, men jag skall till Bergslagens Kommunalteknik i morgon för att diskutera problemet och finna en lösning. Det här måste helt enkelt lösas, konstaterar Jesper Almlöf på Näringsliv och utveckling.

Två Kanadagäss minglar bland ett tiotal gräsänder utanför Loppholmens strand. Foto: Fredrik Norman
Almlöf arbetade 2014 med att finna en permanent lösning på att hålla rent från Kanadagäss på Loppholmarna. Bland annat fick han kontakt med andra drabbade.
– Jag hade kontakt med flera personer i Stockholmsområdet, där man tidigare haft enorma problem men nu har en ren och fin badstrand, helt fritt från gäss. Lösningen för dem var nolltolerans: Så fort en gås landar, då skall jägaren ut och få bort den. Det är tydligen det enda sättet, för att sätta upp staket är inte ett alternativ, säger Jesper Almlöf.
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar som väntar när polisen i Lindesberg blickar framåt. Samtidigt visar årets trygghetsundersökning överlag ett positivt resultat.
– Man upplever en stor trygghet i kommunen generellt, och det är vi såklart väldigt glada för, säger Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.