Sedan någon vecka tillbaka har det karaktäristiska trumpetandet ljudit över Lindessjön, ett ljud som avslöjar att Kanadagässen har återvänt – och nu gör vad de gör mycket effektivt på Loppholmen: skitar ner.- Vi har just nu inga pengar att använda för de åtgärder som behövs mot gässen, förklarar Jesper Almlöf på Näringsliv och utveckling.
Just nu kan inga åtgärder vidtas mot t ex Kanadagäss, bäver, grävling och rådjur som söker sig in bland människor, i direkt stadsmiljö eller i bostadsområden utanför stadskärnan, och måste skjutas av. Detta beror på att man helt enkelt inte har pengar avsatt för ändamålet skyddsjakt.
Sedan ett år har Näringsliv och utveckling beslutsrätten när det kommer till just skyddsjakt på t ex gäss och rådjur, som är vanligast förekommande i sådan grad att åtgärder ständigt måste vidtas.
– Jag vet inte hur det här skall lösas just nu, men jag skall till Bergslagens Kommunalteknik i morgon för att diskutera problemet och finna en lösning. Det här måste helt enkelt lösas, konstaterar Jesper Almlöf på Näringsliv och utveckling.

Två Kanadagäss minglar bland ett tiotal gräsänder utanför Loppholmens strand. Foto: Fredrik Norman
Almlöf arbetade 2014 med att finna en permanent lösning på att hålla rent från Kanadagäss på Loppholmarna. Bland annat fick han kontakt med andra drabbade.
– Jag hade kontakt med flera personer i Stockholmsområdet, där man tidigare haft enorma problem men nu har en ren och fin badstrand, helt fritt från gäss. Lösningen för dem var nolltolerans: Så fort en gås landar, då skall jägaren ut och få bort den. Det är tydligen det enda sättet, för att sätta upp staket är inte ett alternativ, säger Jesper Almlöf.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.