Sedan någon vecka tillbaka har det karaktäristiska trumpetandet ljudit över Lindessjön, ett ljud som avslöjar att Kanadagässen har återvänt – och nu gör vad de gör mycket effektivt på Loppholmen: skitar ner.- Vi har just nu inga pengar att använda för de åtgärder som behövs mot gässen, förklarar Jesper Almlöf på Näringsliv och utveckling.
Just nu kan inga åtgärder vidtas mot t ex Kanadagäss, bäver, grävling och rådjur som söker sig in bland människor, i direkt stadsmiljö eller i bostadsområden utanför stadskärnan, och måste skjutas av. Detta beror på att man helt enkelt inte har pengar avsatt för ändamålet skyddsjakt.
Sedan ett år har Näringsliv och utveckling beslutsrätten när det kommer till just skyddsjakt på t ex gäss och rådjur, som är vanligast förekommande i sådan grad att åtgärder ständigt måste vidtas.
– Jag vet inte hur det här skall lösas just nu, men jag skall till Bergslagens Kommunalteknik i morgon för att diskutera problemet och finna en lösning. Det här måste helt enkelt lösas, konstaterar Jesper Almlöf på Näringsliv och utveckling.

Två Kanadagäss minglar bland ett tiotal gräsänder utanför Loppholmens strand. Foto: Fredrik Norman
Almlöf arbetade 2014 med att finna en permanent lösning på att hålla rent från Kanadagäss på Loppholmarna. Bland annat fick han kontakt med andra drabbade.
– Jag hade kontakt med flera personer i Stockholmsområdet, där man tidigare haft enorma problem men nu har en ren och fin badstrand, helt fritt från gäss. Lösningen för dem var nolltolerans: Så fort en gås landar, då skall jägaren ut och få bort den. Det är tydligen det enda sättet, för att sätta upp staket är inte ett alternativ, säger Jesper Almlöf.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.