Sedan någon vecka tillbaka har det karaktäristiska trumpetandet ljudit över Lindessjön, ett ljud som avslöjar att Kanadagässen har återvänt – och nu gör vad de gör mycket effektivt på Loppholmen: skitar ner.- Vi har just nu inga pengar att använda för de åtgärder som behövs mot gässen, förklarar Jesper Almlöf på Näringsliv och utveckling.
Just nu kan inga åtgärder vidtas mot t ex Kanadagäss, bäver, grävling och rådjur som söker sig in bland människor, i direkt stadsmiljö eller i bostadsområden utanför stadskärnan, och måste skjutas av. Detta beror på att man helt enkelt inte har pengar avsatt för ändamålet skyddsjakt.
Sedan ett år har Näringsliv och utveckling beslutsrätten när det kommer till just skyddsjakt på t ex gäss och rådjur, som är vanligast förekommande i sådan grad att åtgärder ständigt måste vidtas.
– Jag vet inte hur det här skall lösas just nu, men jag skall till Bergslagens Kommunalteknik i morgon för att diskutera problemet och finna en lösning. Det här måste helt enkelt lösas, konstaterar Jesper Almlöf på Näringsliv och utveckling.

Två Kanadagäss minglar bland ett tiotal gräsänder utanför Loppholmens strand. Foto: Fredrik Norman
Almlöf arbetade 2014 med att finna en permanent lösning på att hålla rent från Kanadagäss på Loppholmarna. Bland annat fick han kontakt med andra drabbade.
– Jag hade kontakt med flera personer i Stockholmsområdet, där man tidigare haft enorma problem men nu har en ren och fin badstrand, helt fritt från gäss. Lösningen för dem var nolltolerans: Så fort en gås landar, då skall jägaren ut och få bort den. Det är tydligen det enda sättet, för att sätta upp staket är inte ett alternativ, säger Jesper Almlöf.
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta skriver man på sin hemsida.
– Fråga alltid efter legitimation om du känner dig det minsta osäker, skriver man.
FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken – även långt ner i södra Sverige. Men… Det finns alltid ett ”men” när man ska fota himlen.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.
En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en konsert som arrangeras i samarbete med barnrättsorganisationen Erikshjälpen, med målet att kvällen ska göra skillnad för utsatta barn och deras familjer.
– De här konserterna vi gör tillsammans med Sarah Dawn Finer är oerhört betydelsefulla för oss som organisation. Hon är en fantastisk artist och vi ser väldigt mycket fram emot att få besöka Lindesberg, säger Samuel Åhl, eventansvarig på Erikshjälpen.
Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. Detta är det andra inbrottet inom loppet av två veckor, och nu går föreningen ut på sociala medier för att varna allmänheten och samtidigt vädja om hjälp gällande iakttagelser rörande de två inbrotten.
Den 7–8 mars är det dags för årets upplaga av Lindesbergs kommuns största kulturevenemang – Vinterspår. I år är evenemanget större än någonsin, med hela 155 utställare på 33 platser som är utmärkta på Vinterspårs karta, från Ramsberg i norr till Fellingsbro i söder. Här finns chans att uppleva en potpurri av kulturskapande med måleri, silversmide, nåltovning, musikunderhållning, trådlöjd och mycket, mycket mer.
Nu har du möjlighet att söka eller nominera kandidater till Lindesbergs kommuns Byggnadspris, Kulturstipendium och Föreningsledarstipendium. Alla kan söka stipendierna eller nominera kandidater.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.