-Om vi fick önska oss något, så vore det att få minst 15 nya unga poliser i tjänst. Dessutom vill vi gärna att polisstationen är bemannad även nattetid, säger Lindesbergs närpolischef Magnus Luhr. Idag träffades Moderaterna och poliser ur närpolisens styrka i Linde för att prata om problemen med otillräckliga resurser och en åldrande poliskår.
Moderaterna anser att polisens resurser är en samhällsfråga med mycket hög prioritet. Man oroas starkt över den höga medelåldern hos våra poliser i norra länsdelen och spår en framtid där risken är påtaglig att polisbristen kan komma att förvärras. Idag träffade Moderaterna polisen för att diskutera saken närmare. Tillsammans med utredare och yttre tjänstefolk tog närpolischef Magnus Luhr emot politikerna med välvilja och stort intresse.
Såväl politikerna som polisen var ense om att polisen har brister i arbetet. –Det är inte kritik utan ett konstaterande och en frågeställning vi måste ta itu med. Vi tycker att polisen gör ett mycket bra arbete utifrån de resurser som finns. Men visst måste vi ha fler poliser i tjänst för att få ett tryggare samhälle, förklarade riksdagsledamot Sten Tolgfors. Idag är t ex kommunikationen mellan Larmcentralen och polisen mycket dålig. Det hör inte till undantagen att polisen måste vänta länge innan man får kontakt med t ex vakthavande i Örebro.
Den stora frågan var dock den åldrande polisstyrkan i norra länsdelen. Moderaterna spår en massiv pensionering av poliserna inom en 7-årsperiod. I norra länsdelen är medelåldern inom polisen 52,5 år och den äldste på yttre tjänstgöring är hela 63 år gammal. Magnus Luhr instämmer i frågan och kan konstatera att det krävs rekryteringar till de mindre närpolisområdena inom en snar framtid för att möta upp de stora pensionsavgångarna. Med vid sin sida hade han för dagen en av de yngre poliserna i tjänst. Ett alldeles för udda inslag i dagens polisverksamhet, tycker Moderaterna som vill ha ytterligare 105 poliser i tjänst i länet. Och gärna unga poliser.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När den först presenterades saknades avgörande information. Man efterfrågade en analys av omvänd skolskjuts, en prövning av justerade upptagningsområden och förslag på hur riktad profilering skulle kunna stärka skolans attraktionskraft. Dessutom saknades beräkningar och underlag för ett kompensationspaket för Vedevåg – något som borde ha varit en självklar del från början.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.