-Om vi fick önska oss något, så vore det att få minst 15 nya unga poliser i tjänst. Dessutom vill vi gärna att polisstationen är bemannad även nattetid, säger Lindesbergs närpolischef Magnus Luhr. Idag träffades Moderaterna och poliser ur närpolisens styrka i Linde för att prata om problemen med otillräckliga resurser och en åldrande poliskår.
Moderaterna anser att polisens resurser är en samhällsfråga med mycket hög prioritet. Man oroas starkt över den höga medelåldern hos våra poliser i norra länsdelen och spår en framtid där risken är påtaglig att polisbristen kan komma att förvärras. Idag träffade Moderaterna polisen för att diskutera saken närmare. Tillsammans med utredare och yttre tjänstefolk tog närpolischef Magnus Luhr emot politikerna med välvilja och stort intresse.
Såväl politikerna som polisen var ense om att polisen har brister i arbetet. –Det är inte kritik utan ett konstaterande och en frågeställning vi måste ta itu med. Vi tycker att polisen gör ett mycket bra arbete utifrån de resurser som finns. Men visst måste vi ha fler poliser i tjänst för att få ett tryggare samhälle, förklarade riksdagsledamot Sten Tolgfors. Idag är t ex kommunikationen mellan Larmcentralen och polisen mycket dålig. Det hör inte till undantagen att polisen måste vänta länge innan man får kontakt med t ex vakthavande i Örebro.
Den stora frågan var dock den åldrande polisstyrkan i norra länsdelen. Moderaterna spår en massiv pensionering av poliserna inom en 7-årsperiod. I norra länsdelen är medelåldern inom polisen 52,5 år och den äldste på yttre tjänstgöring är hela 63 år gammal. Magnus Luhr instämmer i frågan och kan konstatera att det krävs rekryteringar till de mindre närpolisområdena inom en snar framtid för att möta upp de stora pensionsavgångarna. Med vid sin sida hade han för dagen en av de yngre poliserna i tjänst. Ett alldeles för udda inslag i dagens polisverksamhet, tycker Moderaterna som vill ha ytterligare 105 poliser i tjänst i länet. Och gärna unga poliser.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.