-Om vi fick önska oss något, så vore det att få minst 15 nya unga poliser i tjänst. Dessutom vill vi gärna att polisstationen är bemannad även nattetid, säger Lindesbergs närpolischef Magnus Luhr. Idag träffades Moderaterna och poliser ur närpolisens styrka i Linde för att prata om problemen med otillräckliga resurser och en åldrande poliskår.
Moderaterna anser att polisens resurser är en samhällsfråga med mycket hög prioritet. Man oroas starkt över den höga medelåldern hos våra poliser i norra länsdelen och spår en framtid där risken är påtaglig att polisbristen kan komma att förvärras. Idag träffade Moderaterna polisen för att diskutera saken närmare. Tillsammans med utredare och yttre tjänstefolk tog närpolischef Magnus Luhr emot politikerna med välvilja och stort intresse.
Såväl politikerna som polisen var ense om att polisen har brister i arbetet. –Det är inte kritik utan ett konstaterande och en frågeställning vi måste ta itu med. Vi tycker att polisen gör ett mycket bra arbete utifrån de resurser som finns. Men visst måste vi ha fler poliser i tjänst för att få ett tryggare samhälle, förklarade riksdagsledamot Sten Tolgfors. Idag är t ex kommunikationen mellan Larmcentralen och polisen mycket dålig. Det hör inte till undantagen att polisen måste vänta länge innan man får kontakt med t ex vakthavande i Örebro.
Den stora frågan var dock den åldrande polisstyrkan i norra länsdelen. Moderaterna spår en massiv pensionering av poliserna inom en 7-årsperiod. I norra länsdelen är medelåldern inom polisen 52,5 år och den äldste på yttre tjänstgöring är hela 63 år gammal. Magnus Luhr instämmer i frågan och kan konstatera att det krävs rekryteringar till de mindre närpolisområdena inom en snar framtid för att möta upp de stora pensionsavgångarna. Med vid sin sida hade han för dagen en av de yngre poliserna i tjänst. Ett alldeles för udda inslag i dagens polisverksamhet, tycker Moderaterna som vill ha ytterligare 105 poliser i tjänst i länet. Och gärna unga poliser.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.