-Om vi fick önska oss något, så vore det att få minst 15 nya unga poliser i tjänst. Dessutom vill vi gärna att polisstationen är bemannad även nattetid, säger Lindesbergs närpolischef Magnus Luhr. Idag träffades Moderaterna och poliser ur närpolisens styrka i Linde för att prata om problemen med otillräckliga resurser och en åldrande poliskår.
Moderaterna anser att polisens resurser är en samhällsfråga med mycket hög prioritet. Man oroas starkt över den höga medelåldern hos våra poliser i norra länsdelen och spår en framtid där risken är påtaglig att polisbristen kan komma att förvärras. Idag träffade Moderaterna polisen för att diskutera saken närmare. Tillsammans med utredare och yttre tjänstefolk tog närpolischef Magnus Luhr emot politikerna med välvilja och stort intresse.
Såväl politikerna som polisen var ense om att polisen har brister i arbetet. –Det är inte kritik utan ett konstaterande och en frågeställning vi måste ta itu med. Vi tycker att polisen gör ett mycket bra arbete utifrån de resurser som finns. Men visst måste vi ha fler poliser i tjänst för att få ett tryggare samhälle, förklarade riksdagsledamot Sten Tolgfors. Idag är t ex kommunikationen mellan Larmcentralen och polisen mycket dålig. Det hör inte till undantagen att polisen måste vänta länge innan man får kontakt med t ex vakthavande i Örebro.
Den stora frågan var dock den åldrande polisstyrkan i norra länsdelen. Moderaterna spår en massiv pensionering av poliserna inom en 7-årsperiod. I norra länsdelen är medelåldern inom polisen 52,5 år och den äldste på yttre tjänstgöring är hela 63 år gammal. Magnus Luhr instämmer i frågan och kan konstatera att det krävs rekryteringar till de mindre närpolisområdena inom en snar framtid för att möta upp de stora pensionsavgångarna. Med vid sin sida hade han för dagen en av de yngre poliserna i tjänst. Ett alldeles för udda inslag i dagens polisverksamhet, tycker Moderaterna som vill ha ytterligare 105 poliser i tjänst i länet. Och gärna unga poliser.
Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem gästkommuner att delta 2026 – och Lindesbergs kommun är en av dessa. På Kulturenheten är man sprudlande glada över att äntligen få vara en del av Skandinaviens största konstutställning, som hålls 13 juni till 6 september, och ser fram emot en konstsommar utöver det vanliga.
– Nu hoppas vi att fler vill kroka arm med oss för att locka folk till Lindesberg. Vi vill att det blir en riktigt härlig sommar, säger Sara Sporre.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Natten till måndag larmades räddningstjänsten till Spannarboda i östra kommundelen med anledning av en villabrand med kraftig rökutveckling. Två personer skall ha andats in stora mängder rök och avfördes till sjukhus med ambulans för kontroll.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Den man i 35-årsåldern som anhölls i september, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott, har nu dömts vid Örebro tingsrätt. Rätten dömde mannen till villkorlig dom samt 100 timmars samhällstjänst.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.
I februari föll tingsrättens dom mot en 40-årig man, hemmahörande i Lindesberg, där han dömdes till fängelse i 1 år och 3 månader. Mannen dömdes då för flera fall av barnfridsbrott, grov kvinnofridskränkning, misshandel, ringa narkotikabrott samt våldsamt motstånd. Åklagaren överklagade dock domen till Göta Hovrätt som nu skärper straffet för mannen.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.