-Om vi fick önska oss något, så vore det att få minst 15 nya unga poliser i tjänst. Dessutom vill vi gärna att polisstationen är bemannad även nattetid, säger Lindesbergs närpolischef Magnus Luhr. Idag träffades Moderaterna och poliser ur närpolisens styrka i Linde för att prata om problemen med otillräckliga resurser och en åldrande poliskår.
Moderaterna anser att polisens resurser är en samhällsfråga med mycket hög prioritet. Man oroas starkt över den höga medelåldern hos våra poliser i norra länsdelen och spår en framtid där risken är påtaglig att polisbristen kan komma att förvärras. Idag träffade Moderaterna polisen för att diskutera saken närmare. Tillsammans med utredare och yttre tjänstefolk tog närpolischef Magnus Luhr emot politikerna med välvilja och stort intresse.
Såväl politikerna som polisen var ense om att polisen har brister i arbetet. –Det är inte kritik utan ett konstaterande och en frågeställning vi måste ta itu med. Vi tycker att polisen gör ett mycket bra arbete utifrån de resurser som finns. Men visst måste vi ha fler poliser i tjänst för att få ett tryggare samhälle, förklarade riksdagsledamot Sten Tolgfors. Idag är t ex kommunikationen mellan Larmcentralen och polisen mycket dålig. Det hör inte till undantagen att polisen måste vänta länge innan man får kontakt med t ex vakthavande i Örebro.
Den stora frågan var dock den åldrande polisstyrkan i norra länsdelen. Moderaterna spår en massiv pensionering av poliserna inom en 7-årsperiod. I norra länsdelen är medelåldern inom polisen 52,5 år och den äldste på yttre tjänstgöring är hela 63 år gammal. Magnus Luhr instämmer i frågan och kan konstatera att det krävs rekryteringar till de mindre närpolisområdena inom en snar framtid för att möta upp de stora pensionsavgångarna. Med vid sin sida hade han för dagen en av de yngre poliserna i tjänst. Ett alldeles för udda inslag i dagens polisverksamhet, tycker Moderaterna som vill ha ytterligare 105 poliser i tjänst i länet. Och gärna unga poliser.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.