Traditionella fiskemetoder som att använda ett vanligt metspö och agna kroken med mask bör ej underskattas. Det är dessutom en utmärkt avkopplingssysselsättning – tills en redig abborre får adrenalinet att pumpa runt i kroppen.
Per Erikssons fisketur till Sörsjön i Vasselhyttan gav honom inte bara en fin fångst och kanonstart på sommarfiskesäsongen, utan placerar honom också som ledare i fiskeligan i klassen abborre. Pers fångst väger in på 820 gram.
Toppnoteringar i fiskeligan just nu:
Tommy Eriksson: Gädda – herrklassen
Vikt: 9265 gram
Fångstplats: Glien, Ramsberg
Bete: Jerkbete, Hi-Lo
Per Eriksson: Abborre – herrklassen
Vikt: 820 gram
Fångstplats: Sörsjön, Vasselhyttan
Bete: Mask
Fiskeligan arrangeras i samarbete med Jakto i Lindesberg.
På denna länk kan du rapportera din fångst och delta i tävlingen
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.
Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.
REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan intraphone.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela sitt fokus på barn- och ungdomsverksamheten.