Per Fritzell, här i sin sedvanliga campingkostym som är starkt förknippad med husvagnssemestrar. Arkivbild. Foto: Fredrik Norman
Per Fritzell lämnar Lindesberg – men släpper inte greppet helt
Artisten och skådespelaren Per Fritzell, mest känd som en av medlemmarna i Galenskaparna och After Shave, har tillsammans med hustrun Carin beslutat sig för att lämna Lindesberg och flytta ner till västkusten, närmare bestämt till Kungsbacka i Hallands län. Makarna gör det i första hand för deras barns skull.
– Det är framförallt för barnens skull. Vi har bland annat vår son Nils, som går hockeygymnasiet där nere, förklarar Per Fritzell.
Det har gått tio år sedan Per Fritzell med familj rotade sig i Lindesberg. Att det blev just Lindesberg som skulle komma att bli deras hemvist under ett decennium, var på grund av att hustrun Carin Fritzell Hamnlund hade fått arbete på judogymnasiet i Lindesberg.
Carin Fritzell Hamnlund. Arkivbild. Foto: Hans Andersson
Carin kommer dock inte längre att arbeta här efter flytten, utan har tackat ja till en tjänst i Norge och skall genom norska judoförbundet nu utbilda tränare runt om i grannlandet.
– Så nu skall norrmännen bli bättre än oss i det här också, skojar Per Fritzell när LindeNytt får en kort intervju med honom på torsdagsmorgonen. För stunden befinner han sig nere i just Kungsbacka där man sedan tidigare har en sommarstuga som för tillfället fungerar som tillfällig bostad.
– Vi har lagt ut huset i Lindesberg till försäljning nu, så sommarstugan blir vårt tillfälliga hem i väntan på att vi hittar ett hus nere i Kungsbacka, tillägger han.
Tiden i Lindesberg beskriver Per som fantastisk.
– Det har varit tio helt fantastiska år och att få arbeta med professionella människor som Jesper Hugosson, Martin Almgren och Chris Kläfford bland annat, har varit riktigt roligt. Och jag kommer inte släppa greppet om Lindesberg helt bara för att vi flyttar, jag kommer fortsätta arbeta i Lindesberg med bland annat Jesper och övriga i framtiden också, förklarar Fritzell.
Det är inte bara alla människor Per Fritzell träffat och lärt känna, som satt avtryck i de senaste tio åren av hans liv. Även Lindesberg och omgivande natur är något han uppskattat väldigt mycket, påpekar han.
– Jag älskar att vara ute i naturen och det har varit underbart att ta mina skogspromenader med hunden, säger han och avslutar hastigt intervjun på grund av ett viktigt inkommande samtal han väntat på.
Fotnot: Familjen räknar med att kunna genomföra flytten under sommaren 2020.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall på besök i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
4 september 2026 klockan 16:51 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
FotoFredag: Naturens färger
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar ...
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.
Hemlig artist gästar Stjärnskottsfestivalen
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom ...