Mikael Persbrandt ansluter som sponsor till helgens minnesup. Foto: Privat
Lyssna på artikeln0:00 / 0:00
Persbrandt donerar tavla till Benjamins insamling
Nu ansluter Mikael Persbrandt, en av Sveriges mest kända skådespelare med roller i ryggen så som Gunvald Larsson i Beck-serien och Carl Hamilton från Jan Guillous romaner, som sponsor till söndagens minnescup Benjamins minne. Till cupens lotteri, där samtliga intäkter går till Barncancerfonden Mellansverige, donerar han nu en ytterst personlig tavla.
Annons
Benjamins minne, som går av stapeln på söndag 8 oktober, arrangeras av IFK Lindesbergs pojklag födda 2010 i samarbete med LindeNytt. Cupen är en hyllning till pojkarnas vän och lagkamrat Benjamin, som för 3,5 år sedan gick bort i cancer – endast 10 år gammal.
Totalt kommer 17 lag från 16 olika klubbar, från hela Mellansverige, kommer att spela minnescupen i Fritidsbyn. Under dagen kommer man även att hålla ett lotteri med priser donerade från olika företag och kändisar, där alla intäkter skänks till Benjamins insamling hos Barncancerfonden Mellansverige
Nu ansluter Mikael Persbrandt, en av Sveriges mest kända som skådespelare som sponsor till helgens minnescup. Persbrandt har flera välkända roller i ryggen, så som Gunvald Larsson i Beck-serien och Carl Hamilton från Jan Guillous romaner men har även som många kanske inte känner till, ett stort konstintresse och har på senare tid ägnat sig åt skapande.
För att stötta helgens insamling till Barncancerfonden donerar nu Mikael Perbrandt en av sina ytterst personliga tavlor. Litografin ”Badet” som föreställer hans två söner har under många år funnits i skådespelarens egna hem och blir nu ett av priserna i cupens lotteri.
”Badet” är ett Giclée-blad i begränsad upplaga, signerat av Mikael Persbrandt. Foto: Privat
För att ha chansen att vinna denna signerade och numrerade tavlan av Persbrandt och de andra priser som donerats behöver man besöka cupen Benjamins minne som spelas på söndag den 8 oktober i Fritidsbyn med första matchstart klockan 09.00.
Gästande lag är: Örebro Syrianska, Brommapojkarna, Hammarby Södermalm, AIK Solna, Örebro SK, IK Sleipner, Assyriska Södertälje, IK Sirius, Hammarby TFF, Kungsängens IF, IK Sturehov, Marieberg IK, Östria Lambohov, Norrköping IFK, Degerfors IF.
Vill ditt företag donera till lotteriet, eller vill du skänka pengar till insamlingen? Kontakta camilla@lindenytt.com
Klara lotterisponsorer i dagsläget är: Mikael Persbrandt, Bingo Rimér, Blombergska Bokhandeln, Lyckoklöver, iis Lindesberg, Salong Diem, Chris Kläfford, Bob Linger, Marie Björn, Stew, Linde energi, Mejk, Brasserie All In, Gustavsvik, LRAB, 37:an, Bröderna Sander Bygg, Tormek, Lennart och Annelie Heintz.
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
UPPDATERAD KL. 11.52. En lösdrivande båt upptäcktes på onsdagen ute på Stora Lindessjön. Initialt larmades räddningstjänsten om en befarad drunkning – något man snart kunde konstatera att så inte var fallet.
– Det rörde sig om en gummibåt. Räddningstjänsten har tagit med den in till land och har nu lämnat platsen, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen. Larmet inkom klockan 11.11.
Han är den nye kommunpolisen: ”Känns jättebra”
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrå...
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
FotoFredag: En ny plats
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare ...
Idun vårdcentral i Storå – ett år senare
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg ...