I samarbete med Caravan Club of Sweden anordnar Kerstin Birath en skördemarknad vid familjecampingen Gusselby Annorlunda i helgen. Det kommer dukas upp med det mesta man kan tänka sig på en skördemarknad, men utöver detta även försäljning och utställning av tavlor skapade av skådespelaren Mikael Persbrandt.
– De flesta vet vem Persbrandt är, så det kan vara intressant att se honom från en annan sida, menar Kerstin Birath, initiativtagare till evenemanget.
Kanske är Mikael Persbrandt mest känd som skådespelare med flera välkända roller i ryggen, så som Gunvald Larsson i Beck-serien och Carl Hamilton från Jan Guillous romaner. Vad många däremot inte vet, är att han även har ett konstintresse och har studerat på konstskola i unga dagar – och har på senare tid ägnat sig åt skapande.
På lördag finns möjlighet att beskåda några av dessa verk på skördemarknaden i Gusselby. Bakom utställningen står Lennart och Annelie Heintz, vänner till Mikael Persbrandt som ställer ut den egena samlingen med ett 20-tal litografier, numrerade och signerade av konstnären själv.
Kerstin berättar att hon i samarbete med Caravan Club of Sweden även kommer ha ett lotteri, där högsta vinsten är just en av dessa litografier.
– De flesta vet vem Persbrandt är, så det kan vara intressant att se honom från en annan sida, menar Kerstin.
Utöver detta blir även en utställning av konstnär Leena J Komstedt som arbetar med tavlor, skulpturer och smycken samt självklart allt som hör en skördemarknad till – grönsaker, ägg fisk, bröd och ost, kläder och mycket mer.
Kerstin förklarar att syftet med evenemanget är att lyfta ämnet våld bland ungdomar och har förhoppningen att fler ska engagera sig i ämnet. Ambitionen finns att starta en fond för att bekämpa ungdomsvåld, exakt hur detta ska utformas är ännu inte klart då projektet ännu är i startgroparna.
– Jag hoppas det finns andra där ute som vill haka på och hjälpa till att bygga upp detta, förklarar Kerstin.
Nu hoppas Kerstin på att det blir en fin dag ute på campingen och att det kommer mycket folk på lördag mellan klockan 09.00-15.00.
– Kom och handla lite grönfoder och kika på utställningen, hälsar hon glatt.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).