I en tid av oroligheter har vi, lärarkåren på Ekbackens skola, gått samman för att påvisa konsekvenser av rådande besparingar. Skolor hotas av nedläggning och det fattas X antal miljoner för kommunens skolor. Vi ber er politiker att titta på det ur ett helhetsperspektiv och hur beslut påverkar samtliga elever i kommunen och inte bara de som berörs av nedläggningarna. Lindesbergs kommun har uttalat att det vill att måluppfyllelsen ska öka för elever i grundskolan, framförallt nyanlända elever.
Till politiker i Lindesbergs kommun
Just nu finns en personalgrupp som utnyttjar varenda liten minut av sin arbetstid för att få eleverna att lyckas i skolan. Vi kan inte effektivisera ytterligare då vi redan gör det lilla extra för varje enskild individ. Vilket innebär att varje kronas besparing kommer innebära en försämring för elevernas sociala- samt kunskapsutveckling.
Med det sociala menar vi att tryggheten för eleverna kan försämras, de får inte lika mycket tid med en vuxen som ser dem, uppmuntrar dem samt uttrycker att de duger som de är. Med den kunskapsmässiga biten menar vi att kommande budgetår med dess besparingar gör oss oroliga över vad det kan få för konsekvenser för elevers måluppfyllelse. Besparingar kommer att leda till omorganisationer i verksamheten.
Besparingar ger bland annat dessa konsekvenserna på vår skola:
• Färre tillfällen där elever får möjlighet att jobba i halvklasser, alltså i en mindre grupp.
• Nyanlända elever får sämre stöd till integrering och hjälp med sin kunskapsutveckling då personalen inte hinner med att ge samma stöd som deras behov faktiskt kräver.
• På Ekbackens skola har vi en hög måluppfyllelse och allmänt goda resultat i samtliga ämnen. Det har vi lyckats med genom ett långsiktigt arbete. En sämre personaltäthet kommer leda till att vi inte kan följa detta arbete på samma sätt vilket sannolikt leder till sämre resultat.
• Det finns risk att personal på skolan kommer att söka sig till andra kommuner där inte lika hårda besparingar görs.
• Vi på Ekbackens skola strävar efter att bli ännu bättre. För att det ska vara möjligt behöver vi få stöd av våra politiker genom att få de resurser vi har, eller lite mer. Absolut inte mindre.
Vi ber därför er politiker, återigen, att se på besparingarna ur ett helhetsperspektiv och vilka konsekvenser de kommer att få.
Hälsningar personalen på Ekbackens skola
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.