I en tid av oroligheter har vi, lärarkåren på Ekbackens skola, gått samman för att påvisa konsekvenser av rådande besparingar. Skolor hotas av nedläggning och det fattas X antal miljoner för kommunens skolor. Vi ber er politiker att titta på det ur ett helhetsperspektiv och hur beslut påverkar samtliga elever i kommunen och inte bara de som berörs av nedläggningarna. Lindesbergs kommun har uttalat att det vill att måluppfyllelsen ska öka för elever i grundskolan, framförallt nyanlända elever.
Till politiker i Lindesbergs kommun
Just nu finns en personalgrupp som utnyttjar varenda liten minut av sin arbetstid för att få eleverna att lyckas i skolan. Vi kan inte effektivisera ytterligare då vi redan gör det lilla extra för varje enskild individ. Vilket innebär att varje kronas besparing kommer innebära en försämring för elevernas sociala- samt kunskapsutveckling.
Med det sociala menar vi att tryggheten för eleverna kan försämras, de får inte lika mycket tid med en vuxen som ser dem, uppmuntrar dem samt uttrycker att de duger som de är. Med den kunskapsmässiga biten menar vi att kommande budgetår med dess besparingar gör oss oroliga över vad det kan få för konsekvenser för elevers måluppfyllelse. Besparingar kommer att leda till omorganisationer i verksamheten.
Besparingar ger bland annat dessa konsekvenserna på vår skola:
• Färre tillfällen där elever får möjlighet att jobba i halvklasser, alltså i en mindre grupp.
• Nyanlända elever får sämre stöd till integrering och hjälp med sin kunskapsutveckling då personalen inte hinner med att ge samma stöd som deras behov faktiskt kräver.
• På Ekbackens skola har vi en hög måluppfyllelse och allmänt goda resultat i samtliga ämnen. Det har vi lyckats med genom ett långsiktigt arbete. En sämre personaltäthet kommer leda till att vi inte kan följa detta arbete på samma sätt vilket sannolikt leder till sämre resultat.
• Det finns risk att personal på skolan kommer att söka sig till andra kommuner där inte lika hårda besparingar görs.
• Vi på Ekbackens skola strävar efter att bli ännu bättre. För att det ska vara möjligt behöver vi få stöd av våra politiker genom att få de resurser vi har, eller lite mer. Absolut inte mindre.
Vi ber därför er politiker, återigen, att se på besparingarna ur ett helhetsperspektiv och vilka konsekvenser de kommer att få.
Hälsningar personalen på Ekbackens skola
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.
Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul varning utfärdats med anledning av väderläget. På Samhällsbyggnadsförvaltningen tar man dock detta med ro.
– Vi har kört bort en hel del av den snö som kom med det förra snöfallet, både från centrala Lindesberg och områden utanför orten, för att vara förberedda om det skulle komma mer snö, berättar Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?