I en tid av oroligheter har vi, lärarkåren på Ekbackens skola, gått samman för att påvisa konsekvenser av rådande besparingar. Skolor hotas av nedläggning och det fattas X antal miljoner för kommunens skolor. Vi ber er politiker att titta på det ur ett helhetsperspektiv och hur beslut påverkar samtliga elever i kommunen och inte bara de som berörs av nedläggningarna. Lindesbergs kommun har uttalat att det vill att måluppfyllelsen ska öka för elever i grundskolan, framförallt nyanlända elever.
Till politiker i Lindesbergs kommun
Just nu finns en personalgrupp som utnyttjar varenda liten minut av sin arbetstid för att få eleverna att lyckas i skolan. Vi kan inte effektivisera ytterligare då vi redan gör det lilla extra för varje enskild individ. Vilket innebär att varje kronas besparing kommer innebära en försämring för elevernas sociala- samt kunskapsutveckling.
Med det sociala menar vi att tryggheten för eleverna kan försämras, de får inte lika mycket tid med en vuxen som ser dem, uppmuntrar dem samt uttrycker att de duger som de är. Med den kunskapsmässiga biten menar vi att kommande budgetår med dess besparingar gör oss oroliga över vad det kan få för konsekvenser för elevers måluppfyllelse. Besparingar kommer att leda till omorganisationer i verksamheten.
Besparingar ger bland annat dessa konsekvenserna på vår skola:
• Färre tillfällen där elever får möjlighet att jobba i halvklasser, alltså i en mindre grupp.
• Nyanlända elever får sämre stöd till integrering och hjälp med sin kunskapsutveckling då personalen inte hinner med att ge samma stöd som deras behov faktiskt kräver.
• På Ekbackens skola har vi en hög måluppfyllelse och allmänt goda resultat i samtliga ämnen. Det har vi lyckats med genom ett långsiktigt arbete. En sämre personaltäthet kommer leda till att vi inte kan följa detta arbete på samma sätt vilket sannolikt leder till sämre resultat.
• Det finns risk att personal på skolan kommer att söka sig till andra kommuner där inte lika hårda besparingar görs.
• Vi på Ekbackens skola strävar efter att bli ännu bättre. För att det ska vara möjligt behöver vi få stöd av våra politiker genom att få de resurser vi har, eller lite mer. Absolut inte mindre.
Vi ber därför er politiker, återigen, att se på besparingarna ur ett helhetsperspektiv och vilka konsekvenser de kommer att få.
Hälsningar personalen på Ekbackens skola
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.