I en tid av oroligheter har vi, lärarkåren på Ekbackens skola, gått samman för att påvisa konsekvenser av rådande besparingar. Skolor hotas av nedläggning och det fattas X antal miljoner för kommunens skolor. Vi ber er politiker att titta på det ur ett helhetsperspektiv och hur beslut påverkar samtliga elever i kommunen och inte bara de som berörs av nedläggningarna. Lindesbergs kommun har uttalat att det vill att måluppfyllelsen ska öka för elever i grundskolan, framförallt nyanlända elever.
Till politiker i Lindesbergs kommun
Just nu finns en personalgrupp som utnyttjar varenda liten minut av sin arbetstid för att få eleverna att lyckas i skolan. Vi kan inte effektivisera ytterligare då vi redan gör det lilla extra för varje enskild individ. Vilket innebär att varje kronas besparing kommer innebära en försämring för elevernas sociala- samt kunskapsutveckling.
Med det sociala menar vi att tryggheten för eleverna kan försämras, de får inte lika mycket tid med en vuxen som ser dem, uppmuntrar dem samt uttrycker att de duger som de är. Med den kunskapsmässiga biten menar vi att kommande budgetår med dess besparingar gör oss oroliga över vad det kan få för konsekvenser för elevers måluppfyllelse. Besparingar kommer att leda till omorganisationer i verksamheten.
Besparingar ger bland annat dessa konsekvenserna på vår skola:
• Färre tillfällen där elever får möjlighet att jobba i halvklasser, alltså i en mindre grupp.
• Nyanlända elever får sämre stöd till integrering och hjälp med sin kunskapsutveckling då personalen inte hinner med att ge samma stöd som deras behov faktiskt kräver.
• På Ekbackens skola har vi en hög måluppfyllelse och allmänt goda resultat i samtliga ämnen. Det har vi lyckats med genom ett långsiktigt arbete. En sämre personaltäthet kommer leda till att vi inte kan följa detta arbete på samma sätt vilket sannolikt leder till sämre resultat.
• Det finns risk att personal på skolan kommer att söka sig till andra kommuner där inte lika hårda besparingar görs.
• Vi på Ekbackens skola strävar efter att bli ännu bättre. För att det ska vara möjligt behöver vi få stöd av våra politiker genom att få de resurser vi har, eller lite mer. Absolut inte mindre.
Vi ber därför er politiker, återigen, att se på besparingarna ur ett helhetsperspektiv och vilka konsekvenser de kommer att få.
Hälsningar personalen på Ekbackens skola
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten digitalt till alla väljare som har en digital brevlåda.