I en tid av oroligheter har vi, lärarkåren på Ekbackens skola, gått samman för att påvisa konsekvenser av rådande besparingar. Skolor hotas av nedläggning och det fattas X antal miljoner för kommunens skolor. Vi ber er politiker att titta på det ur ett helhetsperspektiv och hur beslut påverkar samtliga elever i kommunen och inte bara de som berörs av nedläggningarna. Lindesbergs kommun har uttalat att det vill att måluppfyllelsen ska öka för elever i grundskolan, framförallt nyanlända elever.
Till politiker i Lindesbergs kommun
Just nu finns en personalgrupp som utnyttjar varenda liten minut av sin arbetstid för att få eleverna att lyckas i skolan. Vi kan inte effektivisera ytterligare då vi redan gör det lilla extra för varje enskild individ. Vilket innebär att varje kronas besparing kommer innebära en försämring för elevernas sociala- samt kunskapsutveckling.
Med det sociala menar vi att tryggheten för eleverna kan försämras, de får inte lika mycket tid med en vuxen som ser dem, uppmuntrar dem samt uttrycker att de duger som de är. Med den kunskapsmässiga biten menar vi att kommande budgetår med dess besparingar gör oss oroliga över vad det kan få för konsekvenser för elevers måluppfyllelse. Besparingar kommer att leda till omorganisationer i verksamheten.
Besparingar ger bland annat dessa konsekvenserna på vår skola:
• Färre tillfällen där elever får möjlighet att jobba i halvklasser, alltså i en mindre grupp.
• Nyanlända elever får sämre stöd till integrering och hjälp med sin kunskapsutveckling då personalen inte hinner med att ge samma stöd som deras behov faktiskt kräver.
• På Ekbackens skola har vi en hög måluppfyllelse och allmänt goda resultat i samtliga ämnen. Det har vi lyckats med genom ett långsiktigt arbete. En sämre personaltäthet kommer leda till att vi inte kan följa detta arbete på samma sätt vilket sannolikt leder till sämre resultat.
• Det finns risk att personal på skolan kommer att söka sig till andra kommuner där inte lika hårda besparingar görs.
• Vi på Ekbackens skola strävar efter att bli ännu bättre. För att det ska vara möjligt behöver vi få stöd av våra politiker genom att få de resurser vi har, eller lite mer. Absolut inte mindre.
Vi ber därför er politiker, återigen, att se på besparingarna ur ett helhetsperspektiv och vilka konsekvenser de kommer att få.
Hälsningar personalen på Ekbackens skola
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning fylld med spänning, äventyr och dramatik i årets musikal – ”Tant Agatas tallrikar. Handlingen beskrivs som en blandning av Berättelsen om Narnia och Astrid Lindgrens kända saga om Nils Karlsson-Pyssling, där roliga karaktärer möts i en fantasivärld genom en oväntad portal. Allt mynnar ut i ett lyckligt slut där – som namnet antyder – tant Agatas tallrikar står i centrum.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.
Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad ”kompis-soffa” i anslutning till generationsparken på Strandpromenaden. Syftet är att skapa en plats där människor kan sätta sig om de vill prata med någon eller bara vill ha sällskap en stund. Soffan kommer att märkas kompis-soffa och kommer finnas på plats senare i år.
En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln som grov.