Kommunchef Peter Bring har haft i uppdrag att ”hitta” ytterligare 16 miljoner kronor som kan sparas in i kommunens olika förvaltningar. Även om det alltså fördelas över samtliga förvaltningar har det inte varit en helt enkel uppgift. Speciellt när det redan tidigare beslutats om stora besparingar de kommande åren fram till 2006, kommenterar han.
Tidigare har beslutats om nedskärningar på 70 miljoner i förvaltningarna under nämnda period. Förvaltningscheferna ska nu arbeta fram ett specifikt förslag på hur respektive förvaltning kan spara på bästa sätt. Att det blir kännbart är konstaterat.
-Visst kan det bli så. Och det är inte helt osannolikt att det är på personalsidan förvaltningarna tvingas spara pengarna. Det är där de stora kostnaderna ligger, säger Peter Bring.
Det betyder att personalstyrkan måste minskas med cirka 50 personer för att uppnå målet att spara in de 16 miljoner kronorna.
Samtidigt är det ett måste och alternativet är annars att höja skatten.
-Ja, det är helt enkelt bara att skära ner på kostnaderna eller höja skatten som gäller. Några andra alternativ finns inte.
Budgeten för kommande år bearbetas i arbetsutskottet på måndag nästa vecka innan det går vidare till kommunstyrelsen den 25 november. Budgetsammanträdet i kommunfullmäktige är planerat den till 15 december, vilket alltså är mycket senare än vanligt. Detta beror på att budgetarbetet varit så pass omfattande med alla besparingsåtgärder.
Så här tyckte LindeNytts läsare att kommunen skulle spara tidigare i år. Förslag som fick beröm från såväl lokalpolitikern Mats Lagerman som kommunchef Peter Bring. Se förslagen här>>
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.