Kommunchef Peter Bring har haft i uppdrag att ”hitta” ytterligare 16 miljoner kronor som kan sparas in i kommunens olika förvaltningar. Även om det alltså fördelas över samtliga förvaltningar har det inte varit en helt enkel uppgift. Speciellt när det redan tidigare beslutats om stora besparingar de kommande åren fram till 2006, kommenterar han.
Tidigare har beslutats om nedskärningar på 70 miljoner i förvaltningarna under nämnda period. Förvaltningscheferna ska nu arbeta fram ett specifikt förslag på hur respektive förvaltning kan spara på bästa sätt. Att det blir kännbart är konstaterat.
-Visst kan det bli så. Och det är inte helt osannolikt att det är på personalsidan förvaltningarna tvingas spara pengarna. Det är där de stora kostnaderna ligger, säger Peter Bring.
Det betyder att personalstyrkan måste minskas med cirka 50 personer för att uppnå målet att spara in de 16 miljoner kronorna.
Samtidigt är det ett måste och alternativet är annars att höja skatten.
-Ja, det är helt enkelt bara att skära ner på kostnaderna eller höja skatten som gäller. Några andra alternativ finns inte.
Budgeten för kommande år bearbetas i arbetsutskottet på måndag nästa vecka innan det går vidare till kommunstyrelsen den 25 november. Budgetsammanträdet i kommunfullmäktige är planerat den till 15 december, vilket alltså är mycket senare än vanligt. Detta beror på att budgetarbetet varit så pass omfattande med alla besparingsåtgärder.
Så här tyckte LindeNytts läsare att kommunen skulle spara tidigare i år. Förslag som fick beröm från såväl lokalpolitikern Mats Lagerman som kommunchef Peter Bring. Se förslagen här>>
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.