Kommunchef Peter Bring har haft i uppdrag att ”hitta” ytterligare 16 miljoner kronor som kan sparas in i kommunens olika förvaltningar. Även om det alltså fördelas över samtliga förvaltningar har det inte varit en helt enkel uppgift. Speciellt när det redan tidigare beslutats om stora besparingar de kommande åren fram till 2006, kommenterar han.
Tidigare har beslutats om nedskärningar på 70 miljoner i förvaltningarna under nämnda period. Förvaltningscheferna ska nu arbeta fram ett specifikt förslag på hur respektive förvaltning kan spara på bästa sätt. Att det blir kännbart är konstaterat.
-Visst kan det bli så. Och det är inte helt osannolikt att det är på personalsidan förvaltningarna tvingas spara pengarna. Det är där de stora kostnaderna ligger, säger Peter Bring.
Det betyder att personalstyrkan måste minskas med cirka 50 personer för att uppnå målet att spara in de 16 miljoner kronorna.
Samtidigt är det ett måste och alternativet är annars att höja skatten.
-Ja, det är helt enkelt bara att skära ner på kostnaderna eller höja skatten som gäller. Några andra alternativ finns inte.
Budgeten för kommande år bearbetas i arbetsutskottet på måndag nästa vecka innan det går vidare till kommunstyrelsen den 25 november. Budgetsammanträdet i kommunfullmäktige är planerat den till 15 december, vilket alltså är mycket senare än vanligt. Detta beror på att budgetarbetet varit så pass omfattande med alla besparingsåtgärder.
Så här tyckte LindeNytts läsare att kommunen skulle spara tidigare i år. Förslag som fick beröm från såväl lokalpolitikern Mats Lagerman som kommunchef Peter Bring. Se förslagen här>>
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.