Under vecka 21 vaccinerar Region Örebro län med 13 000 doser vaccin. Nu pågår vaccination i fas fyra, där personer som är födda 1966 och tidigare kan boka tid för vaccination.
– Får vi vaccin som beräknat kommer vi att kunna vaccinera personer i fyrtioårsåldern kring midsommar, säger Erik Fredholm, ansvarig apotekare i Region Örebro län.
Under den kommande veckan kommer Region Örebro län att vaccinera med 13 000 doser vaccin, och precis som tidigare fördelas vaccindoserna både till dem som får sin första och andra spruta. Just nu är det personer som är födda 1966 och tidigare som kan boka tid för vaccination.
– Våra leveranser av vaccin är fortfarande begränsade. Vi har kunnat göra en preliminär tidsplan för de första åldersgrupperna inom fas fyra, baserat på de doser vi blivit utlovade innan sommaren. Får vi vaccin som beräknat kommer vi att kunna vaccinera personer i fyrtioårsåldern kring midsommar, säger Erik Fredholm, ansvarig apotekare i Region Örebro län.
De som kan boka tid för vaccination under vecka 21 är:
Du som är född 1966 eller tidigare.
Du som är 18 år eller äldre och tillhör en utpekad riskgrupp.
Du som har hemtjänst eller bor med någon som har hemtjänst.
Du som arbetar i hemsjukvård eller i hemtjänst.
Du som är 18 år eller äldre och får stöd enligt LSS, har boendestöd eller personlig assistans.
Du som arbetar på särskilda boenden, som boendestödjare eller personlig assistent.
Vårdpersonal som arbetar vårdnära.
För gravida och unga med kronisk sjukdom gäller speciella rekommendationer. De som berörs får mer information via sin vårdkontakt.
I Örebro län har 109 607 personer fått sin första dos vaccin och 46 267 personer den andra. Det innebär 44,74 respektive 18,89 procent av länets befolkning. Siffrorna kommer att justeras upp eftersom den vaccinering som kommunerna gör rapporteras in i efterhand.
Vid 19-tiden på onsdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 50 strax norr om Fornaboda – vid Hällabacken. Inga personskador har rapporterats i samband med händelsen – dock flaggar Trafikverket för att bärgningsarbetet kommer få mycket stor påverkan på trafiken längs vägsträckan.
– Den står inte trafikfarligt, men det kommer naturligtvis att bli störningar i samband med att lastbilen skall bärgas, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.