Det är första gången Birgitta och Kjell Gustafsson besöker Perssons Magasin. Foto: Jennie Einarsson
Perssons Magasin öppnar säsongen med Lindesbergsmotiv
Nu har startskottet gått för en ny fullspäckad säsong med konstutställningar hos Perssons Magasin i Löa – och först ut är den lokala konstnären Katalin Hamori från Lindesberg.
– Det är trevligt när det är lokala konstnärer som ställer ut hos oss, säger Eva Persson som driver Perssons Magasin tillsammans med maken Carl-Eric.
Hos Perssons Magasin i Löa är väggarna i Galleriet just nu fyllda med färgsprakande akvareller och oljemålningar av Katalina Hamori, många med motiv hämtade från Lindesberg.
Eva Persson driver Perssons Magasin. Foto: Jennie Einarsson
– Katalina har besökt oss och tittat på utställningarna tidigare år och nu bestämde hon sig för att hon själv ville ha en utställning också vilket är jätteroligt tycker jag. Det är trevligt när det är lokala konstnärer som ställer ut hos oss, säger Eva Persson.
Utställningen med Katalina Morin pågår fram till och med den 6 juli, sedan väntar ytterligare 2 utställningar. Näst på tur är Annica Delfos från Nederländerna som ställer ut oljemålningar under temat ”I Andningens Bo”.
– Hon hade en utställning här i fjol också och tyckte att den här lokalen var så fantastisk så hon kommer tillbaks i år igen. Hon gör enormt stora målningar med naturmotiv, berättar Eva.
Sist ut på säsongen är fotograf Björn Dahlfors från Storå med utställningen ”Kära Bergslagen”. Björn som tidigare har gett ut två fotoböcker bjuder in till sitt arkiv som består av bilder, texter, intryck och historiska fakta.
– Jag har sett hans utställningar tidigare, det ska bli så intressant. Han är både skribent och fotograf, det är trevligt när det är både ord och bild, säger Eva entusiastiskt.
Perssons Magasin ligger i Löa vid riksväg 50. Foto: Jennie Einarsson
Som tidigare finns även konsthantverk från omkring 40 olika hantverkare representerade på övervåningen i magasinet och dörrarna till loppisbodarna står åter på vid gavel. Nytt för i år är dock att man blivit beviljade alkoholtillstånd så för den som vill avnjuta ett glas vin till räksalladen i trädgårdskaféet, så går det alldeles utmärkt.
I trädgårdskaféet kan man koppla av en stund och njuta av utsikten över fälten. Foto: Jennie Einarsson
– Vi har märkt att det har funnits önskemål om detta från byborna. Vi har även en tanke om att vi ska prova att ha öppet några kvällar och servera vedeldad pizza till det, avslutar Eva.
Här kan du läsa mer om allt som händer på Perssons magasin.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Pappa Atbart med sonen Ade på axlarna, mamma Miriam och dotten Bonne gjorde ett spontanbesök på Truckmeet Bergslagen. Foto: Jennie Einarsson
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Centrumrestaurang i konkurs
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, fö...
Säsongens provfiske genomfört – så gick det
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera...
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ...