Det är första gången Birgitta och Kjell Gustafsson besöker Perssons Magasin. Foto: Jennie Einarsson
Perssons Magasin öppnar säsongen med Lindesbergsmotiv
Nu har startskottet gått för en ny fullspäckad säsong med konstutställningar hos Perssons Magasin i Löa – och först ut är den lokala konstnären Katalin Hamori från Lindesberg.
– Det är trevligt när det är lokala konstnärer som ställer ut hos oss, säger Eva Persson som driver Perssons Magasin tillsammans med maken Carl-Eric.
Hos Perssons Magasin i Löa är väggarna i Galleriet just nu fyllda med färgsprakande akvareller och oljemålningar av Katalina Hamori, många med motiv hämtade från Lindesberg.
Eva Persson driver Perssons Magasin. Foto: Jennie Einarsson
– Katalina har besökt oss och tittat på utställningarna tidigare år och nu bestämde hon sig för att hon själv ville ha en utställning också vilket är jätteroligt tycker jag. Det är trevligt när det är lokala konstnärer som ställer ut hos oss, säger Eva Persson.
Utställningen med Katalina Morin pågår fram till och med den 6 juli, sedan väntar ytterligare 2 utställningar. Näst på tur är Annica Delfos från Nederländerna som ställer ut oljemålningar under temat ”I Andningens Bo”.
– Hon hade en utställning här i fjol också och tyckte att den här lokalen var så fantastisk så hon kommer tillbaks i år igen. Hon gör enormt stora målningar med naturmotiv, berättar Eva.
Sist ut på säsongen är fotograf Björn Dahlfors från Storå med utställningen ”Kära Bergslagen”. Björn som tidigare har gett ut två fotoböcker bjuder in till sitt arkiv som består av bilder, texter, intryck och historiska fakta.
– Jag har sett hans utställningar tidigare, det ska bli så intressant. Han är både skribent och fotograf, det är trevligt när det är både ord och bild, säger Eva entusiastiskt.
Perssons Magasin ligger i Löa vid riksväg 50. Foto: Jennie Einarsson
Som tidigare finns även konsthantverk från omkring 40 olika hantverkare representerade på övervåningen i magasinet och dörrarna till loppisbodarna står åter på vid gavel. Nytt för i år är dock att man blivit beviljade alkoholtillstånd så för den som vill avnjuta ett glas vin till räksalladen i trädgårdskaféet, så går det alldeles utmärkt.
I trädgårdskaféet kan man koppla av en stund och njuta av utsikten över fälten. Foto: Jennie Einarsson
– Vi har märkt att det har funnits önskemål om detta från byborna. Vi har även en tanke om att vi ska prova att ha öppet några kvällar och servera vedeldad pizza till det, avslutar Eva.
Här kan du läsa mer om allt som händer på Perssons magasin.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Arvid Björkman, Ture Sander och Theo Lagerman hade en rolig dag på isen. Foto: Jennie Einarsson
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.
Det låter positivt inför Lindlövens sista hemmamatch inom HockeyEttans grundserie. Med fri entré så hoppas hemmalaget även att få extra stöd från läktaren. Arkivfoto: Hasse Persson
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han arbetat i 24 år som teaterlärare. I somras tog Stefan beslutet att byta scen och anta nya utmaningar i en annan tjänst.
– Det var inte ett enkelt beslut att fatta och börja någon annanstans, framför allt på grund av eleverna och mina kollegor, som jag saknar, säger Stefan Jansson.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Busschaufför misstänks för brott efter krock
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i ...