Det är första gången Birgitta och Kjell Gustafsson besöker Perssons Magasin. Foto: Jennie Einarsson
Perssons Magasin öppnar säsongen med Lindesbergsmotiv
Nu har startskottet gått för en ny fullspäckad säsong med konstutställningar hos Perssons Magasin i Löa – och först ut är den lokala konstnären Katalin Hamori från Lindesberg.
– Det är trevligt när det är lokala konstnärer som ställer ut hos oss, säger Eva Persson som driver Perssons Magasin tillsammans med maken Carl-Eric.
Hos Perssons Magasin i Löa är väggarna i Galleriet just nu fyllda med färgsprakande akvareller och oljemålningar av Katalina Hamori, många med motiv hämtade från Lindesberg.
Eva Persson driver Perssons Magasin. Foto: Jennie Einarsson
– Katalina har besökt oss och tittat på utställningarna tidigare år och nu bestämde hon sig för att hon själv ville ha en utställning också vilket är jätteroligt tycker jag. Det är trevligt när det är lokala konstnärer som ställer ut hos oss, säger Eva Persson.
Utställningen med Katalina Morin pågår fram till och med den 6 juli, sedan väntar ytterligare 2 utställningar. Näst på tur är Annica Delfos från Nederländerna som ställer ut oljemålningar under temat ”I Andningens Bo”.
– Hon hade en utställning här i fjol också och tyckte att den här lokalen var så fantastisk så hon kommer tillbaks i år igen. Hon gör enormt stora målningar med naturmotiv, berättar Eva.
Sist ut på säsongen är fotograf Björn Dahlfors från Storå med utställningen ”Kära Bergslagen”. Björn som tidigare har gett ut två fotoböcker bjuder in till sitt arkiv som består av bilder, texter, intryck och historiska fakta.
– Jag har sett hans utställningar tidigare, det ska bli så intressant. Han är både skribent och fotograf, det är trevligt när det är både ord och bild, säger Eva entusiastiskt.
Perssons Magasin ligger i Löa vid riksväg 50. Foto: Jennie Einarsson
Som tidigare finns även konsthantverk från omkring 40 olika hantverkare representerade på övervåningen i magasinet och dörrarna till loppisbodarna står åter på vid gavel. Nytt för i år är dock att man blivit beviljade alkoholtillstånd så för den som vill avnjuta ett glas vin till räksalladen i trädgårdskaféet, så går det alldeles utmärkt.
I trädgårdskaféet kan man koppla av en stund och njuta av utsikten över fälten. Foto: Jennie Einarsson
– Vi har märkt att det har funnits önskemål om detta från byborna. Vi har även en tanke om att vi ska prova att ha öppet några kvällar och servera vedeldad pizza till det, avslutar Eva.
Här kan du läsa mer om allt som händer på Perssons magasin.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Mona Ek får hjälp att ställa upp en av de nio korgarna som nu är uppställda på Lindesbergs nya discgolfbana, strax utanför Fritidsbyn. Foto: Timmy Lundegård
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Bildspecial: Caprice 2026
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta...
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
LINDLÖVEN TILL FINAL!
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och ...