Det är första gången Birgitta och Kjell Gustafsson besöker Perssons Magasin. Foto: Jennie Einarsson
Perssons Magasin öppnar säsongen med Lindesbergsmotiv
Nu har startskottet gått för en ny fullspäckad säsong med konstutställningar hos Perssons Magasin i Löa – och först ut är den lokala konstnären Katalin Hamori från Lindesberg.
– Det är trevligt när det är lokala konstnärer som ställer ut hos oss, säger Eva Persson som driver Perssons Magasin tillsammans med maken Carl-Eric.
Hos Perssons Magasin i Löa är väggarna i Galleriet just nu fyllda med färgsprakande akvareller och oljemålningar av Katalina Hamori, många med motiv hämtade från Lindesberg.
Eva Persson driver Perssons Magasin. Foto: Jennie Einarsson
– Katalina har besökt oss och tittat på utställningarna tidigare år och nu bestämde hon sig för att hon själv ville ha en utställning också vilket är jätteroligt tycker jag. Det är trevligt när det är lokala konstnärer som ställer ut hos oss, säger Eva Persson.
Utställningen med Katalina Morin pågår fram till och med den 6 juli, sedan väntar ytterligare 2 utställningar. Näst på tur är Annica Delfos från Nederländerna som ställer ut oljemålningar under temat ”I Andningens Bo”.
– Hon hade en utställning här i fjol också och tyckte att den här lokalen var så fantastisk så hon kommer tillbaks i år igen. Hon gör enormt stora målningar med naturmotiv, berättar Eva.
Sist ut på säsongen är fotograf Björn Dahlfors från Storå med utställningen ”Kära Bergslagen”. Björn som tidigare har gett ut två fotoböcker bjuder in till sitt arkiv som består av bilder, texter, intryck och historiska fakta.
– Jag har sett hans utställningar tidigare, det ska bli så intressant. Han är både skribent och fotograf, det är trevligt när det är både ord och bild, säger Eva entusiastiskt.
Perssons Magasin ligger i Löa vid riksväg 50. Foto: Jennie Einarsson
Som tidigare finns även konsthantverk från omkring 40 olika hantverkare representerade på övervåningen i magasinet och dörrarna till loppisbodarna står åter på vid gavel. Nytt för i år är dock att man blivit beviljade alkoholtillstånd så för den som vill avnjuta ett glas vin till räksalladen i trädgårdskaféet, så går det alldeles utmärkt.
I trädgårdskaféet kan man koppla av en stund och njuta av utsikten över fälten. Foto: Jennie Einarsson
– Vi har märkt att det har funnits önskemål om detta från byborna. Vi har även en tanke om att vi ska prova att ha öppet några kvällar och servera vedeldad pizza till det, avslutar Eva.
Här kan du läsa mer om allt som händer på Perssons magasin.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Per Eriksson öppnar nu för att sälja Göransonska Gården. Foto: Camilla Lagerman
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
Liberalerna Christian Liljenhed och Willhelm Sundman. Bilden är tagen i samband med invigningen av Svea Kvinnojours nya lokaler i Kumla. Foto: Liberalerna
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Bildspecial: Studentkortegen 2026
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska h...
Bildspecial: Studenternas utspring
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och ...
Ny korsning ska avlasta villagata från trafik
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att ...