Det är första gången Birgitta och Kjell Gustafsson besöker Perssons Magasin. Foto: Jennie Einarsson
Perssons Magasin öppnar säsongen med Lindesbergsmotiv
Nu har startskottet gått för en ny fullspäckad säsong med konstutställningar hos Perssons Magasin i Löa – och först ut är den lokala konstnären Katalin Hamori från Lindesberg.
– Det är trevligt när det är lokala konstnärer som ställer ut hos oss, säger Eva Persson som driver Perssons Magasin tillsammans med maken Carl-Eric.
Hos Perssons Magasin i Löa är väggarna i Galleriet just nu fyllda med färgsprakande akvareller och oljemålningar av Katalina Hamori, många med motiv hämtade från Lindesberg.
Eva Persson driver Perssons Magasin. Foto: Jennie Einarsson
– Katalina har besökt oss och tittat på utställningarna tidigare år och nu bestämde hon sig för att hon själv ville ha en utställning också vilket är jätteroligt tycker jag. Det är trevligt när det är lokala konstnärer som ställer ut hos oss, säger Eva Persson.
Utställningen med Katalina Morin pågår fram till och med den 6 juli, sedan väntar ytterligare 2 utställningar. Näst på tur är Annica Delfos från Nederländerna som ställer ut oljemålningar under temat ”I Andningens Bo”.
– Hon hade en utställning här i fjol också och tyckte att den här lokalen var så fantastisk så hon kommer tillbaks i år igen. Hon gör enormt stora målningar med naturmotiv, berättar Eva.
Sist ut på säsongen är fotograf Björn Dahlfors från Storå med utställningen ”Kära Bergslagen”. Björn som tidigare har gett ut två fotoböcker bjuder in till sitt arkiv som består av bilder, texter, intryck och historiska fakta.
– Jag har sett hans utställningar tidigare, det ska bli så intressant. Han är både skribent och fotograf, det är trevligt när det är både ord och bild, säger Eva entusiastiskt.
Perssons Magasin ligger i Löa vid riksväg 50. Foto: Jennie Einarsson
Som tidigare finns även konsthantverk från omkring 40 olika hantverkare representerade på övervåningen i magasinet och dörrarna till loppisbodarna står åter på vid gavel. Nytt för i år är dock att man blivit beviljade alkoholtillstånd så för den som vill avnjuta ett glas vin till räksalladen i trädgårdskaféet, så går det alldeles utmärkt.
I trädgårdskaféet kan man koppla av en stund och njuta av utsikten över fälten. Foto: Jennie Einarsson
– Vi har märkt att det har funnits önskemål om detta från byborna. Vi har även en tanke om att vi ska prova att ha öppet några kvällar och servera vedeldad pizza till det, avslutar Eva.
Här kan du läsa mer om allt som händer på Perssons magasin.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun går därför ut med information för att förhindra ryktesspridning och minska oro hos allmänheten.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.
Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll av fordonet fattade patrullen misstanke om att mannen, som är i 20-årsåldern, var påverkad av narkotika.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.
Ny snökanon att vänta: ”Är förberedda”
Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul varning utfärdats med anledning av väderläget...
Plexikampen är igång för Guldsmedshytte SK
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens...