Sedan igår har LindeNytts läsare haft möjlighet att ge sina synpunkter, sparförslag och funderingar över kommunens ekonomi och framtiden samt var man själv ser det möjligt att spara pengar i verksamheterna. Att ett sådant stort engagemang skulle visa sig på så kort tid hade vi inte väntat oss. Just nu sitter vi med drygt 50 mail med bra innehåll, så bra att förslagen nu är på väg in till tjänstemän och politiker. Kommunchef Peter Bring är en av de som nu har fått läsarnas förslag i sin hand. Bring meddelar att han med intresse mottagit den långa lista vi vidarebefordrat till honom och säger att flera idéer är klart bra.
I morgon kommer ett extramöte att hållas med anledning av kommunens planerande besparing. Gruppledaren för Lod, Mats Lagerman, meddelar nu att han tänker arbeta vidare med de förslag läsarna skickat in.
-Det här tänker jag ta med till morgondagens möte. Det är mycket positivt att folk visar att man faktiskt bryr sig. Dessutom är flera av förslagen så pass bra att det är värt att arbeta vidare på, säger Lagerman.
100 anställda måste bort
En av läsarnas sparförslag tar bland annat upp detta med antalet kommunanställda. Något som förövrigt redan uppmärksammats i kommunens sparförslag. Antalet anställda per 1000 invånare är högre än vad som är vettigt. Något även Lagerman håller med om.
-Jag tror att stort varsel är ett måste. Minst hundra personer tror jag det ligger runt i storleksordningen, så ett stort antal anställda samt ett antal politiker bör se sig om efter ett nytt arbete. Sedan gäller det att städa ordentligt. Och det ska börjas uppifrån, annars blir det inte ”rent”. Det är alltså i den högsta politiska organisationen jag ser det lämpligt att börja, säger han.
Det extrainsatta budgetmötet har lämpligt nog lagts på Skärtorsdagen, en slump eller finns det inslag av ironi i detta må hända. Oavsett hur det är med den saken är det nedskärningar som står i fokus. Spara minst 42,5 miljoner kronor kräver hårdare tag, att skära, inte skrapa på ytan. Mer information om budgetmötet följer efter klockan 14 i morgon.
Läsarnas sparförslag kan läsas på följande länk: klicka här>>
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.