Sedan igår har LindeNytts läsare haft möjlighet att ge sina synpunkter, sparförslag och funderingar över kommunens ekonomi och framtiden samt var man själv ser det möjligt att spara pengar i verksamheterna. Att ett sådant stort engagemang skulle visa sig på så kort tid hade vi inte väntat oss. Just nu sitter vi med drygt 50 mail med bra innehåll, så bra att förslagen nu är på väg in till tjänstemän och politiker. Kommunchef Peter Bring är en av de som nu har fått läsarnas förslag i sin hand. Bring meddelar att han med intresse mottagit den långa lista vi vidarebefordrat till honom och säger att flera idéer är klart bra.
I morgon kommer ett extramöte att hållas med anledning av kommunens planerande besparing. Gruppledaren för Lod, Mats Lagerman, meddelar nu att han tänker arbeta vidare med de förslag läsarna skickat in.
-Det här tänker jag ta med till morgondagens möte. Det är mycket positivt att folk visar att man faktiskt bryr sig. Dessutom är flera av förslagen så pass bra att det är värt att arbeta vidare på, säger Lagerman.
100 anställda måste bort
En av läsarnas sparförslag tar bland annat upp detta med antalet kommunanställda. Något som förövrigt redan uppmärksammats i kommunens sparförslag. Antalet anställda per 1000 invånare är högre än vad som är vettigt. Något även Lagerman håller med om.
-Jag tror att stort varsel är ett måste. Minst hundra personer tror jag det ligger runt i storleksordningen, så ett stort antal anställda samt ett antal politiker bör se sig om efter ett nytt arbete. Sedan gäller det att städa ordentligt. Och det ska börjas uppifrån, annars blir det inte ”rent”. Det är alltså i den högsta politiska organisationen jag ser det lämpligt att börja, säger han.
Det extrainsatta budgetmötet har lämpligt nog lagts på Skärtorsdagen, en slump eller finns det inslag av ironi i detta må hända. Oavsett hur det är med den saken är det nedskärningar som står i fokus. Spara minst 42,5 miljoner kronor kräver hårdare tag, att skära, inte skrapa på ytan. Mer information om budgetmötet följer efter klockan 14 i morgon.
Läsarnas sparförslag kan läsas på följande länk: klicka här>>
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.
I denna veckas FotoFredag så tänkte jag visa en samling bilder som jag har tagit under de senaste dagarna, som har varit både varma och soliga dagar ute i fält.
Inom loppet av 48 timmar har Jari Mehtäläinen lämnat SD, meddelat att han kommer sitta kvar på sina poster som politisk vilde, samt blivit Socialdemokrat. Dessutom avsattes hela socialnämnden under måndagens kommunfullmäktige.
– För min egen del så är jag ju politiskt aktiv, och det vill jag ju fortsätta vara, då måste man ju ingå i ett parti, säger han.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för underhållning och härlig musik. Det blev en mycket välbesökt tillställning där stämningen var på topp från första tonen som flödade ur högtalarna. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens stora fest.
REPLIK: Vår debattartikel lyfte konkreta förslag på hur skolans underskott kan minskas – utan att drabba elever, lärare eller landsbygd. Svaret från politiken bemöter inte våra argument, utan reducerar medborgarnas engagemang till något negativt som man är besviken över. Det är både oroande och ovärdigt.