Sedan igår har LindeNytts läsare haft möjlighet att ge sina synpunkter, sparförslag och funderingar över kommunens ekonomi och framtiden samt var man själv ser det möjligt att spara pengar i verksamheterna. Att ett sådant stort engagemang skulle visa sig på så kort tid hade vi inte väntat oss. Just nu sitter vi med drygt 50 mail med bra innehåll, så bra att förslagen nu är på väg in till tjänstemän och politiker. Kommunchef Peter Bring är en av de som nu har fått läsarnas förslag i sin hand. Bring meddelar att han med intresse mottagit den långa lista vi vidarebefordrat till honom och säger att flera idéer är klart bra.
I morgon kommer ett extramöte att hållas med anledning av kommunens planerande besparing. Gruppledaren för Lod, Mats Lagerman, meddelar nu att han tänker arbeta vidare med de förslag läsarna skickat in.
-Det här tänker jag ta med till morgondagens möte. Det är mycket positivt att folk visar att man faktiskt bryr sig. Dessutom är flera av förslagen så pass bra att det är värt att arbeta vidare på, säger Lagerman.
100 anställda måste bort
En av läsarnas sparförslag tar bland annat upp detta med antalet kommunanställda. Något som förövrigt redan uppmärksammats i kommunens sparförslag. Antalet anställda per 1000 invånare är högre än vad som är vettigt. Något även Lagerman håller med om.
-Jag tror att stort varsel är ett måste. Minst hundra personer tror jag det ligger runt i storleksordningen, så ett stort antal anställda samt ett antal politiker bör se sig om efter ett nytt arbete. Sedan gäller det att städa ordentligt. Och det ska börjas uppifrån, annars blir det inte ”rent”. Det är alltså i den högsta politiska organisationen jag ser det lämpligt att börja, säger han.
Det extrainsatta budgetmötet har lämpligt nog lagts på Skärtorsdagen, en slump eller finns det inslag av ironi i detta må hända. Oavsett hur det är med den saken är det nedskärningar som står i fokus. Spara minst 42,5 miljoner kronor kräver hårdare tag, att skära, inte skrapa på ytan. Mer information om budgetmötet följer efter klockan 14 i morgon.
Läsarnas sparförslag kan läsas på följande länk: klicka här>>
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.