Sedan igår har LindeNytts läsare haft möjlighet att ge sina synpunkter, sparförslag och funderingar över kommunens ekonomi och framtiden samt var man själv ser det möjligt att spara pengar i verksamheterna. Att ett sådant stort engagemang skulle visa sig på så kort tid hade vi inte väntat oss. Just nu sitter vi med drygt 50 mail med bra innehåll, så bra att förslagen nu är på väg in till tjänstemän och politiker. Kommunchef Peter Bring är en av de som nu har fått läsarnas förslag i sin hand. Bring meddelar att han med intresse mottagit den långa lista vi vidarebefordrat till honom och säger att flera idéer är klart bra.
I morgon kommer ett extramöte att hållas med anledning av kommunens planerande besparing. Gruppledaren för Lod, Mats Lagerman, meddelar nu att han tänker arbeta vidare med de förslag läsarna skickat in.
-Det här tänker jag ta med till morgondagens möte. Det är mycket positivt att folk visar att man faktiskt bryr sig. Dessutom är flera av förslagen så pass bra att det är värt att arbeta vidare på, säger Lagerman.
100 anställda måste bort
En av läsarnas sparförslag tar bland annat upp detta med antalet kommunanställda. Något som förövrigt redan uppmärksammats i kommunens sparförslag. Antalet anställda per 1000 invånare är högre än vad som är vettigt. Något även Lagerman håller med om.
-Jag tror att stort varsel är ett måste. Minst hundra personer tror jag det ligger runt i storleksordningen, så ett stort antal anställda samt ett antal politiker bör se sig om efter ett nytt arbete. Sedan gäller det att städa ordentligt. Och det ska börjas uppifrån, annars blir det inte ”rent”. Det är alltså i den högsta politiska organisationen jag ser det lämpligt att börja, säger han.
Det extrainsatta budgetmötet har lämpligt nog lagts på Skärtorsdagen, en slump eller finns det inslag av ironi i detta må hända. Oavsett hur det är med den saken är det nedskärningar som står i fokus. Spara minst 42,5 miljoner kronor kräver hårdare tag, att skära, inte skrapa på ytan. Mer information om budgetmötet följer efter klockan 14 i morgon.
Läsarnas sparförslag kan läsas på följande länk: klicka här>>
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset. Ett 40 ton tungt konstverk, bestående av 39 stenar i olika bergarter och storlekar, som tillsammans bildar en labyrint. Stenarna härstammar från Zinkgruvan och var ursprungligen tänkta att installeras i Askersund, men har till sist hamnat i Lindesberg.
– Det blev verkligen en jättefin plats som passar väldigt bra. Lindesberg är en klassisk bergslagsmiljö med både nuvarande och historisk gruvdrift, säger Lotta Sartz från föreningen Bergskraft Bergslagen.