För en vecka sedan skrev vi om de fortsatta problemen med enormt långa väntetider vid järnvägsövergångarna i Lindesberg. Ett problem som är mycket irriterande för den som ska över och kanske har lite bråttom och ont om tid. Vissa bryter till och med obekymrat mot lagen för att komma över när bommarna fälls. Kommunchef Peter Bring ger visst hopp om bättring – men när den kommer är den stora frågan.
När vi pratade med folk på stan angående bommarna, så var det tydligt att långa väntetider är något som alla drabbas av mer eller mindre varje dag. En herre uppgav hur han fått vänta 17 minuter vid ett tillfälle. Och han är inte ensam om att uppleva dylikt. I samband med en tidigare artikel uppmätte vi själva en väntetid på 15 minuter.
Anledningen till att problemet uppstår är att tågen möts i Lindesberg. Om det ena är lite försenat blir plötsligt väntetiden väldigt lång. Kommunchef Peter Bring lugnar invånarna en aning med att meddela att problemet har ganska hög prioritet.
-Vi arbetar på det hela tiden. Men tyvärr är det ganska mycket som måste ordnas för att få en lösning på det här. För det första ska tidtabellen göras om. Sedan bör tågen inte mötas i stan längre, vi tittar på möjligheten att lägga mötet i Vedevåg istället, förklarar Bring.
Men där kommer ett annat problem upp. För att möjliggöra det hela så måste det byggas en mötesplats i Vedevåg. Kostsamt, men ett måste om saken ska lösas.
-Jag kan inte svara på hur mycket pengar det rör sig om, men någon eller några miljoner mellan tummen och pekfingret, säger Peter Bring.
När en eventuell lösning på tågproblemen kan komma, är idag alldeles för tidigt att spekulera i, menar Bring.
-Jag kan faktiskt inte svara på det. Det tar nog minst något år i alla fall. Bland annat påverkar det här planfrågor i Vedevåg. Den ekonomiska biten är också oklar, avslutar han.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.