För en vecka sedan skrev vi om de fortsatta problemen med enormt långa väntetider vid järnvägsövergångarna i Lindesberg. Ett problem som är mycket irriterande för den som ska över och kanske har lite bråttom och ont om tid. Vissa bryter till och med obekymrat mot lagen för att komma över när bommarna fälls. Kommunchef Peter Bring ger visst hopp om bättring – men när den kommer är den stora frågan.
När vi pratade med folk på stan angående bommarna, så var det tydligt att långa väntetider är något som alla drabbas av mer eller mindre varje dag. En herre uppgav hur han fått vänta 17 minuter vid ett tillfälle. Och han är inte ensam om att uppleva dylikt. I samband med en tidigare artikel uppmätte vi själva en väntetid på 15 minuter.
Anledningen till att problemet uppstår är att tågen möts i Lindesberg. Om det ena är lite försenat blir plötsligt väntetiden väldigt lång. Kommunchef Peter Bring lugnar invånarna en aning med att meddela att problemet har ganska hög prioritet.
-Vi arbetar på det hela tiden. Men tyvärr är det ganska mycket som måste ordnas för att få en lösning på det här. För det första ska tidtabellen göras om. Sedan bör tågen inte mötas i stan längre, vi tittar på möjligheten att lägga mötet i Vedevåg istället, förklarar Bring.
Men där kommer ett annat problem upp. För att möjliggöra det hela så måste det byggas en mötesplats i Vedevåg. Kostsamt, men ett måste om saken ska lösas.
-Jag kan inte svara på hur mycket pengar det rör sig om, men någon eller några miljoner mellan tummen och pekfingret, säger Peter Bring.
När en eventuell lösning på tågproblemen kan komma, är idag alldeles för tidigt att spekulera i, menar Bring.
-Jag kan faktiskt inte svara på det. Det tar nog minst något år i alla fall. Bland annat påverkar det här planfrågor i Vedevåg. Den ekonomiska biten är också oklar, avslutar han.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika lägger jag fokus på något himmelskt.
Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning fylld med spänning, äventyr och dramatik i årets musikal – ”Tant Agatas tallrikar. Handlingen beskrivs som en blandning av Berättelsen om Narnia och Astrid Lindgrens kända saga om Nils Karlsson-Pyssling, där roliga karaktärer möts i en fantasivärld genom en oväntad portal. Allt mynnar ut i ett lyckligt slut där – som namnet antyder – tant Agatas tallrikar står i centrum.
Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första mars. Hon heter Helena Randefelt och arbetar i dag som utvecklingsstrateg på Tillväxtförvaltningen.
– För mig är kultur en viktig pusselbit i att göra kommunen mer attraktiv – både att bo i, besöka och verka i. Det är en kärna i vår Vision 2040 som jag vill lyfta ännu mer, säger Helena Randefelt i ett pressmeddelande.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.