För en vecka sedan skrev vi om de fortsatta problemen med enormt långa väntetider vid järnvägsövergångarna i Lindesberg. Ett problem som är mycket irriterande för den som ska över och kanske har lite bråttom och ont om tid. Vissa bryter till och med obekymrat mot lagen för att komma över när bommarna fälls. Kommunchef Peter Bring ger visst hopp om bättring – men när den kommer är den stora frågan.
När vi pratade med folk på stan angående bommarna, så var det tydligt att långa väntetider är något som alla drabbas av mer eller mindre varje dag. En herre uppgav hur han fått vänta 17 minuter vid ett tillfälle. Och han är inte ensam om att uppleva dylikt. I samband med en tidigare artikel uppmätte vi själva en väntetid på 15 minuter.
Anledningen till att problemet uppstår är att tågen möts i Lindesberg. Om det ena är lite försenat blir plötsligt väntetiden väldigt lång. Kommunchef Peter Bring lugnar invånarna en aning med att meddela att problemet har ganska hög prioritet.
-Vi arbetar på det hela tiden. Men tyvärr är det ganska mycket som måste ordnas för att få en lösning på det här. För det första ska tidtabellen göras om. Sedan bör tågen inte mötas i stan längre, vi tittar på möjligheten att lägga mötet i Vedevåg istället, förklarar Bring.
Men där kommer ett annat problem upp. För att möjliggöra det hela så måste det byggas en mötesplats i Vedevåg. Kostsamt, men ett måste om saken ska lösas.
-Jag kan inte svara på hur mycket pengar det rör sig om, men någon eller några miljoner mellan tummen och pekfingret, säger Peter Bring.
När en eventuell lösning på tågproblemen kan komma, är idag alldeles för tidigt att spekulera i, menar Bring.
-Jag kan faktiskt inte svara på det. Det tar nog minst något år i alla fall. Bland annat påverkar det här planfrågor i Vedevåg. Den ekonomiska biten är också oklar, avslutar han.
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.