För en vecka sedan skrev vi om de fortsatta problemen med enormt långa väntetider vid järnvägsövergångarna i Lindesberg. Ett problem som är mycket irriterande för den som ska över och kanske har lite bråttom och ont om tid. Vissa bryter till och med obekymrat mot lagen för att komma över när bommarna fälls. Kommunchef Peter Bring ger visst hopp om bättring – men när den kommer är den stora frågan.
När vi pratade med folk på stan angående bommarna, så var det tydligt att långa väntetider är något som alla drabbas av mer eller mindre varje dag. En herre uppgav hur han fått vänta 17 minuter vid ett tillfälle. Och han är inte ensam om att uppleva dylikt. I samband med en tidigare artikel uppmätte vi själva en väntetid på 15 minuter.
Anledningen till att problemet uppstår är att tågen möts i Lindesberg. Om det ena är lite försenat blir plötsligt väntetiden väldigt lång. Kommunchef Peter Bring lugnar invånarna en aning med att meddela att problemet har ganska hög prioritet.
-Vi arbetar på det hela tiden. Men tyvärr är det ganska mycket som måste ordnas för att få en lösning på det här. För det första ska tidtabellen göras om. Sedan bör tågen inte mötas i stan längre, vi tittar på möjligheten att lägga mötet i Vedevåg istället, förklarar Bring.
Men där kommer ett annat problem upp. För att möjliggöra det hela så måste det byggas en mötesplats i Vedevåg. Kostsamt, men ett måste om saken ska lösas.
-Jag kan inte svara på hur mycket pengar det rör sig om, men någon eller några miljoner mellan tummen och pekfingret, säger Peter Bring.
När en eventuell lösning på tågproblemen kan komma, är idag alldeles för tidigt att spekulera i, menar Bring.
-Jag kan faktiskt inte svara på det. Det tar nog minst något år i alla fall. Bland annat påverkar det här planfrågor i Vedevåg. Den ekonomiska biten är också oklar, avslutar han.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.