Konstnär Peter Cederstand visade upp sina verk under fredagens vernissage. Foto: Jennie Einarsson
Konsttryck gjort med kopparplåt, pulver och syra. Tryckt med 2 tons tryck.
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Peter Cederstrand invigde konståret på Galleri OCH
Konstnär Peter Cederstand visade upp sina verk under fredagens vernissage. Foto: Jennie Einarsson
Konsttryck gjort med kopparplåt, pulver och syra. Tryckt med 2 tons tryck.
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Peter Cederstrand invigde konståret på Galleri OCH
Under fredagen hölls årets första vernissage på Galleri OCH i Frövi. Det blev en festlig tillställning där konstnären Peter Cederstrand minglade bland besökare och berättade mer om sina verk.
– Jag har ett stort intresse för miljöfrågor och det kan man se spår av i mina tavlor, ibland utan att jag själv ens tänker på det, berättar Peter Cederstrand.
Det var en blandad kompott av olika tekniker som konstnären Peter Cederstrand visade upp under sitt vernissage – allt från tryck med kopparplåt, abstrakt akryl till oljemålningar. Inspirationen hämtar Peter mycket från arkitektur och natur som ligger honom varmt om hjärtat.
– Jag har ett stort intresse för miljöfrågor och det kan man se spår av i mina tavlor, ibland utan att jag själv ens tänker på det. Sedan gillar jag även tidigt 1900-tal, det är det vackra uttrycket i arkitekturen, Art Nouveau under den perioden, berättar Peter.
Amerikanska byggnader i Art Nouveau stil fångade besökarnas intresse. Foto: Jennie Einarsson
Peter har bott större delen av sitt liv i Östersund, där han gick två år på konstskola. Sedan några år tillbaka är han dock boende i Vedevåg, men mycket av hans konst speglar livet från Jämtlands egen skärgård vid Storsjön.
– Jag har seglat mycket i mina dagar, och vi har även haft ett stort intresse av modellbåtar i min familj – det har också gett mig mycket inspiration i mina verk, avslutar Peter.
Tavlor med inspiration från sjölivet i Östersund. Foto: Jennie Einarsson
Missade du fredagens vernissage så finns möjlighet att ta del av utställningen under hela januari på Galleri OCH. Mer information och öppettider hittar du här.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
30 september 2026 klockan 09:30 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
Frövi Judo laddar för intensiv helg
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, ...
Nu är alla röster i länet räknade
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga...