Peter Jakobsson med sin drömfångst, en öring på drygt 4 kg. Foto: Anders Vandland
Peter trodde det var en gädda som tagit draget. Ibland är det ädelt att ha fel... Foto: Anders Vandland
Fisken vägdes och mättes senare på kvällen. Foto: Peter Jakobsson
För att vara på den säkra sidan, for vännerna till ICA Supermarkets chark där öringen kunde vägas på digital våg. Matchvikt: 4186 gram. Fina fisken med andra ord. Foto: Peter Jakobsson
Peter drog upp jätteöring ur Bottenån
Peter Jakobsson med sin drömfångst, en öring på drygt 4 kg. Foto: Anders Vandland
Peter trodde det var en gädda som tagit draget. Ibland är det ädelt att ha fel... Foto: Anders Vandland
Fisken vägdes och mättes senare på kvällen. Foto: Peter Jakobsson
För att vara på den säkra sidan, for vännerna till ICA Supermarkets chark där öringen kunde vägas på digital våg. Matchvikt: 4186 gram. Fina fisken med andra ord. Foto: Peter Jakobsson
Peter drog upp jätteöring ur Bottenån
– Jag var så säker på att det var en slemmig gädda, men när fisken kom närmare båten fick man plötsligt lite puls, skrattar Peter Jakobsson när han berättar om den mycket speciella fisketuren i Lindesbergs centrala farvatten på söndagskvällen.
För en sportfiskare är det alltid uppskattat att lyckas lura en öring till hugg – oavsett hur stor den är. Om öringen däremot väger över fyra kilo, pratar vi fiskeminne för livet. Om man dessutom lägger till det faktum att vattendraget är Bottenån – då är det helt enkelt svårt att sätta ord på fiskelyckan. Det vet numera Peter Jakobsson, efter att han lyckats landa en fyrakilosöring i centrala Lindesberg.
Det var i söndags kväll som vännerna Peter Jakobsson och Anders Vandland med sonen Carl, begav sig ut på en spontan fisketur. Det var Anders som tyckte att Bottenån fick duga som fiskevatten denna afton.
– Jag sa till Anders, att det finns väl ingen fisk i Bottenån. Men det var något man fick äta upp lite senare, säger Peter Jakobsson.
Fisketuren gick uppströms längs ån och det var när man passerat Prästbron – trafikljusen vid Hemköpskorsningen – som fisketuren gick från trivsel till drömlikt tillstånd.
– Jag kastade draget, ett klassiskt skeddrag för gädda (Utö), nedström och började veva in när det plötsligt högg. Jag var så säker på att det var en slemmig gädda, skrattar Peter och fortsätter:
– Men när fisken kom närmare båten fick man plötsligt lite puls. Då såg vi fenorna och att det absolut inte var en gädda.
När fisken väl hade tröttats ut och låg i vattenytan bredvid båten, lämnade Peter över fiskespöet till vännen Anders.
– Vi hade ju ingen håv med oss, så jag fick plocka upp den ur vattnet med händerna. Första försöket misslyckades och fisken for ner i vattnet igen. Då var vi nästan säkra på att den skulle lossna, säger Peter.
Peter trodde det var en gädda som tagit draget. Ibland är det ädelt att ha fel… Foto: Anders Vandland
Men det andra försöket att landa fisken med bara händerna lyckades. I båten låg inte bara en fin fångst, utan rena drömfångsten. Fiskevännen Anders påminde nu Peter om något han sade tidigare på kvällen.
– Vad var det du sa om att det inte finns fisk i ån, sa Anders till mig. Vi bara skrattade och hade lite svårt att ta in allt, berättar Peter.
Svårt att ta in det hela, det hade även en herre som bor längs ån och såg Peters fångst.
– Han blev mycket förvånad när vi berättade att den fångats i Bottenån, ler Peter.
Under söndagskvällen kontrollvägdes fisken vid ICA Supermarket. Vågen stannade på 4186 gram och fisken mättes till 69 cm. Fisken ligger nu i frysen i väntan på att bli en festmåltid.
– Det får bli en fin middag av öringen och jag kommer naturligtvis att bjuda Anders till middagen, för utan honom hade det här aldrig hänt. Det var ju han som fick ut mig att fiska i ån, avslutar Peter Jakobsson.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Riksspelman Anna Johansson tilldelas årets kulturpris till minne av Gudrun Persson. Foto: Manskören Harmoni
Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.
Natten till lördag har en parkerad bil brunnit på en adress i Gusselby. Enligt polisen skall bilen ha fått omfattande skador och ytterligare två fordon på samma plats har delvis skadats.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.
Tidigare i oktober gästades Lindehov av Kiruna och Kalix. Till helgen är det en ny grupp från Norrland som möter Lindlöven i Lindesberg. Arkivfoto: Hasse Persson
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Under våren och sommaren har polisen genomfört en trygghetsundersökning i lokalpolisområde Lindesberg, vilket omfattar kommunerna Lindesberg, Nora och Ljusnarsberg. I ett inlägg på polisens Instagram meddelar man att resultatet från enkätundersökningen nu har sammanställts – och resultatet tolkas som positivt.
– Det glädjer mig och mina kollegor att se resultaten, som generellt visar en övervägande trygghet i samtliga delar av vårt lokalpolisområde, säger Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg.
Det var det kreativa sättet att uttrycka känslor genom blommor som gjorde att Linda Solvold föll pladask för hantverket. Nu har hon startat sin egen blombinderiverksamhet – Manoli Blomster – online med en tillhörande liten studio i Frövi stationshus.
– Det som är så fint med blommor är att man kan skänka andra glädje eller visa omtanke i svåra stunder med en bukett, förklarar Linda.
Idag presenterar Småföretagarnas Riksförbund sin årliga kartläggning som visar förutsättningarna för små och medelstora företag att verka i landets samtliga kommuner. SmåföretagarIndex 2025 visar att Lindesbergs kommun halkar ner till plats 246 av Sveriges 290 kommuner – en försämring med 64 placeringar jämfört med i fjol.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Befarad villabrand var synvilla
Strax före klockan åtta på fredagsmorgonen larmades räddningstjänsten ut till en befarad villabrand utanför Lindesberg. Väl på plats kunde man...