Peter Jakobsson med sin drömfångst, en öring på drygt 4 kg. Foto: Anders Vandland
Peter trodde det var en gädda som tagit draget. Ibland är det ädelt att ha fel... Foto: Anders Vandland
Fisken vägdes och mättes senare på kvällen. Foto: Peter Jakobsson
För att vara på den säkra sidan, for vännerna till ICA Supermarkets chark där öringen kunde vägas på digital våg. Matchvikt: 4186 gram. Fina fisken med andra ord. Foto: Peter Jakobsson
Peter drog upp jätteöring ur Bottenån
Peter Jakobsson med sin drömfångst, en öring på drygt 4 kg. Foto: Anders Vandland
Peter trodde det var en gädda som tagit draget. Ibland är det ädelt att ha fel... Foto: Anders Vandland
Fisken vägdes och mättes senare på kvällen. Foto: Peter Jakobsson
För att vara på den säkra sidan, for vännerna till ICA Supermarkets chark där öringen kunde vägas på digital våg. Matchvikt: 4186 gram. Fina fisken med andra ord. Foto: Peter Jakobsson
Peter drog upp jätteöring ur Bottenån
– Jag var så säker på att det var en slemmig gädda, men när fisken kom närmare båten fick man plötsligt lite puls, skrattar Peter Jakobsson när han berättar om den mycket speciella fisketuren i Lindesbergs centrala farvatten på söndagskvällen.
För en sportfiskare är det alltid uppskattat att lyckas lura en öring till hugg – oavsett hur stor den är. Om öringen däremot väger över fyra kilo, pratar vi fiskeminne för livet. Om man dessutom lägger till det faktum att vattendraget är Bottenån – då är det helt enkelt svårt att sätta ord på fiskelyckan. Det vet numera Peter Jakobsson, efter att han lyckats landa en fyrakilosöring i centrala Lindesberg.
Det var i söndags kväll som vännerna Peter Jakobsson och Anders Vandland med sonen Carl, begav sig ut på en spontan fisketur. Det var Anders som tyckte att Bottenån fick duga som fiskevatten denna afton.
– Jag sa till Anders, att det finns väl ingen fisk i Bottenån. Men det var något man fick äta upp lite senare, säger Peter Jakobsson.
Fisketuren gick uppströms längs ån och det var när man passerat Prästbron – trafikljusen vid Hemköpskorsningen – som fisketuren gick från trivsel till drömlikt tillstånd.
– Jag kastade draget, ett klassiskt skeddrag för gädda (Utö), nedström och började veva in när det plötsligt högg. Jag var så säker på att det var en slemmig gädda, skrattar Peter och fortsätter:
– Men när fisken kom närmare båten fick man plötsligt lite puls. Då såg vi fenorna och att det absolut inte var en gädda.
När fisken väl hade tröttats ut och låg i vattenytan bredvid båten, lämnade Peter över fiskespöet till vännen Anders.
– Vi hade ju ingen håv med oss, så jag fick plocka upp den ur vattnet med händerna. Första försöket misslyckades och fisken for ner i vattnet igen. Då var vi nästan säkra på att den skulle lossna, säger Peter.
Peter trodde det var en gädda som tagit draget. Ibland är det ädelt att ha fel… Foto: Anders Vandland
Men det andra försöket att landa fisken med bara händerna lyckades. I båten låg inte bara en fin fångst, utan rena drömfångsten. Fiskevännen Anders påminde nu Peter om något han sade tidigare på kvällen.
– Vad var det du sa om att det inte finns fisk i ån, sa Anders till mig. Vi bara skrattade och hade lite svårt att ta in allt, berättar Peter.
Svårt att ta in det hela, det hade även en herre som bor längs ån och såg Peters fångst.
– Han blev mycket förvånad när vi berättade att den fångats i Bottenån, ler Peter.
Under söndagskvällen kontrollvägdes fisken vid ICA Supermarket. Vågen stannade på 4186 gram och fisken mättes till 69 cm. Fisken ligger nu i frysen i väntan på att bli en festmåltid.
– Det får bli en fin middag av öringen och jag kommer naturligtvis att bjuda Anders till middagen, för utan honom hade det här aldrig hänt. Det var ju han som fick ut mig att fiska i ån, avslutar Peter Jakobsson.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Geten Pelle vid Lindesbergs lasarett. Foto: Jennie Einarsson. Allan Runefelt. Foto: Privat.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
LIF Lindesberg brukar ha ett glatt humör när man säkrar två poäng men den här gången var det en ännu större glädje som hördes och syntes. Truppen är klara för det kommande kvalet till Allsvenskan. Foto: Hasse Persson
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.