Peter drog upp jätteöring ur Bottenån

– Jag var så säker på att det var en slemmig gädda, men när fisken kom närmare båten fick man plötsligt lite puls, skrattar Peter Jakobsson när han berättar om den mycket speciella fisketuren i Lindesbergs centrala farvatten på söndagskvällen.

För en sportfiskare är det alltid uppskattat att lyckas lura en öring till hugg – oavsett hur stor den är. Om öringen däremot väger över fyra kilo, pratar vi fiskeminne för livet. Om man dessutom lägger till det faktum att vattendraget är Bottenån – då är det helt enkelt svårt att sätta ord på fiskelyckan. Det vet numera Peter Jakobsson, efter att han lyckats landa en fyrakilosöring i centrala Lindesberg.

Det var i söndags kväll som vännerna Peter Jakobsson och Anders Vandland med sonen Carl, begav sig ut på en spontan fisketur. Det var Anders som tyckte att Bottenån fick duga som fiskevatten denna afton.
– Jag sa till Anders, att det finns väl ingen fisk i Bottenån. Men det var något man fick äta upp lite senare, säger Peter Jakobsson.
Fisketuren gick uppströms längs ån och det var när man passerat Prästbron – trafikljusen vid Hemköpskorsningen – som fisketuren gick från trivsel till drömlikt tillstånd.
– Jag kastade draget, ett klassiskt skeddrag för gädda (Utö), nedström och började veva in när det plötsligt högg. Jag var så säker på att det var en slemmig gädda, skrattar Peter och fortsätter:
– Men när fisken kom närmare båten fick man plötsligt lite puls. Då såg vi fenorna och att det absolut inte var en gädda.

När fisken väl hade tröttats ut och låg i vattenytan bredvid båten, lämnade Peter över fiskespöet till vännen Anders.
– Vi hade ju ingen håv med oss, så jag fick plocka upp den ur vattnet med händerna. Första försöket misslyckades och fisken for ner i vattnet igen. Då var vi nästan säkra på att den skulle lossna, säger Peter.

Peter trodde det var en gädda som tagit draget. Ibland är det ädelt att ha fel... Foto: Anders Vandland
Peter trodde det var en gädda som tagit draget. Ibland är det ädelt att ha fel… Foto: Anders Vandland

Men det andra försöket att landa fisken med bara händerna lyckades. I båten låg inte bara en fin fångst, utan rena drömfångsten. Fiskevännen Anders påminde nu Peter om något han sade tidigare på kvällen.

– Vad var det du sa om att det inte finns fisk i ån, sa Anders till mig. Vi bara skrattade och hade lite svårt att ta in allt, berättar Peter.

Svårt att ta in det hela, det hade även en herre som bor längs ån och såg Peters fångst.
– Han blev mycket förvånad när vi berättade att den fångats i Bottenån, ler Peter.
Under söndagskvällen kontrollvägdes fisken vid ICA Supermarket. Vågen stannade på 4186 gram och fisken mättes till 69 cm. Fisken ligger nu i frysen i väntan på att bli en festmåltid.
– Det får bli en fin middag av öringen och jag kommer naturligtvis att bjuda Anders till middagen, för utan honom hade det här aldrig hänt. Det var ju han som fick ut mig att fiska i ån, avslutar Peter Jakobsson.

Publicerad 19 september 2016 klockan 09:59

Fredrik Norman , fredrik@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Tomas Klockars (M), ordförande för kommunstyrelsen. Foto: Camilla Lagerman

Nytt förslag: Utred möjligheterna till etablering av kärnkraft i Lindesberg

Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).

7 mars 2026 klockan 12:58 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Gunnar Falk och Per Wretenberg kan nu operera med assistans av roboten. Foto: Håkan Risberg

Lindesbergs lasarett först bland Sveriges regioner med robotassisterade höftoperationer

Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.

6 mars 2026 klockan 11:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Inför Vinterspår: Han är konstnären bakom de kända skulpturerna i Lindesberg

Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som ...

Ellen tog över VD-posten efter pappa Stefan

En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba ...

Region Örebro län satsar vidare på gratis livemusik

För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”...

Mikael Wedegård från Fellingsbro blev i helgen svensk mästare tillsammans med burkslaven Daniel Asplund. Foto: Patricia Wedegård

Mikael är svensk mästare i motorcykel på isbana

För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.

3 mars 2026 klockan 14:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Undersköterskornas larm: ”Hemtjänstens brister är större än ni tror”

Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.

2 mars 2026 klockan 15:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Glad matchseger för IFK Lindesberg som missar RFL-spel
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex...
2 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra...
2 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Hemmaglädje i Libo Cup – fyra av sex finaler till LIF Lindesberg
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra ...
2 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Arkivfoto: Fredrik Norman

VA-satsning på 400 miljoner påverkar taxan i Lindesberg

Det planeras för ett nytt vatten- och reningsverk i Lindesberg. Byggstarten för den nya anläggningen är beräknad till 2027. Eftersom verksamheten är avgiftsfinansierad kommer kostnaden att belasta brukarna, vilket innebär höjda avgifter för vatten och avlopp för Lindesbergarna.
– Det är de som nyttjar avloppstjänsterna och vattentjänsterna som får betala, säger Ola Westin, chef på Samhällsbyggnadsförvaltningen Bergslagen, till Sveriges Radio P4 Örebro.

2 mars 2026 klockan 09:58 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven utklassar Falu IF i seriefinalen – nu väntar slutspelet

Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.

1 mars 2026 klockan 21:24 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

IFK Lindesbergs damer avslutar futsalsäsongen i arenan

Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin ...

Artikel innehåller bildspel Nu öppnar Lindesbergs nya Solotek: ”En stunds vardagslyx”

På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men...

FotoFredag: Till och från jobbet

Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och ...

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Rekord för StreetWeek – anmälan fylldes på 5 minuter

Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.

26 februari 2026 klockan 15:59 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

På fredag går startskottet för det sjunde Libo Cup

Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde ...

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg är klara för kvalspel mot Allsvenskan

Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för ...

Därför dröjer bygget av nya centrala bostäder

Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj ...

Bilist hamnade i villaträdgård

På tisdagskvällen larmades polis till området Rya utanför Lindesberg med anledning av en singelolycka. På plats kunde ...

Öppet för ansökan till årets Drömjobb

Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan ...

Då startar Höjdpunkten – en fritidsgård för seniorer

Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en ...

Det var en stolt Isabella Jansson Wiklund som tog emot pris som Årets Kusk 2025 på Fornaboda. Foto: Mikael Jansson

Artikel innehåller bildspel 19-åriga Isabella prisas till Årets Kusk efter succésäsongen

Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.

23 februari 2026 klockan 17:26 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Viktig hemmaseger för LIF
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad...
22 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel På glid på Glien – isracing lockade gammal som ung
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det ...
22 februari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Mello-peppen i Frövi är stekhet: ”Sprider glädje”
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten "Hollow". Hos familjen Nydén i...
20 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-02-20

2026-02-20

2026-02-20

2026-02-20

2026-02-19

2026-02-19

2026-02-18

2026-02-17

2026-02-16

2026-02-14

2026-02-13

2026-02-13

2026-02-13

2026-02-13

2026-03-07 14:00