Vår lokala tävlingsförare Philip Gehrman kommer i år att satsa helhjärtat på EM-serien i rallycross, något han planerar att göra med en Volkswagen Polo Supercar som Johan Kristoffersson tidigare kört.
Gehrman tävlade 2018 i EM-serien med en Volkswagen Beetle, men övergick sedan året därefter till att istället köra RallyX Nordic. Men nu är det alltså dags att återvända till EM igen.
– Vi hade höga förhoppningar inför säsongen 2019, vi hade en ny bil, ett nytt team och i slutändan kunde vi uppnå vårt mål att bli top tre i Rally X Nordic, trots att säsongen kantades av en hel del problem med bilen som gjorde det omöjligt för mig att slåss om de absoluta toppositionerna. Bilen har fått en total genomgång under vintern för att kunna återgå till att vara den fartraket som tog Kristoffersson till en andraplats i World RX 2016, säger Philip Gehrman i ett pressmeddelande.
Årets EM-serie avgörs i fem deltävlingar, med start på belgiska Spa-Francorchamps 16-17 maj.
– När jag såg att säsongspremiären skulle gå på den legendariska Spa-Francorchamps i Belgien, insåg jag hur häftigt det här året kommer bli. Det är den enda nya banan för mig den här säsongen, men ändå höjdpunkten efter att ha sett den på tv under förra årets tävlingar, säger Philip.
Gehrman säger också att Sondre Evjens bedrifter i en liknande Polo under förra säsongens Euro RX gav honom en indikation om vad han själv kan åstadkomma det här året.
– Att köra en Supercar kräver så mycket mer arbete än andra bilar som t ex Ford Fiestan som vi hade 2014-2017, men vi har kunniga människor runt oss som hjälper till under och mellan tävlingarna. Vi vet att bilen har stor potential och när jag såg Sondre slåss i toppen 2019 sporrade det mig att kämpa om EM-titeln i år, avslutar han.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.