Vår lokala tävlingsförare Philip Gehrman kommer i år att satsa helhjärtat på EM-serien i rallycross, något han planerar att göra med en Volkswagen Polo Supercar som Johan Kristoffersson tidigare kört.
Gehrman tävlade 2018 i EM-serien med en Volkswagen Beetle, men övergick sedan året därefter till att istället köra RallyX Nordic. Men nu är det alltså dags att återvända till EM igen.
– Vi hade höga förhoppningar inför säsongen 2019, vi hade en ny bil, ett nytt team och i slutändan kunde vi uppnå vårt mål att bli top tre i Rally X Nordic, trots att säsongen kantades av en hel del problem med bilen som gjorde det omöjligt för mig att slåss om de absoluta toppositionerna. Bilen har fått en total genomgång under vintern för att kunna återgå till att vara den fartraket som tog Kristoffersson till en andraplats i World RX 2016, säger Philip Gehrman i ett pressmeddelande.
Årets EM-serie avgörs i fem deltävlingar, med start på belgiska Spa-Francorchamps 16-17 maj.
– När jag såg att säsongspremiären skulle gå på den legendariska Spa-Francorchamps i Belgien, insåg jag hur häftigt det här året kommer bli. Det är den enda nya banan för mig den här säsongen, men ändå höjdpunkten efter att ha sett den på tv under förra årets tävlingar, säger Philip.
Gehrman säger också att Sondre Evjens bedrifter i en liknande Polo under förra säsongens Euro RX gav honom en indikation om vad han själv kan åstadkomma det här året.
– Att köra en Supercar kräver så mycket mer arbete än andra bilar som t ex Ford Fiestan som vi hade 2014-2017, men vi har kunniga människor runt oss som hjälper till under och mellan tävlingarna. Vi vet att bilen har stor potential och när jag såg Sondre slåss i toppen 2019 sporrade det mig att kämpa om EM-titeln i år, avslutar han.
JUST NU: Räddningstjänst och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. I denna stund är sex enheter på plats och bekämpar branden. Det finns i nuläget inga uppgifter om eventuella personskador. Larmet inkom klockan 09.04 på tisdagsförmiddagen.
Uppdaterad kl. 09.44
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.