Vår lokala tävlingsförare Philip Gehrman kommer i år att satsa helhjärtat på EM-serien i rallycross, något han planerar att göra med en Volkswagen Polo Supercar som Johan Kristoffersson tidigare kört.
Gehrman tävlade 2018 i EM-serien med en Volkswagen Beetle, men övergick sedan året därefter till att istället köra RallyX Nordic. Men nu är det alltså dags att återvända till EM igen.
– Vi hade höga förhoppningar inför säsongen 2019, vi hade en ny bil, ett nytt team och i slutändan kunde vi uppnå vårt mål att bli top tre i Rally X Nordic, trots att säsongen kantades av en hel del problem med bilen som gjorde det omöjligt för mig att slåss om de absoluta toppositionerna. Bilen har fått en total genomgång under vintern för att kunna återgå till att vara den fartraket som tog Kristoffersson till en andraplats i World RX 2016, säger Philip Gehrman i ett pressmeddelande.
Årets EM-serie avgörs i fem deltävlingar, med start på belgiska Spa-Francorchamps 16-17 maj.
– När jag såg att säsongspremiären skulle gå på den legendariska Spa-Francorchamps i Belgien, insåg jag hur häftigt det här året kommer bli. Det är den enda nya banan för mig den här säsongen, men ändå höjdpunkten efter att ha sett den på tv under förra årets tävlingar, säger Philip.
Gehrman säger också att Sondre Evjens bedrifter i en liknande Polo under förra säsongens Euro RX gav honom en indikation om vad han själv kan åstadkomma det här året.
– Att köra en Supercar kräver så mycket mer arbete än andra bilar som t ex Ford Fiestan som vi hade 2014-2017, men vi har kunniga människor runt oss som hjälper till under och mellan tävlingarna. Vi vet att bilen har stor potential och när jag såg Sondre slåss i toppen 2019 sporrade det mig att kämpa om EM-titeln i år, avslutar han.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.