Vår lokala tävlingsförare Philip Gehrman kommer i år att satsa helhjärtat på EM-serien i rallycross, något han planerar att göra med en Volkswagen Polo Supercar som Johan Kristoffersson tidigare kört.
Gehrman tävlade 2018 i EM-serien med en Volkswagen Beetle, men övergick sedan året därefter till att istället köra RallyX Nordic. Men nu är det alltså dags att återvända till EM igen.
– Vi hade höga förhoppningar inför säsongen 2019, vi hade en ny bil, ett nytt team och i slutändan kunde vi uppnå vårt mål att bli top tre i Rally X Nordic, trots att säsongen kantades av en hel del problem med bilen som gjorde det omöjligt för mig att slåss om de absoluta toppositionerna. Bilen har fått en total genomgång under vintern för att kunna återgå till att vara den fartraket som tog Kristoffersson till en andraplats i World RX 2016, säger Philip Gehrman i ett pressmeddelande.
Årets EM-serie avgörs i fem deltävlingar, med start på belgiska Spa-Francorchamps 16-17 maj.
– När jag såg att säsongspremiären skulle gå på den legendariska Spa-Francorchamps i Belgien, insåg jag hur häftigt det här året kommer bli. Det är den enda nya banan för mig den här säsongen, men ändå höjdpunkten efter att ha sett den på tv under förra årets tävlingar, säger Philip.
Gehrman säger också att Sondre Evjens bedrifter i en liknande Polo under förra säsongens Euro RX gav honom en indikation om vad han själv kan åstadkomma det här året.
– Att köra en Supercar kräver så mycket mer arbete än andra bilar som t ex Ford Fiestan som vi hade 2014-2017, men vi har kunniga människor runt oss som hjälper till under och mellan tävlingarna. Vi vet att bilen har stor potential och när jag såg Sondre slåss i toppen 2019 sporrade det mig att kämpa om EM-titeln i år, avslutar han.
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan intraphone.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.
Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare kan ha blivit felaktigt avprickade vid förtidsröstningen och riskerar att underkännas. Felet har drabbat röstningslokaler i nästan hela landet och i Lindesbergs kommun inväntar man fortfarande besked huruvida kommunen är berörd.
– Just nu är vi i det skedet att vi inväntar information från Valmyndigheten, säger Johanna Fjällman, valsamordnare i Lindesbergs kommun.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.