Förskolan Paletten är nu öppen. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Stina upptäckte hur spännande ficklampor kan vara. Foto: Camilla Lagerman
Tore passade på att leka med alla nya leksaker. Foto: Camilla Lagerman
Martin jobbar i matbespisningen. Foto: Camilla Lagerman
I matsalen kan man passa på att lära sig vad maten innehåller. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Rektor Stina Karlkvist är mycket nöjd med sin nya arbetsplats. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Pirrigt och nyfiket när nya förskolan öppnade
Förskolan Paletten är nu öppen. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Stina upptäckte hur spännande ficklampor kan vara. Foto: Camilla Lagerman
Tore passade på att leka med alla nya leksaker. Foto: Camilla Lagerman
Martin jobbar i matbespisningen. Foto: Camilla Lagerman
I matsalen kan man passa på att lära sig vad maten innehåller. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Rektor Stina Karlkvist är mycket nöjd med sin nya arbetsplats. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Pirrigt och nyfiket när nya förskolan öppnade
Tidigt på måndagsmorgonen öppnade den nybyggda förskolan Paletten sina dörrar för första gången. Ivriga och nyfikna fick barnen utforska sin nya förskola, där det fanns mycket spännande att upptäcka.
– Ibland är det svårt att få barnen att släppa sina föräldrar efter helgen, men i morse hade de inte ens tid att säga hej då, säger pedagogen Huda.
I fredags stängde förskolorna Grönsiskan och Björken, och under måndagsmorgonen fick de barnen istället gå till den nybyggda Paletten. I dagsläget har förskolan tre avdelningar öppna, men till nästa höst beräknas hela byggnaden stå klar för att ta emot barn.
– Barnen var så glada, de hade så mycket att titta på och leka med, det är så mycket nytt att utforska. Vår tanke är att alla barn ska ha möjlighet att röra på sig, men också kunna få ett lugn och gå undan om de vill, berättar rektor Stina Karlkvist.
Stina och Stina leker vid ett av förskolans ljusbord. Foto: Camilla Lagerman
De nya avdelningarna har alla olika teman, där en har sjukhus och café, medan en annan har djungel, och är utrustade med lekfrämjande material därefter.
– Vi ville ha olika material och teman, för det ska vara kul att gå in till grannarna och leka, säger Stina.
– Det känns jätteroligt, det är två förskolor som har varit rejält slitna, men nu är allt jättefint och det är hela och rena saker som fungerar, säger pedagogen Lina.
I en av förskolans korridorer har man ett utrymme som har fått namnet Bubblan. Här är tanken att man ska kunna byta ut material med jämna mellanrum för att skapa nya möjligheter till lek.
– Här kan man vara om man vill kunna gå ifrån, men det är också en möjlighet att kunna mötas över gränserna och leka med nya kompisar, berättar Stina.
Holly tyckte att maten var jättegod, och att matsalen var fin. Foto: Camilla Lagerman
Förutom de helt nybyggda avdelningarna har förskolan också utrustats med ett eget bibliotek, där barnen kan gå undan för att läsa en stund. Dessutom har man en stor och ljus matsal, något som också är en helt ny upplevelse.
– Trots att det är nytt för dem har det gått jättebra, de lär sig otroligt fort, berättar Stina.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Stefan Toll, kommissarie i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
FotoFredag: En stuga mitt ute i ingenstans
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till ...
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.