Sedan i augusti har en förstudie under ledning av Anders Svensson pågått. Arbetet, som är ett projekt under Leader Bergslagen, har gått under titeln ”Vision Dalkarlshyttan” och det man önskar åstadkomma med detta, är en ny camping alldeles intill området Tempelbacken.-Det har ju talats mycket om Bovieran – och om man får leka med tanken, kan man kalla detta projekt ”Campvieran” för att ge sken om vad som är målsättningen, säger Anders.
Projektledaren Anders Svensson vill i första hand utreda möjligheten att etablera en citycamping. Om detta visar sig möjligt, vill han att campingen skall utvecklas år för år till något utöver det vanliga. Därav begreppet ”Campvieran”.
-Det viktigaste nu är att komma igång och för att det ska lyckas måste vi först få med oss kommunen i det här, för det är kommunens mark. Minst lika viktigt är att få med privata entreprenörer som vill satsa på konceptet, för detta ska drivas i privat regi, inget annat, säger han.
Anders har sedan augusti i år försökt att sälja konceptet hos lokala företag. Hela förstudien kommer att presenteras för kommunstyrelsen inom kort.
-Jag tror att man kan göra det väldigt fint där ute, något som inte bara blir en stadsnära camping utan verkligen har det där extra. Nu planerar ju kommunen att bygga en bro i anslutning till området, vilket är jättebra. Fast jag har en kompletterande idé, om att ha en lång flytbrygga, eventuellt med belysning om det går, från brofästet och över till Fingerboäng. Men som sagt, det är bara en av många idéer, poängterar han.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.