Sedan i augusti har en förstudie under ledning av Anders Svensson pågått. Arbetet, som är ett projekt under Leader Bergslagen, har gått under titeln ”Vision Dalkarlshyttan” och det man önskar åstadkomma med detta, är en ny camping alldeles intill området Tempelbacken.-Det har ju talats mycket om Bovieran – och om man får leka med tanken, kan man kalla detta projekt ”Campvieran” för att ge sken om vad som är målsättningen, säger Anders.
Projektledaren Anders Svensson vill i första hand utreda möjligheten att etablera en citycamping. Om detta visar sig möjligt, vill han att campingen skall utvecklas år för år till något utöver det vanliga. Därav begreppet ”Campvieran”.
-Det viktigaste nu är att komma igång och för att det ska lyckas måste vi först få med oss kommunen i det här, för det är kommunens mark. Minst lika viktigt är att få med privata entreprenörer som vill satsa på konceptet, för detta ska drivas i privat regi, inget annat, säger han.
Anders har sedan augusti i år försökt att sälja konceptet hos lokala företag. Hela förstudien kommer att presenteras för kommunstyrelsen inom kort.
-Jag tror att man kan göra det väldigt fint där ute, något som inte bara blir en stadsnära camping utan verkligen har det där extra. Nu planerar ju kommunen att bygga en bro i anslutning till området, vilket är jättebra. Fast jag har en kompletterande idé, om att ha en lång flytbrygga, eventuellt med belysning om det går, från brofästet och över till Fingerboäng. Men som sagt, det är bara en av många idéer, poängterar han.
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.