Sedan i augusti har en förstudie under ledning av Anders Svensson pågått. Arbetet, som är ett projekt under Leader Bergslagen, har gått under titeln ”Vision Dalkarlshyttan” och det man önskar åstadkomma med detta, är en ny camping alldeles intill området Tempelbacken.-Det har ju talats mycket om Bovieran – och om man får leka med tanken, kan man kalla detta projekt ”Campvieran” för att ge sken om vad som är målsättningen, säger Anders.
Projektledaren Anders Svensson vill i första hand utreda möjligheten att etablera en citycamping. Om detta visar sig möjligt, vill han att campingen skall utvecklas år för år till något utöver det vanliga. Därav begreppet ”Campvieran”.
-Det viktigaste nu är att komma igång och för att det ska lyckas måste vi först få med oss kommunen i det här, för det är kommunens mark. Minst lika viktigt är att få med privata entreprenörer som vill satsa på konceptet, för detta ska drivas i privat regi, inget annat, säger han.
Anders har sedan augusti i år försökt att sälja konceptet hos lokala företag. Hela förstudien kommer att presenteras för kommunstyrelsen inom kort.
-Jag tror att man kan göra det väldigt fint där ute, något som inte bara blir en stadsnära camping utan verkligen har det där extra. Nu planerar ju kommunen att bygga en bro i anslutning till området, vilket är jättebra. Fast jag har en kompletterande idé, om att ha en lång flytbrygga, eventuellt med belysning om det går, från brofästet och över till Fingerboäng. Men som sagt, det är bara en av många idéer, poängterar han.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.