Söndagen den 30 november är det startdags för årets traditionella julskyltning. LindeCitys marknadsgrupp tillsammans med Lions har redan kommit en bra bit i planeringen och i år siktar arrangörerna högt.- Vi fick blodad tand av det lyckade arrangemanget på Linde vårdagar, säger Karin Gustafsson som leder marknadsgruppen. Därför vill vi nu skapa en riktigt julkänsla på stan med aktiviteter för både barn och vuxna där det ingår bland annat ingår musik, marknad, tomte och skattjakt.
Med granris runt alla butiksfönster och många marschaller på gatorna hoppas Lions och LindeCitys marknadsgrupp att inramningen till årets skyltsöndag ska bli riktigt fin. Planeringsarbetet har kommit långt och redan idag kan man presentera spikade programpunkter.
– Vi kommer att hålla den traditionella julmarknaden med ponnyridning som vanligt i Flugparken, säger Bengt- Göran Karlsson från Lions. Tomten kommer förstås och träffar alla barn.
Planerna är också att Lucia ska uppträda på en ny scen vid Handelsbanken. Här ska också under dagen flera andra uppträdanden ske med bland annat julmusik.
– Vår ambition är att det ska ske aktiviteter på flera ställen i centrum under skyltsöndagen, förklarar Karin Gustafsson. Vi vill också lyfta fram Kungsgatan som ett handelsstråk och butikerna kommer även att ha försäljning på gatan.
För barnen blir det skattjakt i centrum och de vuxna kommer att kunna gå tipspromenad. Lions kommer också att anordna en paketauktion på scenen vid Handelsbanken. Alla intäkter som Lions får från skyltsöndagen går till välgörande ändamål.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.