Söndagen den 30 november är det startdags för årets traditionella julskyltning. LindeCitys marknadsgrupp tillsammans med Lions har redan kommit en bra bit i planeringen och i år siktar arrangörerna högt.- Vi fick blodad tand av det lyckade arrangemanget på Linde vårdagar, säger Karin Gustafsson som leder marknadsgruppen. Därför vill vi nu skapa en riktigt julkänsla på stan med aktiviteter för både barn och vuxna där det ingår bland annat ingår musik, marknad, tomte och skattjakt.
Med granris runt alla butiksfönster och många marschaller på gatorna hoppas Lions och LindeCitys marknadsgrupp att inramningen till årets skyltsöndag ska bli riktigt fin. Planeringsarbetet har kommit långt och redan idag kan man presentera spikade programpunkter.
– Vi kommer att hålla den traditionella julmarknaden med ponnyridning som vanligt i Flugparken, säger Bengt- Göran Karlsson från Lions. Tomten kommer förstås och träffar alla barn.
Planerna är också att Lucia ska uppträda på en ny scen vid Handelsbanken. Här ska också under dagen flera andra uppträdanden ske med bland annat julmusik.
– Vår ambition är att det ska ske aktiviteter på flera ställen i centrum under skyltsöndagen, förklarar Karin Gustafsson. Vi vill också lyfta fram Kungsgatan som ett handelsstråk och butikerna kommer även att ha försäljning på gatan.
För barnen blir det skattjakt i centrum och de vuxna kommer att kunna gå tipspromenad. Lions kommer också att anordna en paketauktion på scenen vid Handelsbanken. Alla intäkter som Lions får från skyltsöndagen går till välgörande ändamål.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.