Söndagen den 30 november är det startdags för årets traditionella julskyltning. LindeCitys marknadsgrupp tillsammans med Lions har redan kommit en bra bit i planeringen och i år siktar arrangörerna högt.- Vi fick blodad tand av det lyckade arrangemanget på Linde vårdagar, säger Karin Gustafsson som leder marknadsgruppen. Därför vill vi nu skapa en riktigt julkänsla på stan med aktiviteter för både barn och vuxna där det ingår bland annat ingår musik, marknad, tomte och skattjakt.
Med granris runt alla butiksfönster och många marschaller på gatorna hoppas Lions och LindeCitys marknadsgrupp att inramningen till årets skyltsöndag ska bli riktigt fin. Planeringsarbetet har kommit långt och redan idag kan man presentera spikade programpunkter.
– Vi kommer att hålla den traditionella julmarknaden med ponnyridning som vanligt i Flugparken, säger Bengt- Göran Karlsson från Lions. Tomten kommer förstås och träffar alla barn.
Planerna är också att Lucia ska uppträda på en ny scen vid Handelsbanken. Här ska också under dagen flera andra uppträdanden ske med bland annat julmusik.
– Vår ambition är att det ska ske aktiviteter på flera ställen i centrum under skyltsöndagen, förklarar Karin Gustafsson. Vi vill också lyfta fram Kungsgatan som ett handelsstråk och butikerna kommer även att ha försäljning på gatan.
För barnen blir det skattjakt i centrum och de vuxna kommer att kunna gå tipspromenad. Lions kommer också att anordna en paketauktion på scenen vid Handelsbanken. Alla intäkter som Lions får från skyltsöndagen går till välgörande ändamål.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.