Foto: Timmy Lundegård

Playoff-äventyret fick ett tidigt slut

Efter gårdagens succé i Lindehov hade ännu fler supportar samlats för att heja fram Lindlöven till seger i den avgörande playoff-matchen mot Visby/Roma, en jämn match spelades där båda lagen tidigt visade segersuget men efter den sista perioden så fick ”Lövens” playoff-äventyr ett snabbt avslut.

Annons

Med en nästan fullsatt läktare i Lindehov så var Lindlöven beredda för den avgörande playoff-matchen mot Visby/Roma där vinnaren går vidare i slutspelskedjan, en plats i Playoff 2 innebär även att laget ännu en chans till spel i nästa säsongs HockeyAllsvenska.

Publikens applåder och jubel vid hemmaspelarnas presentationer var stora under gårdagen men jämfört med lördagens hyllningar blev fredagens mottagande att låta som en försiktig viskning, stora applåder hördes längs ishallen när hemmaspelarna äntrade isen och med domaren på plats för det första pucksläppet vid rinkens mitt var matchen igång.

Läktaren var nästintill fullsatt Foto: Timmy Lundegård

Båda lagen visade att det fanns mycket att vinna vid seger då snabbheten i lagens spel hade dragits upp jämfört med fredagens match, även skottsäkerheten var hög där hemmalagets Alexander Kovalonok inledde matchens målgörande med ett långskott från bortalagets avbytarbänk som gick förbi målvakten och in i mål, detta till stort jubel från publiken.

Hemmalaget fick chans till flera fina lägen där de mot periodens slut fick ett spel i powerplay men lyckades inte få in pucken enda in i målet trots de 11 skotten som gjordes på mål.

I den andra perioden märktes det att Lindlöven inte fick upp det spelet som man önskade, det snabba spelet hos hemmalaget hade saktas ner medan Visby höll sitt spel som tidigare vilket ledde till att bortalaget lyckade spela in två långskott som gick förbi hemmamålvakten Isak Mantler.

Med 1-2 började irritationen visa upp sig i de båda lagens spel och flera ”fulspel” började användas i ett försök att få lagen att komma ur balans i spelet, flera försök att fälla varandra började dyka upp där båda lagen bestraffades med varsin utvisad spelare med 3 minuter kvar av perioden.

– Vi kommer inte upp i den andra perioden som vi vill, de pressar ner oss lite samtidigt som vi slarvar lite med pucken och får inte till skotten vilket ger dem lite momentum samtidigt får vi några anfall där vi tar pucken i deras zon, summerar hemmaspelaren Alexander Kovalonok och fortsätter:

– Vårt spel går lite långsammare i och med att vi blir lite stressade av deras forechecking, det är där vi slarvar.

Med den sista perioden i spel fick båda lagen flera mållägen som missades där Visby vid dubbla tillfället lyckades lura bort hemmalagets backspelare för att göra skott på mål, skott som Isak Mantler lyckades att rädda upp trots det öppna läget från Visby, även Lindlöven fick ett superläge med pucken precis framför målet och en hemmaspelare i full fart mot pucken som oturligt nog halkar till i skottet och missar läget.

Hemmaspelaren Christoffer Anrén räddar dock upp hemmalagets situation med mindre än 8 minuter kvar och lyckas med ett hårt skott som går in i mål, med kvitteringen säkrad börjar publiken ta ton och precis som under fredagens match börjar hemmalagets namn höras från läktaren.

Visby hinner dock med ett nytt mål med 5 minuter kvar vilket gör ställningen till 2-3, Lindlövens Jesper Broeng fick dock tag i pucken med bara någon minut kvar av matchen och gör efter ett inspel från målets baksida ett inspel som leder till hemmalagets tredje mål, eller?
Målet dömdes som ogiltigt av matchens domare då pucken enligt domaren inte tagit sig över den röda målgränsen.

Situationen med det ogiltigförklarade målet Foto: Timmy Lundegård

Med det målet ogiltigförklarat blev hemmalaget tvungna att byta ut sin målvakt för en extra utespelare och trots en extra spelare på isen så hade Lindlöven svårt att få tag i pucken och kunde således inte komma till några fler skott i matchen, vid matchens slut var det Visby/Roma som stod som segrare vilket innebär att säsongen är slut för Lindlöven.

– Det är såklart tråkigt att förlora, över tre matcher så tycker jag att vi borde vinna över de här killarna, menar Alexander Kovalonok  direkt efter matchen.

– Vi kommer inte upp i effektiviteten och det är där vi faller, vi gör helt enkelt inte mål på våra lägen, de pressar oss vissa gånger under matchen men samtidigt tycker jag att vi bör kunna avgöra tidigare, fortsätter Alexander.

Trots den sura förlusten så är det första gången på länge som Lindlöven lyckas att ta sig till playoff-spel, något som Alexander kan medge att han ändå är stolt över.

– När man zoomar ut så var målet med säsongen att ta oss till playoff-spelet och det lyckades vi med, även i AllEttan tycker jag att vi spelar bra där vi ständigt visade att vi kunde tävla mot alla motståndare och slå de flesta, sedan finns det inget som säjer att vi inte skulle lyckas spela upp oss till playoff även nästa år.

Resultat Lindlöven-Visby/Roma HK
Slutresultat: 2-3 (1-0, 0-2, 1-1)
Publik: 642 personer

Målgörare: 1-0 Alexander Kovalonok (Jesper Broeng, Anton Björkman), 2-2 Christoffer Anrén (Anton Björkman, Markus Magnusson)

Publicerad 29 februari 2020 klockan 23:27

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Fredrik Norman

Ett höstlov fyllt med aktiviteter

Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.

26 oktober 2026 klockan 16:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Henrik Ohlén och sonen Kevin har siktet inställt på Truckmeet Bergslagen 2027. Arkivfoto: Jennie Einarsson

Rivstart när Henrik och Kevin öppnade för nästa års lastbilsträff: ”Så spännande!”

Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.

26 oktober 2026 klockan 13:00 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Explosiv derbyseger på hemmaplan: ”Lättnad”

Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där ...

Man åtalas efter trafikolycka i Hällabacken

En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri ...

Andra smaker än pizza när restaurangen byter koncept

Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. ...

Elin Olofsson och lilla Elmer står startklara för årets julklappsinsamling. Foto: Jennie Einarsson

Det lackar mot jul(klappar) igen för Elin: ”Sprida glädje”

Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.

23 oktober 2026 klockan 07:34 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: En ny plats

I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.

23 oktober 2026 klockan 14:22 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Idun vårdcentral i Storå – ett år senare
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg ...
22 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Här blir nedlagd mack en obemannad mataffär
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet ...
22 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Ungdomarna arrangerar event – för ungdomar
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras f...
21 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Gruvgatan kommer inte längre vara öppen för genomfartstrafik. Bild: Lindesbergs kommun

Högtrafikerad villagata stängs för genomfartstrafik

Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.

21 oktober 2026 klockan 15:09 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) och kommundirektör Henrik Arenvang. Foto: Camilla Lagerman

Så ska kommunens nya varumärke skapas: ”Berättelsen om Lindesberg”

Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.

20 oktober 2026 klockan 14:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ingen ny ledning för kommunfullmäktige

På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes ...

Lasarettet måste räddas

Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvä...

Domen: Inget prövningstillstånd – nu kan byggstart snart bli aktuellt

Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Älgjakt i dimma

FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.

16 oktober 2026 klockan 15:17 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Vilka sötnosar! Här är den fyrbenta bildparaden för Rosa Bandet

För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till fö...

Stort antal vargar får fällas i länet

Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora ...

Därför säger vi nej till att lägga ut personlig assistans på entreprenad

INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett fö...

SOS Alarm varnar för falska sms om dödsfall

I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara frå...

Moderaterna vill utveckla Lindesbergs lasarett till beredskapssjukhus

Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla ...

Efter rekordvalet – Liberalernas partiledare besökte Storå

Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där ...

Bilden är arrangerad. Bild: Polismyndigheten

Polisen varnar äldre för fräcka bedrägerier

Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”

12 oktober 2026 klockan 09:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

JUST NU: Nya regionstyret presenteras
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk ö...
12 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Hushållens restavfall har minskat med 20 ton per månad: ”Stolt över alla invånare”
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mä...
12 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

De ska styra Region Örebro län – så svarar S på frågor om Lindesbergs lasarett
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. ...
12 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-10-12

2026-10-09

2026-10-09

2026-10-08

2026-10-07

2026-10-07

2026-10-06

2026-10-06

2026-10-05

2026-10-05

2026-10-02

2026-10-02

2026-10-02

2026-10-01

2026-10-27 00:38