Foto: Timmy Lundegård

Playoff-äventyret fick ett tidigt slut

Efter gårdagens succé i Lindehov hade ännu fler supportar samlats för att heja fram Lindlöven till seger i den avgörande playoff-matchen mot Visby/Roma, en jämn match spelades där båda lagen tidigt visade segersuget men efter den sista perioden så fick ”Lövens” playoff-äventyr ett snabbt avslut.

Med en nästan fullsatt läktare i Lindehov så var Lindlöven beredda för den avgörande playoff-matchen mot Visby/Roma där vinnaren går vidare i slutspelskedjan, en plats i Playoff 2 innebär även att laget ännu en chans till spel i nästa säsongs HockeyAllsvenska.

Publikens applåder och jubel vid hemmaspelarnas presentationer var stora under gårdagen men jämfört med lördagens hyllningar blev fredagens mottagande att låta som en försiktig viskning, stora applåder hördes längs ishallen när hemmaspelarna äntrade isen och med domaren på plats för det första pucksläppet vid rinkens mitt var matchen igång.

Läktaren var nästintill fullsatt Foto: Timmy Lundegård

Båda lagen visade att det fanns mycket att vinna vid seger då snabbheten i lagens spel hade dragits upp jämfört med fredagens match, även skottsäkerheten var hög där hemmalagets Alexander Kovalonok inledde matchens målgörande med ett långskott från bortalagets avbytarbänk som gick förbi målvakten och in i mål, detta till stort jubel från publiken.

Hemmalaget fick chans till flera fina lägen där de mot periodens slut fick ett spel i powerplay men lyckades inte få in pucken enda in i målet trots de 11 skotten som gjordes på mål.

I den andra perioden märktes det att Lindlöven inte fick upp det spelet som man önskade, det snabba spelet hos hemmalaget hade saktas ner medan Visby höll sitt spel som tidigare vilket ledde till att bortalaget lyckade spela in två långskott som gick förbi hemmamålvakten Isak Mantler.

Med 1-2 började irritationen visa upp sig i de båda lagens spel och flera ”fulspel” började användas i ett försök att få lagen att komma ur balans i spelet, flera försök att fälla varandra började dyka upp där båda lagen bestraffades med varsin utvisad spelare med 3 minuter kvar av perioden.

– Vi kommer inte upp i den andra perioden som vi vill, de pressar ner oss lite samtidigt som vi slarvar lite med pucken och får inte till skotten vilket ger dem lite momentum samtidigt får vi några anfall där vi tar pucken i deras zon, summerar hemmaspelaren Alexander Kovalonok och fortsätter:

– Vårt spel går lite långsammare i och med att vi blir lite stressade av deras forechecking, det är där vi slarvar.

Med den sista perioden i spel fick båda lagen flera mållägen som missades där Visby vid dubbla tillfället lyckades lura bort hemmalagets backspelare för att göra skott på mål, skott som Isak Mantler lyckades att rädda upp trots det öppna läget från Visby, även Lindlöven fick ett superläge med pucken precis framför målet och en hemmaspelare i full fart mot pucken som oturligt nog halkar till i skottet och missar läget.

Hemmaspelaren Christoffer Anrén räddar dock upp hemmalagets situation med mindre än 8 minuter kvar och lyckas med ett hårt skott som går in i mål, med kvitteringen säkrad börjar publiken ta ton och precis som under fredagens match börjar hemmalagets namn höras från läktaren.

Visby hinner dock med ett nytt mål med 5 minuter kvar vilket gör ställningen till 2-3, Lindlövens Jesper Broeng fick dock tag i pucken med bara någon minut kvar av matchen och gör efter ett inspel från målets baksida ett inspel som leder till hemmalagets tredje mål, eller?
Målet dömdes som ogiltigt av matchens domare då pucken enligt domaren inte tagit sig över den röda målgränsen.

Situationen med det ogiltigförklarade målet Foto: Timmy Lundegård

Med det målet ogiltigförklarat blev hemmalaget tvungna att byta ut sin målvakt för en extra utespelare och trots en extra spelare på isen så hade Lindlöven svårt att få tag i pucken och kunde således inte komma till några fler skott i matchen, vid matchens slut var det Visby/Roma som stod som segrare vilket innebär att säsongen är slut för Lindlöven.

– Det är såklart tråkigt att förlora, över tre matcher så tycker jag att vi borde vinna över de här killarna, menar Alexander Kovalonok  direkt efter matchen.

– Vi kommer inte upp i effektiviteten och det är där vi faller, vi gör helt enkelt inte mål på våra lägen, de pressar oss vissa gånger under matchen men samtidigt tycker jag att vi bör kunna avgöra tidigare, fortsätter Alexander.

Trots den sura förlusten så är det första gången på länge som Lindlöven lyckas att ta sig till playoff-spel, något som Alexander kan medge att han ändå är stolt över.

– När man zoomar ut så var målet med säsongen att ta oss till playoff-spelet och det lyckades vi med, även i AllEttan tycker jag att vi spelar bra där vi ständigt visade att vi kunde tävla mot alla motståndare och slå de flesta, sedan finns det inget som säjer att vi inte skulle lyckas spela upp oss till playoff även nästa år.

Resultat Lindlöven-Visby/Roma HK
Slutresultat: 2-3 (1-0, 0-2, 1-1)
Publik: 642 personer

Målgörare: 1-0 Alexander Kovalonok (Jesper Broeng, Anton Björkman), 2-2 Christoffer Anrén (Anton Björkman, Markus Magnusson)

Publicerad 29 februari 2020 klockan 23:27

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Henrik Ohlén och sonen Kevin är stora Truckmeetentusiaster. Foto: Privat

Far och son fixar truckerfest

Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.

17 juli 2026 klockan 14:06 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Surt sa räven…

FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.

17 juli 2026 klockan 21:10 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Martin skapade magi under årets varmaste kväll

Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten...

Lista: Se vilka som har lottats ett kräftfiskeland

Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ...

Arrangören: ”Man vill inte missa det här”

Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg - Solsting. Den 25 juli fylls innergå...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg

Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.

11 juli 2026 klockan 18:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Rik flora och världens snabbaste djur

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.

10 juli 2026 klockan 17:32 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda...
10 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Jonas från Guldsmedshyttan klar för final i Bussförar-SM
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han ...
8 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Martin Almgren blir programledare – i radio
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren...
6 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tre av årets fyra drömjobbare tillsammans med Ingela Björkman på Sparbanken Bergslagen och Janis Lancreau på StartCentrum. Foto: Sparbanken Bergslagen

Möt årets drivna drömjobbare: ”Drömmen är att kunna leva på det här”

För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.

6 juli 2026 klockan 10:10 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Sami och Patricia. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag Special: ”Det sade bara klick”

FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.

3 juli 2026 klockan 13:19 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Polisen utreder misstänkt mordbrand i Fanthyttan

Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax ...

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”

Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturn...

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och...

Willhelm Sundman (L). Oppositionsråd, Region Örebro län. Pressbild: Liberalerna

Mitt löfte till dig – vårdcentralerna och akuten

INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.

1 juli 2026 klockan 11:09 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Lokal aktör tar över bruket i Guldsmedshyttan: ”Ge liv till området”

I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten ...

Willys etablerar ny butik i Lindesberg: ”Mycket glädjande”

Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg...

Efter konkursen – nu vill ”ICA-Per” sälja Göransonska Gården

Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala ...

Det blir en sommar med Martin på sjön igen

Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till ...

Regionstyret sviker landsbygden

INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen...

Förlorade serveringstillståndet – nu försatt i konkurs

På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in ...

Bibliotekarierna tillika sagoläsarna Kristina Blom Schäfer (t.v.) och Ann Lund (t.h.) flyttar ut från bibliotekets lokaler under sommarens torsdagar och kommer istället att ha en sagoläsning i sommarsolen på Norrtullstorget. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Solig premiär för Sommarsaga på torget: ”Jättehärligt”

Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.

26 juni 2026 klockan 09:57 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Gun-Britt visar en av landets Tusen Trädgårdar: ”Positivt”
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning...
25 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Ingen kvinna ska behöva fly från kommunen för att bli fri
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen ...
25 juni 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Gruvstrejkens öden skildras i drömsk uppsättning i Stripa
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i ...
24 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-06-24

2026-06-23

2026-06-23

2026-06-23

2026-06-22

2026-06-22

2026-06-19

2026-06-18

2026-06-17

2026-06-17

2026-06-16

2026-06-16

2026-06-16

2026-06-15

2026-07-18 10:37