Foto: Timmy Lundegård

Playoff-äventyret fick ett tidigt slut

Efter gårdagens succé i Lindehov hade ännu fler supportar samlats för att heja fram Lindlöven till seger i den avgörande playoff-matchen mot Visby/Roma, en jämn match spelades där båda lagen tidigt visade segersuget men efter den sista perioden så fick ”Lövens” playoff-äventyr ett snabbt avslut.

Med en nästan fullsatt läktare i Lindehov så var Lindlöven beredda för den avgörande playoff-matchen mot Visby/Roma där vinnaren går vidare i slutspelskedjan, en plats i Playoff 2 innebär även att laget ännu en chans till spel i nästa säsongs HockeyAllsvenska.

Publikens applåder och jubel vid hemmaspelarnas presentationer var stora under gårdagen men jämfört med lördagens hyllningar blev fredagens mottagande att låta som en försiktig viskning, stora applåder hördes längs ishallen när hemmaspelarna äntrade isen och med domaren på plats för det första pucksläppet vid rinkens mitt var matchen igång.

Läktaren var nästintill fullsatt Foto: Timmy Lundegård

Båda lagen visade att det fanns mycket att vinna vid seger då snabbheten i lagens spel hade dragits upp jämfört med fredagens match, även skottsäkerheten var hög där hemmalagets Alexander Kovalonok inledde matchens målgörande med ett långskott från bortalagets avbytarbänk som gick förbi målvakten och in i mål, detta till stort jubel från publiken.

Hemmalaget fick chans till flera fina lägen där de mot periodens slut fick ett spel i powerplay men lyckades inte få in pucken enda in i målet trots de 11 skotten som gjordes på mål.

I den andra perioden märktes det att Lindlöven inte fick upp det spelet som man önskade, det snabba spelet hos hemmalaget hade saktas ner medan Visby höll sitt spel som tidigare vilket ledde till att bortalaget lyckade spela in två långskott som gick förbi hemmamålvakten Isak Mantler.

Med 1-2 började irritationen visa upp sig i de båda lagens spel och flera ”fulspel” började användas i ett försök att få lagen att komma ur balans i spelet, flera försök att fälla varandra började dyka upp där båda lagen bestraffades med varsin utvisad spelare med 3 minuter kvar av perioden.

– Vi kommer inte upp i den andra perioden som vi vill, de pressar ner oss lite samtidigt som vi slarvar lite med pucken och får inte till skotten vilket ger dem lite momentum samtidigt får vi några anfall där vi tar pucken i deras zon, summerar hemmaspelaren Alexander Kovalonok och fortsätter:

– Vårt spel går lite långsammare i och med att vi blir lite stressade av deras forechecking, det är där vi slarvar.

Med den sista perioden i spel fick båda lagen flera mållägen som missades där Visby vid dubbla tillfället lyckades lura bort hemmalagets backspelare för att göra skott på mål, skott som Isak Mantler lyckades att rädda upp trots det öppna läget från Visby, även Lindlöven fick ett superläge med pucken precis framför målet och en hemmaspelare i full fart mot pucken som oturligt nog halkar till i skottet och missar läget.

Hemmaspelaren Christoffer Anrén räddar dock upp hemmalagets situation med mindre än 8 minuter kvar och lyckas med ett hårt skott som går in i mål, med kvitteringen säkrad börjar publiken ta ton och precis som under fredagens match börjar hemmalagets namn höras från läktaren.

Visby hinner dock med ett nytt mål med 5 minuter kvar vilket gör ställningen till 2-3, Lindlövens Jesper Broeng fick dock tag i pucken med bara någon minut kvar av matchen och gör efter ett inspel från målets baksida ett inspel som leder till hemmalagets tredje mål, eller?
Målet dömdes som ogiltigt av matchens domare då pucken enligt domaren inte tagit sig över den röda målgränsen.

Situationen med det ogiltigförklarade målet Foto: Timmy Lundegård

Med det målet ogiltigförklarat blev hemmalaget tvungna att byta ut sin målvakt för en extra utespelare och trots en extra spelare på isen så hade Lindlöven svårt att få tag i pucken och kunde således inte komma till några fler skott i matchen, vid matchens slut var det Visby/Roma som stod som segrare vilket innebär att säsongen är slut för Lindlöven.

– Det är såklart tråkigt att förlora, över tre matcher så tycker jag att vi borde vinna över de här killarna, menar Alexander Kovalonok  direkt efter matchen.

– Vi kommer inte upp i effektiviteten och det är där vi faller, vi gör helt enkelt inte mål på våra lägen, de pressar oss vissa gånger under matchen men samtidigt tycker jag att vi bör kunna avgöra tidigare, fortsätter Alexander.

Trots den sura förlusten så är det första gången på länge som Lindlöven lyckas att ta sig till playoff-spel, något som Alexander kan medge att han ändå är stolt över.

– När man zoomar ut så var målet med säsongen att ta oss till playoff-spelet och det lyckades vi med, även i AllEttan tycker jag att vi spelar bra där vi ständigt visade att vi kunde tävla mot alla motståndare och slå de flesta, sedan finns det inget som säjer att vi inte skulle lyckas spela upp oss till playoff även nästa år.

Resultat Lindlöven-Visby/Roma HK
Slutresultat: 2-3 (1-0, 0-2, 1-1)
Publik: 642 personer

Målgörare: 1-0 Alexander Kovalonok (Jesper Broeng, Anton Björkman), 2-2 Christoffer Anrén (Anton Björkman, Markus Magnusson)

Publicerad 29 februari 2020 klockan 23:27

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Skolskjuts ställdes in utan förvarning – barnen fick lösa det själva: ”Skitförbannad”

På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.

23 december 2025 klockan 10:20 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Foto: Allmiljö i Umeå AB

Personalen nekas julledigt när sophämtningen prioriteras

Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.

22 december 2025 klockan 14:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ingen höjning av VA- och avfallstaxor 2026

Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för ...

Tillfällig stängning av flera bassänger på Badhuset Energikällan

Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen...

350 marschaller brann för Ukraina och Rotarys insamling till landets befolkning

Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i ...

Bilden är ett montage. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: God Jul!

Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen

19 december 2025 klockan 20:00 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) klippte glitterbandet under invigningen av Fallen Rocks. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Fallen Rocks invigt: ”Det är ett konstverk men även vår historia”

Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.

18 december 2025 klockan 20:18 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Vedevågs elever tar upp kampen om skolan: ”Vill få fram vårt ord”
Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. ...
18 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Nu finns Strålande Jul att streama på TV4
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med ...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Wajihs fina initiativ uppmärksammas av TV4

Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.

17 december 2025 klockan 14:58 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Ida Lindkvist

Rotarys insamling uppe i 110 000 kronor – ikväll tänds Lindesberg igen

Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.

17 december 2025 klockan 11:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

LindeNytt överlevde tack vare ert stöd och nya samarbeten

Pandemiår, tillfälligt reducerat mediestöd, krig i Europa, elkris och lågkonjunktur. Många har ...

OpenArt Links länkar samman kommunerna – Lindesberg med i jubileumssatsningen

Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem g...

Ungdom påkörd på övergångsställe – förare misstänkt för brott

En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergå...

Arkivbild. Foto: Bob Linger

Rusning efter capricebiljetter – snudd på slutsålt

För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören att det i stort sett är lapp på luckan – men att man kommer släppa nya platser inom kort.
– Det är naturligtvis jätteroligt! Det återstår endast ett 40-tal biljetter till vardera föreställning, berättar Mats Wedell, ordförande för Manskören Harmoni.

15 december 2025 klockan 13:21 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Konstverket ”Fallen Rocks” invigs i Lindesberg

Torsdagen den 18 december klockan 14.00 sker den officiella invigningen av Lindesbergs senaste konstverk, ...

Nya avgiftshöjningar väntar – så mycket höjer Linde energi elnätsavgifterna

Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari ...

Två till sjukhus efter brand i villa i natt

Natten till måndag larmades räddningstjänsten till Spannarboda i östra kommundelen med anledning av en ...

Artikel innehåller bildspel Frövi judos damer svenska mästare för NIONDE året i rad

Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi ...

Artikel innehåller bildspel Motorburet Luciatåg spred ljus i Frövi

Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, ...

FotoFredag: På jakt efter tomtetåget i Nora

Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men s...

Vedevågs filmmakare Malin Dahl prisades med Region Örebro läns kulturstipendium. Foto: Jennie Einarsson

Malin Dahl prisades för sitt arbete med film i Örebro län

Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en högtidlig prisceremoni på Regionfullmäktiges sammanträde. En av dessa var Vedevågs filmskapare Malin Dahl från Backa Studios, som belönades med ett kulturstipendium på 20 000 kronor.
– Det är jättekul och väldigt ärofyllt, jag känner mig hedrad. Jag delar det här priset med min parhäst Johnny Wernersson, säger Malin Dahl vid prisceremonin.

12 december 2025 klockan 14:09 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Man i 35-årsåldern dömd för misshandel och barnfridsbrott
Den man i 35-årsåldern som anhölls i september, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott, har nu dömts vid Örebro tingsrätt. Rätten dömde...
12 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindesbergs äldre förtjänar trygghetsboenden nu!
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, ...
12 december 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Solsting presenterar komplett line-up – Mimikry huvudakt
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från...
11 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-10

2025-12-10

2025-12-10

2025-12-10

2025-12-09

2025-12-09

2025-12-09

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-07

2025-12-06

2025-12-25 15:01