Arkivbild Foto: Hasse Persson

Playoff-spelet är igång

Under tisdagskvällen inleddes det omtalade playoff-spelet som kan leda Lindlöven till HockeyAllsvenskan, vid sin första playoff-match fick ”Löven” möta Visby/Roma på den gotländska hemmaisen och trots en ljus inledning där Linde hade en 2-målsledning inför den sista perioden så bjöds publiken på 20 målrika minuter i avslutningen.

I torsdags drog det första steget för det viktiga playoff-spelet igång då de deltagande lagen fick välja sina motståndare, Lindlöven rankades till det sjätte bästa laget av de 14 som kvalificerat sig till det första playoff-spelet och fick därför välja sina motståndare som näst sist.

När det väl var Lindlövens tur att få välja motståndarlag var Piteå och Visby/Roma de två kvarvarande lagen att välja mellan, med flera funderingar från Lindlövens tränare Jonas Dufåkers sida i Atgs direktsändning där både klubbens ekonomi och slippa onödigt långa resor låg i tankebanorna så valde ”Löven” att möta det gotländska Visby/Roma under playoffen där det är bäst av tre matcher som gäller.

Valet av Visby som motståndarlag innebar att Lindlöven blev tvungna att ta sig till Gotland för en första playoff-match under tisdagskvällen och med matchen igång så inledde Lindlöven med 0-2 på poängtavlan redan innan 13-minutersgränsen.

Med den första perioden bakom sig blev det en mer hårdhänt period som väntade där båda lagen blev en spelare kort under de nästkommande 2 minuterna efter en situation där en motståndarspelare startat ett slagsmål efter att Carl Skärström tilldelats en utvisning för ”Holding”, detta halvvägs genom perioden.

Trots incidenten i den andra perioden så höll Lindlöven en stark ledning inför den sista perioden då ställningen ännu var oförändrad, det gotländska hemmalaget hade dock inte gett upp hoppet om segern och inledde den tredje perioden med ett mål redan efter 19 sekunder.

Målen fortsatte och Visby kvitterade efter ytterligare tre minuter och gick sedan om Lindes ledning med 3-2 efter ännu ett mål efter totalt 8 minuter in i perioden, mot slutet av perioden öppnades dock en chans för Lindlöven som med tre minuter kvar av matchen fick spela i powerplay.

Trots Lindes powerplay-spel så lyckades gotlänningarna att ta sig igenom ”Lövens” försvar och målvakt som ledde till deras fjärde raka mål vilket gjorde att Lindlöven tog en timeout med mindre än två minuter kvar av speltiden, detta med 4-2 på tavlan.

Efter timeouten bytte Lindlöven ut sin målvakt Isak Mantler mot en sjätte utespelare vilket lönade sig då Anton Björkman fick igenom pucken till 4-3, detta precis innan Lindes spel i powerplay utgått.

Med minuten kvar fanns det ännu en chans för seger där Lindlöven fortsatte med sig vågade taktik med en sjätte utespelare på isen men trots tappra försök så avgjorde Visby med ett sista mål med 44 sekunder kvar vilket även blev det sista målet i matchen.

Visby/Romas seger innebär att Lindlöven har en ”måstematch” framför sig under fredagens möte på Lindehov, en ny förlust mot Visby innebär att playoff-spelet är över medan en seger skulle innebära att lagen kommer att spela en avgörande match under lördagen i Lindesberg.

Resultat Visby/Roma HK-Lindlöven
Slutresultat: 5-3 (0-2, 0-0, 5-1)
Publik: 1 212 personer

Målgörare: 0-1 Erik Broman (Filip Nordström, André Dahlqvist), 0-2 Daniel Backman (Linus Lundberg, Daniel Nilsson), 4-3 Anton Björkman (Christoffer Anrén, Wilson Johansson)

Nästa match: Fredag 28/2 vs Visby/Roma HK i Lindehov med matchstart kl. 19.00

Publicerad 25 februari 2020 klockan 22:43

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Lennart "Lelle" Hermansson. Arkivfoto: Hasse Persson

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”

På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.

22 november 2025 klockan 11:37 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons



Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Varnar för plötslig ishalka

SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.

22 november 2025 klockan 11:27 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Här demonstrerar anhöriga och personal för äldreomsorgen

Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en ...

FotoFredag: Att jobba med naturligt ljus i skogen

Då har vintern anlänt och direkt när den första snön hade landat så började jag planera för ...

Rekordmånga utställare på årets julmarknad i Frövi

Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida...

Kommundirektör Henrik Arenvang med hedersgästens biljett. Foto: Camilla Lagerman

Nominera en eldsjäl som hedersgäst under Strålande Jul

Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.

20 november 2025 klockan 18:10 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Är äldreomsorgen i Lindesbergs kommun ett sjunkande skepp?

INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?

20 november 2025 klockan 14:12 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll ...
20 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Från Zinkgruvan till sjökanten – här har stenkonstverket landat
Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset. Ett 40 ton tungt konstverk, bestående av 39 stenar i ...
20 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

bildspel Här pågår kommunens tomteverkstad inför Strålande Jul
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är ...
19 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Föräldrar rasar efter falsklarmen: ”Testar det live på våra barn”

Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.

18 november 2025 klockan 16:34 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Lindesbergs kommun

Kommunens almanacka läggs ned – informationen finns kvar digitalt

Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.

18 november 2025 klockan 14:13 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nytt inrymningslarm på skola – orsaken okänd: ”Falsklarm”

Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det ...

Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år

På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, d...

Från vänster Emil Henrohn, Martin Stokke Mathiesen, Clara Henry. Sittande: Markus Virta Foto: Nadja Sjöström

Vedevågaren Markus just nu stekhet i musikalvärlden

Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.

17 november 2025 klockan 12:41 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen

Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en ...

Lindes första riksspelman fick kulturpriset ”Gudruns minne”

Musikläraren - och numera även riksspelman - Anna Johansson prisades under fredagskvä...

Flera fordon fick skador när parkerad bil började brinna

Natten till lördag har en parkerad bil brunnit på en adress i Gusselby. Enligt polisen skall bilen ...

bildspel Bildextra: Nu öppnar Main Event i arenan

För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya ...

FotoFredag: Med sorg i hjärtat

I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ...

Kommundirektör Henrik Arenvang och Anders Svensson från Rotary. Foto: Camilla Lagerman

Strålande Julfeber i Lindesberg – så kommer det märkas

Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.

14 november 2025 klockan 12:30 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Dubbelmatch i Lindehov: ”Två bra lag gästar oss”
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung ...
14 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel Här öppnar Nagomi Sushi i ny och större tappning
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ö...
13 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Språkcaféet på Hillstreet – där vänskap och språk växer fram
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ...
13 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-12

2025-11-12

2025-11-12

2025-11-11

2025-11-10

2025-11-10

2025-11-10

2025-11-10

2025-11-09

2025-11-08

2025-11-08

2025-11-07

2025-11-07

2025-11-07

2025-11-22 18:04